Česká republika

MZV SR varuje pred COVID-19 aj Slovákov v Česku, touto núdzovou sms

Česi vykupujú obchody a robia si zásoby potravín dopredu, pre prípad, že by v Českej republike prepukla infekcia koronavírusu COVID-19. Zasiahnuť musel až minister zdravotníctva ČR Anton Vojtěch (nom. ANO).

ČT24 uviedla, že minister zdravotníctva po rokovaní Ústrednej epidemiologickej komisie vyzval , aby verejnosť pre koronavírus neprepadala panike, že nie je k tomu dôvod. V prípade potreby majú ľudia kontaktovať lekárov telefonicky.  České Národné laboratórium  vyšetrilo 135 vzoriek, všetky s negatívnym výsledkom. Ďalších 10 čaká na výsledky. 100 Čechov je ešte v karanténe.

„Prosím občany, aby nepropadali panice, není k tomu jakýkoliv důvod,“ apeluje minister Adam Vojtěch (za ANO) a dodáva, že všetky orgány, ktorých sa riziko koronavírusu týka sú v pohotovosti.


„Ani kdyby tu byl první případ, což nemůžeme vyloučit, není to důvod k panice, ani ke skupování potravin. Byla by to cestovatelská anamnéza, nemocný by byl izolován a léčen,“ dodal český minister zdravotníctva vo vysielaní ČT24.

Presne v nočných hodinách o 21,41 hod slovenské ministerstvo zahraničných vecí rozposlalo svojim občanom aj v Českej republike varovnú urgentnú sms s textom, že po návrate do rodnej krajiny sa majú 14 dní sledovať a pri príznakoch nákazy telefonicky kontaktovať lekára.

Núdzové sms MZV SR o koronavíruse tak dostali aj Slováci v Česku, kde vláda prosí ľudí, aby zbytočne nerobili a nešírili paniku.

Dalito.sk sa obrátilo na české ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo zdravotníctva s otázkou, či to znamená,  že sa občania SR majú na území ČR obávať ochorenia na koronavírus napriek tomu, že doteraz nepotvrdili jediné ochorenie zavlečené na ich územie zo zahraničia? Reakciu českej strany zverejníme po jej zaslaní.

Zároveň sa obrátilo aj na slovenské ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo zdravotníctva. Odpovede doplníme tiež po ich zaslaní.

  1. Prečo zasielate urgentné sms aj do krajín, kde koronavírus doteraz nepotvrdili?
  2. Nemyslíte si, že tým vyvolávate paniku?
  3. Úplne náhodou som dnes  pracovne v ČR komunikovala so šoférom kamiónu, ktorý prišiel z Toskánska a prechádzal kamiónom (nevystúpil v oblasti, kde je to teraz zakázané) cez karanténne oblasti, v ČR v tom problém nevidia, mám sa ako občan SR aj tak báť?
  4. V ČR na diaľniciach upozorňujú všetkých, ktorí sa vracajú z Talianska, kde prepuklo ochorenie, aby navštívili web. Ja sa však nachádzam v ČR, je podľa vás vaša urgentná sms potrebná napriek tomu, že sa nenachádzam v krajine s koronavírusom? 
Upozornenie na českých diaľniciach ohľadom koronavírusu/ foto: ČTK/ zdroj: ČT24

Ako prvá reagovala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová. Na otázky však priamo nereagovala. „Čo sa týka zasielania SMS, uvedené je v pôsobnosti Ministerstva vnútra SR. Aktuálne informácie k tejto téme sú na webe MZ SR,“ uviedla.


https://www.health.gov.sk/Clanok?aktualne-opatrenia-v-suvislosti-s-koronavirusom

Aktuálne čísla (28.2.2020) a výsledky podľa MZ SR: Na Slovensku COVID-19 (koronavírus) nebol doteraz potvrdený. Aktuálne je 143 vzoriek negatívnych.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *