Osobné príbehy

MZ SR aj hygienici odmietli odpovedať na otázky, prečo sa zdraví a zaočkovaní Slováci stále nemôžu vrátiť domov bez karantény

Neobťažujte Mikasov úrad, nemá na vás čas

Kým slovenská vláda už hovorí o cestovateľskom semafore pre dovolenky, domov sa stále nevedia vrátiť tisíce slovenských občanov bez karantény. Kým Slovensko patrí v tempe očkovaní medzi najhoršie krajiny minimálne Európskej únie a mnohé štáty sú už v šírení Covid-19 na tom lepšie ako Slovensko, mnohí slovenskí občania čakajú dodnes za hranicami a nevedia sa dostať domov napriek tomu, že sú už dávno zaočkovaní aj druhou dávkou. 

Napriek tomu, že by sa konečne po takmer roku a pol mohli vrátiť domov, Slovenská vláda ich naďalej posiela nielen do povinných karantén, ale aj na PCR testy, ktoré pritom dobrovoľne absolvovali pred cestou domov. Vláda Eduarda Hegera  tak stále rozdeľuje ľudí do niekoľkých kategórií  bez akéhokoľvek podložených vedeckých faktov a štúdií.

Napríklad české ministerstvo zdravotníctva vrátilo 14. mája 2021 Slovensko medzi červené krajiny na základe dostupných dát z Európskeho strediska prevencií a kontrolu ochorení (ECDC), pretože okrem očkovania nezvláda ani testovanie.


„V praxi to zatiaľ znamená, že slovenskí občania môžu do Česka pricestovať s antigénovým testom nie starším ako 24 hodín, alebo RT-PCR testom, nie starší ako 72 hodín. Pred vstupom do ČR vyplniť príjazdový formulár, vzdialeným prístupom ho poslať príslušnej krajskej hygienickej stanici a predložiť doklad o jeho vyplnení na vyžiadanie pri hraničnej alebo pobytovej kontrole,“ uviedol tlačový odbor českého rezortu zdravotníctva.

Ak sa teda dnes slovenský občan a daňový poplatník s trvalým pobytom na Slovensku chce konečne vrátiť domov aj zaočkovaný a zdravý, aj tam musí ísť do domácej izolácie a po čase sa dať otestovať. Teda postaviť sa na testovanie aj medzi chorých ľudí bez ohľadu na to, že celú pandémiu sa pred nákazou uchránil. Slovensko totiž na rozdiel od iných krajín dodnes nespustilo ani samotestovanie.

Postup a povinnosti pri príchode do SR


Pokiaľ vstúpite na územie Slovenskej republiky od 26. apríla 2021

  • ste povinní nastúpiť do domácej izolácie do doby obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19,
  • ste povinní absolvovať test na COVID-19 najskôr v ôsmy deň domácej izolácie,
  • pokiaľ cestujete z krajiny, ktorá je členom EÚ, Islandu, Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska alebo Spojeného kráľovstva (a v posledných 14 dňoch ste navštívili iba tieto krajiny) a máte bezpríznakový priebeh, vaša domáca izolácia končí dovŕšením jej 14. dňa aj napriek tomu, že neobdržíte negatívny výsledok RT-PCR testu na ochorenie COVID-19. Pokiaľ cestujete z krajiny mimo EÚ, musíte v izolácii zotrvať do obdržania negatívneho výsledku testu.
  • domáca izolácia je povinná aj pre osoby žijúce s vami v spoločnej domácnosti,
  • ste zároveň povinní nahlásiť sa telefonicky regionálnemu úradu verejného zdravotníctva alebo elektronicky registráciou cez formulár eHranica a vášmu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti (tzn. všeobecnému lekárovi/pediater v prípade detí), s ktorým máte uzavretú zmluvu. Počas svojho pobytu na území SR sa musíte vedieť preukázať príslušníkovi Policajného zboru SR potvrdením o uvedenej registrácii cez formulár eHranica.
  • ak vstupujete na územie Slovenskej republiky leteckou dopravou, ste zároveň povinní vyplniť elektronický formulár na vyhľadanie cestujúceho.

Dalito.sk oslovilo Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR s otázkami, na ktoré obe štátne inštitúcie nevedia odpovedať dodnes.

Otázky zverejňujeme v plnom znení.


1, Kedy sa bez karantény budú môcť konečne vrátiť domov slovenskí občania, ktorí sú už zaočkovaní dvoma dávkami schválenými EMA, doma na Slovensku majú trvalé bydlisko, majetky, platia tam dane aj odvody, všetko, ale domov sa bez karantény stále nevedia dostať, neplatia na nich žiadne výnimky, dokonca napriek tomu, že sú už aj zaočkovaní dvoma dávkami?

2, Dokedy to bude platiť, pretože takýto slovenskí občania sa už oddnes môžu slobodne pohybovať aspoň v stredoeurópskom priestore podľa dohody, na Slovensko, DOMOV, však prísť nemôžu, aj keď všetky potvrdenia majú v piatich svetových jazykoch. 

3, Ak to stále platí a ešte sa musia aj po karanténe nechať povinne otestovať, žiadam Vás aj o odborné vysvetlenie na základe akých vedeckých faktov, najmä ak sa chcú domov vrátiť zaočkovaní z krajín, kde je rovnaká, alebo už aj lepšia situácia ako na Slovensku.


(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *