Blogy

MS sa skončili, obchod s mäsom pokračuje…

Pred pár mesiacmi som popudila niekoľkých klubových hokejových funkcionárov na Slovensku mojimi výrokmi pre DALITO.sk, že hokej u nás funguje na princípe „obchodu s bielym mäsom“. Medzitým som riešila pár krívd, kedy rodičia z objektívnych alebo subjektívnych dôvodov chcú zmeniť klub, ale musia si „vyplatiť“ svoje deti. V hokeji totiž existuje SMERNICA, ktorá tabuľkovými sumami určuje „hodnotu“ za hráča, ktorý mení svoj materský klub.

Verím, že smernica bola robená pre to, aby malé kluby, z ktorých odchádzajú hráči do väčších za vidinou väčšieho hokeja, dostali „výchovné“ .  Ale tvorivý slovenský národ a hokejoví funkcionári si túto smernicu vyložili po svojom a oháňajú sa ňou a trvajú na jej dodržiavaní, hoci hokejoví obri nevyplácajú malé kluby. Robia to rodičia.

Ak chce dieťa zmeniť klub, tak si musia toto „výchovné“ vyplatiť sami rodičia. Kluby totiž na to vraj nemajú peniaze. Resp. ak aj majú, vedia, že to rodičia zaplatia, prečo by to teda robili oni? A takto by to fungovať nemalo. V žiadnom prípade. A už vôbec nie v prípade, ak dieťa chce zmeniť klub len preto, že v ňom nedostáva šancu, že sa nezmestí do zostavy, prípadne ide o hráča/hráčku, ktorých materský klub nevie z rôznych dôvodov rozvíjať.


Včera vykvasil ďalší prípad z tohto súdka. Kvasil rok. Ide o brankárku Niki (Nikolu Zimkovú) z Komárna, ktorá posledné 4 roky strávila v HC Nové Zámky.

Niki je šikovná a perspektívna brankárka aj pre našu ženskú reprezentáciu. Ale v Nových Zámkoch ju nevedia rozvíjať, lebo v jej kategórii sú štyria brankári. Brána je len jedna, ale brankári potrebujú chytať, lebo bez zápasovej praxe sa nerozvíjajú.

S hosťovaním do iného klubu nechcú Nové Zámky súhlasiť, šancu v bránke v novozámockom doraste nedostane, kadetov v Nových Zámkoch nemajú a 8.-acka súťaž veru nie je dostatočná príprava, ak zvážime, že Niki má šancu zabojovať o post brankárky v repre U18. Rodičia sú ochotní cestovať do Lučenca, kde by mohla chytať, ale Nové Zámky sú neoblomné, chcú povoliť len prestup a to za sumu 1 500 EUR.

Pýtam sa: je to obchod s mäsom, či nie? O čo v tomto prípade ide? Lebo o hokej a výchovu mládeže určite nie. Nech sa na mňa moji funkcionárski kolegovia nehnevajú, ale ja to inak nazvať neviem. Je to hanba a facka slovenskému hokeju. Ďalšia. Koľká už?

Hokejové hnutie má pred sebou voľby. Budeme si voliť nového prezidenta, nových funkcionárov i členov Výkonného výboru SZĽH. Za HK Trnava budeme v ďalšom období presadzovať voľný pohyb hráčov do 15 rokov. Nemôžeme sa na všetko pozerať cez optiku prevencie kriminality. Veď šport sa môže stať prostredím pre výchovu slušných ľudí, ktorých tak akútne potrebuje aj naša často neslušná spoločnosť. Aj preto chcem v „nehokejovej“ Trnave iniciovať súťaž medzi klubmi: robíš dobrú robotu, máš hráčov. Flákaš to? Hráči ti budú odchádzať….

Poďme súťažiť v poctivej robote, nerobme si z rodičov a ich detí, ktoré máme rozvíjať otrokov!


So súhlasom rodičov hráčky: 13. 6. 2019 FB  Katarína Zimková (mama Niki)

„Tak priatelia, musím sa s Vami podeliť o neskutočný prístup k hráčom hokejového klubu v Nových Zámkoch, ja chápem, že existujú stanovy v ľadovom hokeji kde môže klub pýtať výchovné, ale keď odchod z klubu je jediná možnosť, aby ste v nasledujúcej sezóne mohli napredovať a nie sedieť na lavičke alebo chytať o dve kategórie nižšie ? ako to bolo minulé sezóny . Pán Branikovič, ktorý je šéftrénerom mládeže, a už dve sezóny po sebe Vás nezaradí ani do letnej prípravy, čo pochopím, však sám mi povedal, že pre nich dievčatá nie sú priorita . Ale k veci, v kategórii dorastencov v HC NZ sú 4 brankári , a po telefonickom rozhovore s pánom B sme sa dohodli, že vybavím pre dcéru hosťovanie, on sám mi povedal, že v HC NZ nemá šancu, aby sa dostala do brány, tak povedal nech kľudne vybavím hosťovanie, lebo budú uprednostňovaní chlapci, čo absolútne chápem .Tak som to hosťovanie vybavila na vlastnú päsť a z klubu, kde som jej vybavila hosťovanie mu zavolali, no samozrejme, čo bolo v piatok dohodnuté, to v pondelok neplatilo ?. A odôvodnenie : čo ak niektorí z 3 ďalších brankárov dostanú trombózu alebo si zlomia ruku ??, tak my sme akože záložný plán pre klub, lebo je to len dievča a však s ňou si môžu robiť čo chcú. My sme nechceli odisť z HC NZ, máme tam kamarátov, super trénera, ale bohužiaľ,  v športe je to tak, ak chceš napredovať tak nemôžeš , lebo to asi nie cool . No nič, hosťovanie nepovolili tam kde sme chceli síce, aby som neklamala povedali že v auguste to môžeme riešiť a ak sa nikomu nič nestane tak ju pustia, načo sme samozrejme nemohli čakať .Tak sme to riešili prestupom, aby mohla robiť to čo ju baví a hlavne, aby mohla napredovať . Celé 4 roky čo sme boli v NZ, kde sme cestovali denne tam a späť 70 km, čo boli nemalé náklady, ale nesťažujem sa, ten hokej jej dáva viac než by si niektorí mysleli, kamarátov, zodpovednosť, nové možnosti a 2 roky neskutočnej radosti zo športu, ale posledné dva roky nám klub dával neistotu , podceňovanie a aby vám dieťa viac plakalo ako sa tešilo sme jednoducho nemohli tak nechať. Klub dostával za ňu motivačný príspevok za dievča, príspevok za reprezentanta. Nepýtali sme od klub nič a ešte aj do prerábky šatne sme prispeli a čo za to chcú ? 1500 eur zato, že sami zlyhali . No ja aj napriek tomu ďakujem NZ za 4 roky čo sme tam pobudli, neskutočne mi budú chýbať, Paťko náš najlepší rolbár, vrátnic , rodičia, chlapci aj dievčatá, no proste skoro všetci ?, ja držím palce, aby sa to v NZ vrátilo tam, kde to niekedy bolo , ale jednoducho za zmenu o čom píšete, lebo aj vy ste znechutení , môžete zmeniť len vy, ste väčšina, tak bojujte, držím palce ?✊?✊? a hlavne, makajte ?????.“

Vaše/naše deti si to nezaslúžia…

 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *