Zdravie

Ministerstvo zdravotníctva prosí o pomoc medikov

Ministerstvo zdravotníctva na svojom webe zverejňuje informácie o voľných pracovných pozíciách na mobilných odberových miestach (MOM) a regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v rámci celého Slovenska. Zoznam zdravotníckych zariadení, ktoré majú vydané povolenie na prevádzkovanie mobilných odberových miest a aj kontakty sú zverejnené na stránke TU.

Dalito.sk o tom informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Zámerom ministerstva zdravotníctva je posilnenie kapacity zdravotníckych pracovníkov pri odberoch biologického materiálu a zistene vírusového respiračného ochorenia.


Na základe prijatej novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a zdravotníckych pracovníkoch (z. č. 578/2004 Z. z.) tieto činnosti môžu vykonávať aj študenti zapísaní na denné štúdium v odbore všeobecné lekárstvo, ošetrovateľstvo a urgentná zdravotná starostlivosť.

„Aktuálna epidemiologická situácia nám ukazuje, že odborné posily v zdravotníctve sú potrebné. Preto sme legislatívne rozšírili definíciu zdravotníckeho pracovníka,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Podmienkou  je, aby študenti všeobecného lekárstva už mali za sebou štúdium v rozsahu najmenej osem semestrov, študenti ošetrovateľstva a urgentnej zdravotnej starostlivosti najmenej dva semestre.

Študenti však budú vždy pracovať pod dohľadom zdravotníckych pracovníkov, teda lekárov, zdravotníckych záchranárov, sestier alebo praktických sestier. Študent preukáže zdravotníckemu zariadeniu zdravotnú spôsobilosť, bezúhonnosť a absolvovanie požadovanej časti štúdia.

„Úlohou ministerstva zdravotníctva v tomto procese, je však len sprostredkovanie informácií o voľných pracovných miestach. Konkrétne brigádnické dohody budú študenti uzatvárať priamo s jednotlivými MOMkami. K dnešnému dňu hľadajú študentov brigádnikov na výpomoc MOMky v Poprade, Piešťanoch, Skalici a Lučenci. Študenti odboru verejné zdravotníctvo môžu absolvovať predpísanú praktickú výučbu aj na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva, v rámci 1 504 hodín praxe, ktorú majú povinnú študent dennej formy bakalárskeho štúdia,“ uviedla hovorkyňa Eliášová.

Zoznam a ponuky voľných miest bude ministerstvo zdravotníctva priebežne aktualizovať.  Viac informácií nájdete na stránke ministerstva TU.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *