Mladí! Veľký omyl, že vás koronavírus nezabíja

Dalito.sk/Beánia chemikov 2017, Mladá Garda/foto: STU
DALITO -

Svet denne hlási aj úmrtia detí a mladých ľudí, ktorí predtým buď boli úplne zdraví alebo mali len v podstate bezvýznamné ochorenie, s ktorým bez problémov žili v jednej symbióze.

Aj nové dôkazy z Európy aj USA naznačujú, že ani mladšie vekové skupiny nie sú tak imúnne voči novému koronavírusu, ktorý dokáže aj mutovať a momentálne koluje po celom svete. Pôvodne si vedci mysleli, že vírus mladých obchádza. Upozornila už na to nielen rešpektovaná ČT, ale aj spravodajský server Bloomberg.

Portál ČT24 už pred časom upozornil, že pôvodné údaje z Číny ukazovali, že najzraniteľnejšou skupinou sú staršie osoby a tie, ktoré majú aj iné zdravotné problémy. Ale ťažký priebeh ochorenia COVID-19 môžu mať aj  aj deti a mladí ľudia cez dvadsať rokov až do štyridsiatky. Mnohí z nich si totiž vo svete, ale aj už u nás doma vyžadujú intenzívnu starostlivosť. Rovnako, ako na to upozorňujú aj Taliansko, Španielsko, Francúzsko, USA a mnohé iné krajiny. Riziko je obzvlášť vysoké u tých, ktorí doteraz trpia ochorením, ktoré im ešte pred pandémiou nikto nediagnostikoval.

Príkladom a nie jediným je aj mládežnícky tréner Francisco García z klubu Atlético Portada Alta, ktorý sa stal do 17. marca najmladšou obeťou epidémie koronavírusu v Španielsku. Až pri hospitalizácii pre koronavírus sa zistilo, že trpí aj na leukémiu. Mal 24 rokov.

„Je možné, že sa disproporčne vysoký počet nákazy vyskytuje u generácie mileniánov – u našej najväčšej generácie, ktorá je naším pokračovateľom pre ďalšiu radu dekád,“ povedala v stredu koordinátorka reakcie amerického Bieleho domu na koronavírus Deborah Birxová.

Dostupné údaje tieto obavy potvrdzujú. Upozorňuje na to aj ČT24.  V Taliansku, ktoré je z európskych krajín najviac zasiahnuté, je takmer štvrtina z viac ako 35 tisíc nakazených vo veku od 19 do 50 let, uviedol web Statista.

USA odhadujú, že až pätina prípadov COVID-19  v USA vo veku od 20 do 44 rokov končí nakoniec v nemocnici.

Mladí na JIS v nemocnici

Obdobné trendy sa už objavujú aj v USA. Z prvých 2500 prípadov nákazy bolo 705 vo veku od 20 do 44 let, uviedlo Stredisko pre kontrolu a predchádzanie chorôb (CDC). Z nich 15 až 20 percent nakoniec  skončilo v nemocnici a až u štyroch percent bola dokonca nutná  intenzívna starostlivosť. Niekoľko z nich zomrelo.

Jedným z mladších, ktorí museli do nemocnice, je aj Clement Chow, profesor genetiky univerzity v Utahu. „Som mladý, nepatrím do rizikovej skupiny, a napriek tomu som na jednotke intenzívnej starostlivosti s dosť vážnym priebehom,“ napísal 15. marca na Twitter. „Naozaj toho veľa ešte o tom víruse nevieme,“ dodal.

Podľa správy správ na Twitteri mal niekoľko dní zvýšenú teplotu a neskôr sa pridal škaredý kašeľ, ktorý viedol k respiračnému zlyhaniu  Následne sa ukázalo, že ide o koronavírus, a skončil na kyslíkovom prístroji na JIS. Keď ho tam pred týždňom vo štvrtok previezli, bol prvý.  „Teraz je tu množstvo ďalších,“ napísal.  Chow na sociálnej sieti neuvádza svoj vek, ale podľa webových stránok jeho laboratória vyštudoval v roku 2003 a má dve deti.

Je pravda, že riziko úmrtí prudko narastá s vekom. V USA zatiaľ k 20. 3. zaznamenali iba 144 pacientov vo veku nad 85 let. Z nich až 70 percent hospitalizovali a 29 percent potrebovalo intenzívnu starostlivosť. Píše ČT24 zo zdrojov správy CDC. Každý štvrtý zomrel.

Keď umierajú mladí

Hlavy štátov dookola žiadajú mladých a mladších po celom svete, aby sa prestali chovať nezodpovedne, aby si neorganizovali večierky, nechodili na pláž či vo veľkom do parkov a už vôbec nie barov.  

Svet už zasiali správy aj o boji o život doteraz 12 ročného dievčatka s koronavírusom v USA, aj mladého šéfkuchára. Mladý taliansky šéfkuchár Luca Di Nicola (†19) žijúci v Británii podľahol koronavírusu. Podľa lekárov mal zostať doma, kde mu celkom zlyhali pľúca. Talian bol pritom inak úplne zdravý. Keď sa u neho objavili prvé príznaky ochorenia, jeho praktický lekár ho upokojoval, že je „mladý, silný a nemusí sa vôbec ničoho obávať.

V súvislosti s koronavírusom úmrtia mladých už hlási aj Francúzsko, kde zomrelo iba 16 ročného dievčaťa, USA úmrtie ani nie ročného bábätka a bežné sú aj úmrtia tridsiatnikov. A takýchto príkladov nájdete na internete bohužiaľ veľmi veľa.

Dnes v Holandsku zomrelo 12 ročné dievčatko v súvislosti s koronavírusom.