Stĺpčeky

Na obzore voňavý tunel

V stredoveku sa hygiene v Európe akosi nedarilo. V mestách sa nočníky vylievali z okien priamo do úzkych uličiek, rovnako aj pomyje. Ak pršalo, z vyvýšených častí mesta stekala všetka špina spolu s dažďovou vodou do tých dolných, kde sa vytvárali smradľavé jazierka.

Tam však bývali tí chudobnejší,  tak im treba! Lenže ak bolo sucho, aj tí hore mali smolu ‒ smrad bol všade. Na francúzskom kráľovskom dvore ešte za Ľudovíta XIV. hrala hygiena druhé husle. V honosnom Versailles si urodzené dámy často uľavovali priamo pod seba, dokonca aj na tanečnom parkete. V nostalgických historických filmoch to tak nevyzerá, no francúzske panstvo obťažoval všadeprítomný zápach, ktorý dvorania potlačovali parfumami a voňavými kvetmi.  Historia magistra vitae – história je učiteľkou života.  No prečo práve po tomto príklade siahli v Železničnej spoločnosti Slovensko?

Namiesto pravidelného čistenia vozňov ich idú striekať voňavkami.  Ale pozor, žiadne amatérske  postreky, v každom vagóne má byť špeciálny prístroj so suchým odparovaním vône.  Nedá sa nič robiť, slovenské železnice vypravia 1500 vlakov denne, vie si vôbec taký obyčajný cestujúci predstaviť, čo to dá námahy, čistiť toľko vlakov, má aspoň matnú predstavu, aké je to náročné?  Kapacitne je to nemožné, milý nechápavý cestujúci, hovorca to povedal jasne, je absolútne nemožné, aby sa každý vlak v konečnej stanici aj čistil! Asi práve preto sa niekoľko múdrych hláv dalo dohromady, určite medzi nimi bol aj milovník histórie (…magistra vitae), a vymysleli, že špinu prehlušia vôňou! Cestujúci nafetovaní bielym čajom s tymianom (táto vôňa vraj zaberá najviac) už nebudú šomrať na večné meškanie vlakov, odpudzujúce toalety sa im zrazu budú zdať úplne v pohode,  so sústavne vypadávajúcou klimatizáciou alebo kúrením  budú odrazu spokojní, o výške cestovného či bezpečnosti vo vlakoch ani nehovoriac…  Nemáme my na Slovensku zdatných manažérov? Inde chodia vlaky cez tunely a u nás tunely cez vlaky… Ale voňavééé.
Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *