Rozhovory

Mladého hokejistu, Dávida Mrvu, chce vidieť HC Sparta Praha

Zdeno Cíger sa už roky venuje mládeži vo svojej Hokejovej akadémii Zdena Cígera21. Za deväť rokov sa mu podarilo aj vďaka syntetickému ľadu, ktorý hokejistov zrýchľuje pre silu,  vychovať nádejných reprezentantov. Dávid Mrva však na svoju hernú šancu v reprezentácii stále čaká. Dávid bude dospelý 22. decembra tohto roku a celý svoj doterajší život obetoval milovanému hokeju a snu, ktorý mu však tohto roku skomplikovala epidémia koronavírusu.

Dávid Mrva, hokejový obranca HA Zdena Cígera21/foto: archív HA ZC21

Prípravu napriek tomu neprerušil a na novú sezónu sa pripravoval sám so svojim trénerom Zdenom Cígerom. Dobrou správou je, že  nie zbytočne. 180 cm rodáka z Čataja si totiž do Prahy pozvalo vedenie HC Sparta Praha. Dávid zaujal bývalého českého hokejistu a dnes skauta Martina Podlešáka, s ktorým HA Zdena Cígera21 spolupracuje pár rokov, a ktorý tento rok oslovil vedenie Sparty. Vďaka nemu Dávida pozvali na skúšku Try – out do Sparty. Minulý rok mladým hokejistom z HA Zdena Cígera21 vybavil Martin Podlešák zadarmo Try – out vo Fínsku pre štyroch mladých hokejistov.

Ako koronavírus ovplyvnil tvoje športové plány ?


Veľmi mi to ovplyvnilo plány, nakoľko v mnohých štátoch sú prijaté veľmi prísne opatrenia. Veľmi ťažko sa teraz dá nájsť nejaký klub, ktorý by prijímal hráčov zo zahraničia, čiže je to veľmi ťažké, ale stále pracujeme na tom, aby nakoniec všetko dobre dopadlo.

Dávid Mrva, hokejový obranca HA Zdena Cígera21 (červený)/foto: archív HA ZC21

Ako si fungoval od februára, čo sa dialo doteraz?

Po poslednom zápase som si dal dva týždne takú menšiu pauzu, potom som začal znova nabiehať do tréningového cyklu. Síce úplne sám, ale predsa si myslím, že som sa udržal vo veľmi dobrej kondícii. Neskôr, ako sa opatrenia zmiernili, tak sme začali trénovať spoločne s ostatnými chalanmi na syntetickej ploche pod vedením môjho trénera Zdena Cígera.


HA Zdena Cígera21 s trénerom zdenom Cígerom/foto: archív HA ZC21

Sníval si o hre v Škandinávii, ako to teda vyzerá?

Je to veľmi ťažké pre koronavírus, kluby vôbec nevedia ako sa bude situácia ďalej vyvíjať, takže zatiaľ tam moc toho neriešia. Čo mám informácie, tak zatiaľ hráčov veľmi nehľadajú, ale stále komunikujeme a uvidíme čo sa bude diať.

Aké máš skúsenosti s agentom, ak si ho po prvý raz využil, pri hľadaní nového klubu?


Oslovilo ma mnoho agentov, zatiaľ so žiadnym nemám podpísaný kontrakt. Veľa z nich chce podpísať hneď, ale ja sa riadim tou cestou, že najprv nech sa nájde klub a dohodnú sa čo najvýhodnejšie podmienky. Ak sa toto všetko splní, nie je problém s hocikým podpísať. Chcem a musím byť opatrný.

Je rozdiel medzi agentami slovenskými a českými?

Porovnávať sa to takto nedá, každý agent má svoje plusy aj mínusy, skôr si myslím, že hlavnú úlohu hrá to, či im na vás záleží, alebo to berú len ako biznis. Preto nechcem hneď s každým podpisovať zmluvu, lebo nikdy neviete čo bude.


Hokejová akadémia Zdena Cígera a objednávateľ charitatívneho certifikátu Misia 08 (vľavo) Patrik Heka, Martin Patoprstý, Zdeno Cíger, Benjamín Pšenko, Dávid Mrva /foto: FB Martin Patoprstý

Aké padlo posledné rozhodnutie?

Zatiaľ to vyzerá na Česko, konkrétne Sparta Praha. 20. júla by som sa tam mal ísť ukázať a už sa na to aj teším. Veľmi.

Prečo vyhrala Praha? Sparta je veľký hokejový klub, asi máš aj veľký rešpekt…

Vyhrala pre to, že je to veľmi dobrý klub s bohatou históriou a aj vďaka tomu, že majú o mňa záujem. Momentálne veľmi na výber vo svete vlastne ani nemám, ale som presvedčený, že Sparta je pre mňa veľmi dobrá voľba.

Dávid Mrva, hokejový obranca HA Zdena Cígera21 (druhý vľavo) za HK Trnava/foto: archív HA ZC21

Čo si myslíš, čo rozhodlo, že ťa oslovili?

Videli moje zápasy a asi na základe toho sa im pozdávam. 

Ak sa to vydarí, asi cítiš veľký rešpekt vstúpiť medzi takých hokejistov, akých majú Sparťania…

Popravde som to vôbec nečakal a preto by som sa chcel aj za túto príležitosť poďakovať pánom trénerom. Rešpekt tam určite bol a aj je, to k tomu patrí, ale určite to nebolo a nie je nejaké prehnané a preto som sa každý zápas snažil urobiť maximum. 

Radil si sa aj s pánom trénerom?

S pánom trénerom komunikujeme o všetkom. Každú ponuku sme vždy prebrali, veď pred ním nemám čo tajiť lebo viem, že mi vždy vo všetkom pomôže a poradí.

Dávid Mrva, hokejový obranca HA Zdena Cígera21 s trénerom Zdenom Cígerom/foto: archív HA ZC21

Ako veľmi je pre teba jeho názor dôležitý?

Jeho názor je pre mňa veľmi dôležitý, pretože ako hráč a taktiež ako tréner toho veľa zažil a kto mi vie o týchto veciach poradiť viac ako on?! 

Je niečo, na čo by si chcel zabudnúť z minulej sezóny?

Trochu ma mrzí, že po tom, ako som sa dostal do Áčka, tak som ani len nedostal šancu sa presadiť v reprezentácii. Je mi to ľúto, lebo o reprezentácii túži každý, no mne sa to zatiaľ ešte nepodarilo, preto mám motiváciu makať na sebe a jedného dňa hrať v nejakom TOP klube a reprezentovať Slovensko. 


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *