Moralisti z krajiny, kde lekárov chráni armáda a polícia

Dalito.sk/ilustračné foto: Praha.eu - Tomáš Kratochvíl

Zaujíma ma mnoho názorov. Najbližších, priateľov, kamarátov, známych aj neznámych, o ktorých mám pocit, že sa môžem od nich niečo naučiť. Keď čítam cudzie komentáre tak len preto, že mi nie je ľahostajný aj morálny vývoj slovenskej spoločnosti.

Komentáre som čítala iba preto, že som tajne dúfala, že spoločnosť sa z chýb musí poučiť a ja som chcela byť pritom. Nádej som definitívne stratila. Čím viac sa múdrejší svet Slovensku vzďaľuje, tým viac v slovenských komentároch pribúda zvrátených.

Slovenská bohorovnosť

Často som si povedala, že to čítať nebudem a už vôbec nie komentovať. Keď však vidím tú narastajúcu aroganciu až primitívnosť, často mi prsty utečú a už sa v tom veziem. Začínam mať pocit, že tam čoskoro nájdem aj návod, ako niekoho zavraždiť v priamom prenose a polícia mu bude pritom ešte aj asistovať. A davy budú burácať.

Českí susedia majú za sebou ďalšie demokratické voľby. Ako vo vysielaní ČT24 povedal aj český politológ, veľmi im prajem, aby nezažili také veľké sklamanie, ktoré po zmene zažíva Slovensko, lebo sme si ju predstavovali inak. Český občan rozhodol, ako bude žiť. Rovnako ako Slováci.

Počas českých volieb ma však prekvapilo nenávistné a zosmiešňujúce množstvo komentárov zo slovenskej strany. S akou bohorovnosťou, aroganciou aj výsmechom komentujú vývoj u susedov ľudia, ktorí sa sami doma topia v takých spoločenských výkaloch až rozmýšľate, kde zoženiete plynovú masku a čo cez ňu budete raz rozprávať vnukom.

To je neuveriteľné ako dokážu mnohí Slováci moralizovať, súdiť a urážať občanov susednej demokratickej krajiny, ktorá si vo voľbách vyberá svoju budúcnosť. Takej, ktorá je už aj tak vo všetkých svetových tabuľkách na tom oveľa lepšie ako Slovensko (okrem obezity). Ešte aj v tej o šťastí počas korony. Ale nie, Slovák, ten vzácny druh, ktorý všetko vie, dokáže pourážať a vysmiať ešte aj tých, ktorí mu utiekli dekády dopredu. A moralizovanie si vyslúžia od občanov krajiny, kde po viac ako 30 rokoch demokracie vytvorili spoločnosť, v ktorej pri záchrane životov musí lekárov a zdravotníkov v 21. storočí chrániť vojsko aj polícia!

Začnite zametať doma

Topíme sa vo vlastných výkaloch, pre ktoré ľudia utekajú aj do Česka a ďalších rozvinutých krajín, ale presne vieme ako majú žiť druhí. Čo tam potom, že sa majú oveľa lepšie ako my. Vysmievame sa občanom krajiny, kde žije, pracuje, a študuje približne 400 tisíc Slovákov, pritom Čecha musíte na Slovensku hľadať lupou.

Jednoducho si nemyslím, že občania krajiny, kde lekárov pri výkone ich povolania musí chrániť vojsko a polícia, majú najmenšie právo moralizovať druhých tam, kde o takejto zvrhlosti ani nepočuli. Ako napísal primár  MUDr. Milan Kulkovský. Dosiahli sme až na úplne dno. Pozametajme si radšej najprv doma. Ako o tom hovorila aj prezidentka SR v príhovore o stave republiky. A najlepšie bude, keď každý začne pred vlastným prahom a vo svojom okolí. Pretože svet je naozaj veľký a každý má právo byť šťastný kdekoľvek na svete. Aby sa potom o tých slovenských moralistov mal doma aj kto postarať.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)