Blogy

Mohla to byť dobrá telka…

Keď som začala písať pre dalito.sk, sľúbila som si, že tu budem všetko riešiť s nadhľadom a úsmevom. Ľudia si to zaslúžia a negatívne veci nechcem živiť. Niekedy je to ale ťažké…  Najmä vtedy, ak sa dotknem vlastných boľačiek. Hold, som márnomyseľná ženská…. ale obetovať práci víkendy, všetok čas,  nechať doma chlapa a syna bez večerí a nedeľných obedov, ignorovať telefonáty od rodičov,  to nie je len tak.

Často som si hovorila, že nebudem domov ťahať prácu, ale to sa nedá. Bolo bežné, že som pobyt doma pretelefonovala kvôli práci. Keď som znervóznela alebo prišla domov už nahnevaná, najviac si to odskákali moji najbližší. Taký bol u nás posledný rok a pol. A ukázalo sa, že úplne zbytočne.

foto: archív A. Hosťovecká

Na jeseň minulého roka vstúpila na Slovensko ako blesk z jasného neba televízia 213. Televízia stvorená pre domáci šport a kultúru. Rozbehli sme ju aj s blízkym okruhom ľudí v tichosti za 3 mesiace. Podaril sa nám husársky kúsok a za niekoľko mesiacov sme sa usadili na domácom,  najmä športovom trhu. Televízia mala ale jednu chybu. Zásadnú. Človeka, ktorý ju akože mal rozbehnúť a riadiť. Nevedel to, ale najal nás žoldnierov a my sme to dokázali. Za cenu rozhnevaných rodín, odsúvania detí na vedľajšiu koľaj a smutných partnerov… Boli sme na ňu a seba nesmierne pyšní. Človeka, ktorý to nevedel urobiť, nazvime akože riaditeľ. Okrem neschopnosti niečo riadiť a robiť sa postupne začal meniť aj na pána Táraja. Táral a zahmlieval a mystifikoval. Ale na rozdiel od nás sa stretával s investorom a majiteľom v jednej osobe. A nás prepadol pocit trápnosti, že by sme ako dospelí ľudia mali na niekoho žalovať a poukazovať, že je to len akože riaditeľ, čo tára a nič nerobí.


Dlho sme nevedeli odpovedať na otázku nášho okolia, koľko bude majiteľa baviť prevádzka tejto drahej hračky. Od začiatku nám, ľuďom od fachu, bolo jasné,  že 213 nebude na seba nikdy zarábať. V marci mňa a šéfredaktora začal riaditeľ Táraj naháňať, aby sme zazmluvňovali program na ďalšiu sezónu. Tak sme začali na tom pracovať. 213-tka totiž nemala kalendárne roky, ale jej život sa rátal na športové sezóny (od septembra do mája). Športové zväzy boli nadšené a rozbehlo sa koleso ďalších Zmlúv.

foto: archív TV 213

V apríli to ale začalo škrípať, prevádzkové náklady sa šplhali do astronomických výšok, ktoré investor nebol ochotný platiť. Náš riaditeľ Táraj ale nebol ochotný zľaviť zo svojich, jemne napísané,  výstrelkov. Keď sme , už na pokyn majiteľa, začali pripravovať  zoznam ľudí na konsolidáciu televízie a boli sme ochotní si prácu prepustených kolegov rozdeliť medzi seba,  on prijímal nových ľudí a rozbiehal nové a pre televíziu aj nepodstatné projekty. Zdôrazňuje, že nekoncepčné a zbytočné projekty. Smerom k majiteľovi len tíško poznamenal, že „jeho to prejde…“. Neprešlo.

V júli sme chvála Bohu dostali nového riaditeľa. Dosadil ho k nám majiteľ sám. A nám, ľuďom do fachu, odľahlo. Konečne sme vedeli, aké sú predstavy majiteľa a v akých rámcoch sa môžeme hýbať. Začali sme kresať megalomanské nápady a napodiv, vysielanie 213 dostávalo šmrnc. Skresali sme náklady, vyšperkovali vysielanie a konečne sa nám uľavilo. Nemuseli sme cez víkend a pri nedeľných obedoch dvíhať telefóny a riešiť scestné nápady riaditeľa Táraja. Opäť nás práca začala tešiť. Ale Táraj sa nevzdával a trepal kade chodil. A kalil vody. So svojimi super nápadmi, ktoré mali dokázať, že aj takáto televízia môže byť zisková,  chodil za majiteľom dovtedy, až to toho prestalo baviť. A tak sa novým spolumajiteľom a konateľom 213 stal  riaditeľ Táraj,  ktorý za 3 týždne 213 pochoval: prvý pracovný deň v novembri z dôvodu nevyplatenia septembrovej výplaty 21 ľudí podalo okamžitú výpoveď. A toto číslo nie je konečné. Pridávajú sa aj ďalší kolegovia. 213 začína rušiť prenosy  a ja ju nostalgicky sem-tam ešte zapnem, koľká repríza čoho na nej beží…. Tento Fénix z popola už  určite nevstane.

Škoda. Mohla to byť dobrá telka…

foto: archív TV 213

Komentáre (7)
 1. Avatar 250e za kavu píše:

  hodne dobre napisane a hodne velka skoda hodne pekneho projektu.

 2. Avatar Juraj Potocky píše:

  Ale bolo by mile to vediet alebo byt na to upovedomeny este predtym nez sme Vam dodali sluzby a vystavili fakturu ktoru uz asi zaplatenu mate nebudeme.

 3. Avatar Adriana Hosťovecká píše:

  Pre Nestranného pozorovateľa, alebo skôr pozorovateľku:
  Odpovedám anonymom len vtedy, ak skresľujú súvislosti a fakty. Takže ako marketingová riaditeľka som nemala v žiadnom prípade na starosti prísun peňazí. Ja som mala s nulovým rozpočtom robiť propagáciu TV, po čase som mala začať predávať reklamný priestor v našej 213, čo som v rámci nášho trhu aj robila. Mojou úlohou nebolo ani to, aby som rozbehla chod televízie, pretože riaditeľ Táraj mal na to 7 mesiacov (do môjho príchodu) a nevedel s tým pohnúť. Mne sa to podarilo za 3 mesiace. V máji prišiel do televízie človek priamo na zabezpečenie prísunu peňazí, plány mal na 900 000 eur do konca roka. Od mája do novembra priniesol presne 15 000. A čo sa týka mojej výplaty, nepýtala som si ju ako prvá. Ja som využila svoje právo a ukončila som pracovný pomer po tom, čo bolo jasné, kam televízia smeruje na čele s novým konateľom. Riaditeľ Táraj nastúpil 9.októbra, nie 18. a pokiaľ viem, prevzal spoločnosť aj s jej dlhmi od augusta, takže toľko na vysvetlenie, nie pre Vás, ale pre prípadných ďalších čitateľov. Aj tak by ma zaujímalo, kde ste tieto všetky polopravdy získali, lebo v mojom blogu neboli…. Tuším, odkiaľ fúka vietor a som úplne spokojná, lebo sa opäť potvrdilo, že trafená hus zagága…

 4. Avatar alfonz píše:

  pani Hosťovecká, toto sa vobec nemuselo stat, keby sledujete drahu Slovak Sportu, keby pocuvate ludi s fachu, ktori stade odchadzali jeden po druhom, keby pocuvate dodavatelov technologie, co nadavaju na Janosika kade chodia, lebo sa im je schopny zatajovat aj do oci. Janosik je vychcany had, co dobrym dojmom maskuje svoje umysly. Smutne. Odrbal seniora Gregusa (sice svojskeho, ale maximalne seriozneho chlapa) odrbal aj vas, predpokladam, ze OB vozy zo Slovak Sportu, bol schopny previest do 213. A skusal. Nevydalo.

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *