Ministerstvo zdravotníctva nevie najdôležitejšie číslo, koľko zdravotníkov má nakazených COVID-19

Za včerajšok pribudlo na Slovensku 49 pozitívnych prípadov, otestovali 2 538 ľudí. V nemocniciach s podozrením na COVID-19 alebo ochorením hospitalizovali o šesť ľudí viac ako včera. Spolu je hospitalizovaných 29 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 11 ľudí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je jeden pacient, rovnaký počet potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie. (dáta NCZI SR)
Slovensko aj naďalej ostáva jednou z mála krajín, ktoré počet testovaných dokážu počas víkendu zverejňovať aj iba v stovkách. Od vypuknutia pandémie patrí medzi krajiny s najnižším počtom testov nielen v Európe. Podľa svetového portálu dát COVID-19 patrí Slovensku v množstve testov na milión obyvateľov zo 48 európskych krajín dnes 37. miesto. Dlhodobo je medzi krajiny, ktoré testujú najmenej a aj počty zomrelých na COVID-19 vykazuje iným spôsobom ako väčšina. Dalito.sk zaujímalo, kedy sa testovanie stane prioritou vlády SR.
Česká republika sa totiž od septembra snaží testovanie nastaviť tak, aby dokázala denne urobiť aj 20 tisíc testov, čo je veľmi dôležité aj pre vývoj ekonomiky v krajine. Ešte na jar sľubovala 15 tisíc testov denne, dodnes sa to však českej vláde nepodarilo.
Momentálne Česku, v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami, patrí v testovaní 30. miesto a česká vláda za to čelí ostrej kritike. Nielen opozícia žiada aspoň 30 tisíc testov denne, okrem skvalitnenia už spustenej inteligentnej karantény, vrátane aplikácie eRouška.
Slovensko nič podobné doteraz nevyvinulo a veľké nedostatky vykazovala aj reštrikčná aplikácia eKaranténa, ktorá nebola ochranná, ale len pre účely kontroly prichádzajúcich slovenských občanov zo zahraničia.
Z 215 krajín sveta patrí dnes Slovensku v počte testov na milión obyvateľov 142. miesto, Česku 88. Najviac testuje Qatar. Kto veľa testuje, zistí aj veľa nakazených, upozorňujú českí odborníci.
Dôležité nevedia
Kým českí analytici, epidemiológovia aj politici za najdôležitejšie číslo všetkých COVID dát od začiatku pandémie považujú číslo nakazených zdravotníkov, teda lekárov a sestier, slovenský rezort zdravotníctva o ňom netuší.
„Nedisponujeme údajom o počte nakazených lekárov a sestier, prosím, s danou otázkou sa treba obrátiť na jednotlivé nemocnice,“ uviedla pre Dalito.sk hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. (čísla z nemocníc zisťujeme)
Práve toto číslo označil za najdôležitejšie riaditeľ českého centra zdravotníckych informácií, ktorého udivuje, ako nikoho nezaujíma. Česi ho podrobne analyzujú.
„Ja ho považujem za úplne najzásadnejšie a sledujeme ho dvakrát za deň. Priamo v reálnom čase a to, koľko zdravotníkov je nakazených covidom. Masívna nákaza zdravotníckych pracovníkov môže predsa ohroziť chod nemocnice aj pre necovidových pacientov. Momentálne máme 27 nakazených lekárov a 88 sestier.,“ uviedol na tlačovej konferencii riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky ČR RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D.
Testovanie prioritou
Ministerstva zdravotníctva SR sme sa pýtali aj to, či je testovanie obyvateľov na covid-19 prioritou štátu a kedy bude Slovensko viac testovať na covid-19. Na akú hranicu by sa chcelo dostať. Premiér na jar sľuboval 10 tisíc testov denne, krajina sa však tak vysoko doteraz nikdy nedostala.
„Testovanie ľudí na COVID-19 je pre rezort zdravotníctva jednou z hlavných priorít. V úzkej koordinácii s kolegami z Úradu verejného zdravotníctva situáciu monitorujeme tak, aby na Slovensku bol dostatočný počet testov na laboratórne vyšetrenia v súvislosti s COVID-19. Prax ukázala, že na Slovensku vieme v prípade potreby denne otestovať približne 5000 ľudí. Aktuálny dopyt po testovaní na Slovensku reflektuje na aktuálnu epidemiologickú situáciu v krajine,“ uviedla Zuzana Eliášaová.
Zatiaľ neznáme
Dalito.sk sa zaujímalo aj o to, či české aj slovenské ministerstvá disponujú už dátami, koľko nakazených COVID-19 bolo očkovaných proti sezónnej chrípke 2019/2020 a koľko z očkovaných malo ťažký priebeh COVID-19/2020. Slovenskí epidemiológovia totiž tvrdili, že očkovanie proti chrípke môže pomôcť aj pri COVID-19.
„Ide o to, aby sa predišlo závažnej chrípkovej chorobe, a teda nedošlo ku koincidencii ťažkého respiračného syndrómu vyvolaného 2019-nCoV a chrípky. Prípadne, aby chrípkové ochorenie nevytvorilo vhodné podmienky pre infekciu ťažkým respiračným syndrómom vyvolaným 2019-nCoV u danej osoby,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Dáša Račková.
Ani jeden rezort zdravotníctva, ani český a ani slovenský, ale takými dátami zatiaľ nedisponujú.
„Aktuálne spolu s kolegami z Úradu verejného zdravotníctva nedisponujeme štatistikami, či boli pacienti s COVID-19 očkovaní proti sezónnej chrípke,“ uviedla hovorkyňa slovenského ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Ospravedlnila sa aj jej kolegyňa z českého rezortu: „Těmito daty nedisponujeme, děkuji moc za pochopení,“ reagovala na otázku Renata Povolná, vedúca tlačového oddelenia MZ ČR.
Oslovili sme všetky štátne nemocnice a ústavy. Počty nakazených lekárov a sestier covid dopĺňame postupne, ako ich zasielajú tlačové oddelenia nemocníc:
- NÚSCCH: Žiadny zdravotnícky pracovník NÚSCH, a.s., nie je pozitívny na COVID-19.
- Nemocnica Poprad má aktuálne 0 chorých lekárov a zdravotníkov na Covid-19.
- NÚDCH: Národný ústav detských chorôb má aktuálne 0 chorých lekárov a zdravotníkov na Covid-19.
- DFNsP BB: Nemáme informáciu o žiadnom našom zamestnancovi, ktorí by boli aktuálne chorí na COVID.
- FNsP NZ: FNsP NZ dnešným dňom neeviduje žiadneho nakazeného zamestnanca na COVID-19.
- UNLP Košice: UNLP Košice k dnešnému dňu (6.8.2020) nemá chorých zdravotníkov na COVID 19.
- FNsP J. A. Reimana Prešov: FNsP J. A. Reimana Prešov eviduje k 6. 8. 2020 9 covid pozitívnych zdravotníkov z celkového počtu 2 488 zamestnancov.
- FN Trnava: Vo FN Trnava sa k 6.8. 2020 nepreukázalo ochorenie COVID-19 u žiadneho lekára ani ostatného zdravotníckeho personálu.
(Ak vás tento článok zaujal, jeho autorovi alebo redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)