Poradňa

MZ SR: Čo urobiť, aby ste si mohli vybrať konkrétnu vakcínu proti Covid-19

Na Dalito.sk sa obrátila čitateľka, ktorá má viac ako 50 rokov a už mala aj termín na svoju prvú dávku vakcíny proti Covid-19.  Kým však čakala na daný termín, ošetrujúca špecialistka-neurologička jej diagnostikovala závažné neurologické ochorenie nezlučiteľné s určitou vakcínou, s ktorou mala byť aj zaočkovaná.  

Pani Stanislava z Bratislavy trpí ukrutnými bolesťami hlavy, z ktorých sa lieči celý život. Jej posledné vyšetrenie však neskončilo s uspokojivými výsledkami. Špecialistka jej očkovanie proti Covid-19 s danou vakcínou za žiadnych okolností neodporučila a tak termín na očkovanie musela zrušiť.

V tom momente sa mi zrútil svet, lebo očkovať som sa chcela dať vždy a keď som od neho bola konečne tak blízko, tak som v sekunde bola zasa niekde na začiatku,“ hovorí pre dalito.sk pani Stanislava, ktorá sa samozrejme rovno po zrušení termínu chcela hneď objednať na inú vakcínu, presne podľa pokynov jej ošetrujúcej lekárky.  Zostala však zhrozená z toho, že objednávací systém s ňou ako chronicky chorou pacientkou nepočítal. Napriek vyhláseniam rezortu zdravotníctva, že očkovanie najrizikovejších skupín, vrátane chronicky chorých pacientov, je pre vládu prioritou, pani Stanislava sa na nové očkovanie podľa diagnózy nemala kde v systéme zahlásiť tak, ako je to napríklad v Českej republike. U susedov majú ťažko chorí pacienti svoj vlastný prihlasovací systém na základe špeciálneho kódu, ktorý pacientovi vydá ošetrujúci špecialistu, ktorý si prednostné očkovanie pacienta musí vedieť aj dodatočne obhájiť. V ČR pri očkovaní proti Covid-19 dodržiavajú prísne humánne pravidlá, teda rozhoduje vek a zdravotný stav. Momentálne očkujú kategóriu 65+. Veková skupina 40+ by sa na očkovanie mala dostať až koncom júna.


Táto očkovacia stratégia prináša susedom výsledky vo výrazne nižších počtoch úmrtí na aj s Covid-19.

„Ako 50 ročná som bola objednaná na vakcínu, ktorú si ale nakoniec nemôžem nechať vpichnúť.  Dva dni pred očkovaním ma špecialistka striktne upozornila, že táto vakcína nie je vhodná pre pacientov s mojim závažným neurologickým ochorením Ledva som sa dokázala, aj to až cez telefonické centrum, odhlásiť z vakcíny. Darmo som však hľadala možnosť pre chronicky chorých pacientov. Čakáreň mi nič podobné neponúka. V telefonickej linke mi povedali, že si mám sama zistiť, kde s čím očkujú a vybaviť si tam termín, že stačí priniesť papier od lekára! Neverila som vlastným ušiam. Naozaj si to podľa odporúčaní „mám nejako vybaviť ja“, aby ma ako chronicky chorú pacientku niekde prednostne zaočkovali vakcínou, ktorá je pre mňa vhodná? Existuje niečo, ako som čítala na Dalito a funguje to v ČR, kde na to majú špeciálny kód, alebo to v SR funguje tak, že tí, ktorí sú naozaj chorí môžu mať aj smolu, lebo ktokoľvek si vybaví akýkoľvek papier u kamaráta-lekára, tak ho predbehne? Som chronicky chorá pacientka s vážnou diagnózou a vôbec neviem, čo mám robiť?! Čo majú takí pacienti ako ja robiť, aby sa dostali čo najskôr na očkovanie a aj vakcínou, ktorú môžu užiť tak, aby im neuškodila, teda podľa odporúčaní špecialista? “ sťažuje sa čitateľka Stanislava z Bratislavy.

Dalito.sk sa obrátilo na ministerstvo zdravotníctva s otázkou, ako má chronicky chorý pacient, ktorý nemôže byť zaočkovaný ktoroukoľvek vakcínou postupovať, aby sa dostal k tej, ktorá mu zjavne neublíži a ešte aj nemusí čakať v čakárni?


Prinášame odpoveď tlačového oddelenia MZ SR. Ako bude MZ SR kontrolovať to, aby takéto lekárske potvrdenie nevydal niekto neoprávnene, teda, že lekár napríklad známemu umelo „zhorší“ zdravotný stav, len aby si mohol vybrať inú vakcínu a ešte sa aj predbehol, doplníme.

„V prípade, že lekár neodporúča očkovanie danou vakcínou a vydá o tom potvrdenie, je možné prihlásiť sa ako náhradník na očkovanie v niektorom z očkovacích centier. To však iba v prípade, že osoba spĺňa podmienky v zmysle platnej vyhlášky. V inom prípade, je alternatívou počkať, kým sa nezačne skupina do ktorej patrí očkovať inou vakcínou,“ uviedlo tlačové oddelenie MZ SR.

V Českej republike to funguje úplne inak. Okrem toho, že chronicky chorých pacientov očkujú aj ambulantní lekári, objednávací systém uprednostňuje najrizikovejšie skupiny aj podľa zdravia. Ako to krok po kroku funguje v ČR zistíte nižšie.


(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *