Zdravie

MZ SR chce zabrániť podvodom pri prednostnom očkovaní konkrétnou vakcínou. Lekárske správy môžu kontrolovať

„Ako 50 ročná som bola objednaná na vakcínu, ktorú si ale nakoniec nemôžem nechať vpichnúť.  Dva dni pred očkovaním ma špecialistka striktne upozornila, že táto vakcína nie je vhodná pre pacientov s mojim závažným neurologickým ochorením Ledva som sa dokázala, aj to až cez telefonické centrum, odhlásiť z vakcíny. Darmo som však hľadala možnosť pre chronicky chorých pacientov. Čakáreň mi nič podobné neponúka,“ obrátila sa na Dalito.sk sklamaná pacientka z Bratislavy.

Doplnila, že na telefonickej linke jej povedali, že si má sama zistiť, kde s čím očkujú a vybaviť si tam termín, že stačí priniesť papier od lekára.

„Neverila som vlastným ušiam. Naozaj si to podľa odporúčaní „mám nejako vybaviť ja“, aby ma ako chronicky chorú pacientku niekde prednostne zaočkovali vakcínou, ktorá je pre mňa vhodná? Existuje niečo, ako som čítala na Dalito a funguje to v ČR, kde na to majú špeciálny kód, alebo to v SR funguje tak, že tí, ktorí sú naozaj chorí môžu mať aj smolu, lebo ktokoľvek si vybaví akýkoľvek papier u kamaráta-lekára, tak ho predbehne? Som chronicky chorá pacientka s vážnou diagnózou a vôbec neviem, čo mám robiť?! Čo majú takí pacienti ako ja robiť, aby sa dostali čo najskôr na očkovanie a aj vakcínou, ktorú môžu užiť tak, aby im neuškodila, teda podľa odporúčaní špecialista? “ sťažovala sa čitateľka Stanislava z Bratislavy.


Dalito.sk sa obrátilo na ministerstvo zdravotníctva s otázkou, ako má chronicky chorý pacient, ktorý nemôže byť zaočkovaný ktoroukoľvek vakcínou postupovať, aby sa dostal k tej, ktorá mu zjavne neublíži a ešte aj nemusí čakať v čakárni?

„V prípade, že lekár neodporúča očkovanie danou vakcínou a vydá o tom potvrdenie, je možné prihlásiť sa ako náhradník na očkovanie v niektorom z očkovacích centier. To však iba v prípade, že osoba spĺňa podmienky v zmysle platnej vyhlášky. V inom prípade, je alternatívou počkať, kým sa nezačne skupina do ktorej patrí očkovať inou vakcínou,“ uviedlo tlačové oddelenie MZ SR.

Po podvodoch pri prioritných skupinách a infraštruktúre sa však môže zopakovať podobná situácia, že ľudia si lekárske potvrdenia o prednostnom očkovaní danou vakcínou budú vybavovať na základe skreslených či falošných potvrdení o zdravotnom stave. Zaujímalo nás, či je na to rezort pripravený a ako to bude kontrolovať?


„Všeobecný lekár či špecialista pozná zdravotný stav svojho pacienta a dokáže kompetentne posúdiť prípadné kontraindikácie pri podávaní liečiv, alebo vakcín. Údaje o dôvodoch kontraindikácie liečiva, či vakcíny pre konkrétneho pacienta sú uchovávané v zdravotnej dokumentácii. Prípadné neoprávnené konanie je teda možné skontrolovať na to oprávnenými orgánmi (ÚDZS, VÚC, MZ SR),“ upozornilo tlačové oddelenie rezortu zdravotníctva SR.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *