Musí sa stať tragédia, aby sa problém s chuligánmi na štadiónoch konečne začal riešiť?

Dalito.sk/ilustračné foto: archív Dalito

Keď si po vyčíňaní vyšinutých chuligánov na trnavskom štadióne pozrieme vyjadrenia zástupcov Spartaka i Slovana, je zrejmé, že sú to dva mentálne cudzie svety.

„Mohla to byť reklama na futbal vo fantastickej kulise, no kvôli desiatkam nepríčetných fanúšikov na oboch stranách to bola reklama negatívna. (…) Sme si istí, že bez viny nie je ani jedna strana,“ zaznelo z trnavskej strany. Tréner Gašparík vyčíňajúcich otvorene označil za idiotov. A to bol vo vyjadrení ešte mierny.

Kmotrík ml. na strane psychopatov

A teraz Kmotrík: „Slovan stojí za svojimi fanúšikmi. Z nášho pohľadu išlo o jednoznačné zlyhanie usporiadateľskej služby. (…) Osobne za nimi (fanúšikmi, pozn.) stojím, celý problém totiž vnikol zlyhaním domácej usporiadateľskej služby.“

Chápete? Po vtrhnutí fanúšikov na hraciu plochu a po bitke priamo na trávniku, po ktorej musela zasahovať záchranka, Kmotrík ml. stojí za vyšinutými psychopatmi. To je vizitka, ktorá ide spolu s vyčíňaním fanúšikov do sveta. Kto však sleduje futbal a pamätá si opakované neprístojnosti Kmotríka ml., asi nie je prekvapený.

Toto nie sú fanúšikovia

Ani zástupcovia klubov ani médiá či komentátori by nemali takýchto chuligánov označovať za fanúšikov. Lebo nimi nie sú. Na zápasy nechodia kvôli futbalu, ale kvôli bitkám. To sa vie už dávno, no zjavne s tým nikto nič nechce robiť. Na rozdiel od civilizovaných krajín, kde si s chuligánmi už dávno poradili. U nás zakaždým počúvame, že sa z toho treba poučiť, že treba posilniť bezpečnosť atď., atď., donekonečna opakované frázy. To sa čaká na nejakú tragédiu, aby sa problém konečne začal efektívne riešiť?

Už dávno mal byť problém s bitkármi a chuligánmi vyriešený. Presne ako to povedal aj trnavský tréner Gašparík: „Tak, ako sa to robí vo svete. Zosobnení a identifikovaní by mali mať zákaz vstupu na štadión.“

Tak ako je podstatné riešenie problému, dôležité sú aj reakcie kompetentných vrátane zástupcov klubov. V Trnave zlyhali organizátori, no Slovan ukázal, že kým je akokoľvek spojený s Kmotríkom ml., posun k civilizovanejšiemu svetu nenastane. Naopak, nekritickou podporou šialencov sa prehlbuje dno nekultúrnosti. Hanba.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)