Blogy

Na Slovensku je to tak, bezmocne a hanebne, „sťažujte sa na MZ SR“

Konečne som sa dočkala. Po polroku priletel z Británie môj syn. Skôr sa nedalo. Pre pandémiu koronavírusu a tiež odmietal štátnu karanténu, počas ktorej by ho náš štát zavrel do zberných táborov. Veľmi sa nám za ním cnelo, ale vydržali sme.

Prišiel, aj s negatívnym Covid -19- Pasom. Keďže prišiel z tzv.„červenej“, t.j. kovidovo nebezpečnej krajiny, umiestnili sme ho na chatu. Z diaľky sme si s rúškami na tvári zakývali a tešili sa, ako sa o niekoľko dní konečne poriadne zvítame.

Syn hneď po prílete disciplinovane vyplnil povinný formulár RÚVZ SR o príchode. Hneď mi volal, že vo formulári je preklad do angličtiny štylisticky nesprávny, že preboha aspoň úradný dokument by mal byť bez chýb a ten, kto to spracovával, by mal vrátiť diplom.


Pomôž si ako vieš

Komentovala som to len strohým „sa nepos.r“. Čo tam po nejakom blbom preklade, určite kvôli tomu nebudú skúmať diplom prekladateľa. Veď napokon aj slovenský premiér, predseda parlamentu a dokonca aj minister školstva majú diplom za „opajcnutú“ diplomovku. 

Keď sa však pýtal, či tu každý má Macintosh, alebo ako majú ostatní vyplniť a elektronicky odoslať formulár daný len v pdf. formáte, zbystrila som pozornosť. Je pravda, že nie každý má a vie použiť aplikáciu Adobe Acrobat, ale úradníci RÚVZ si určite pomysleli, nech si každý poradí, ako vie. Aj oni si poradili s formulárom tak, ako vedeli. Alebo skôr nevedeli.


Netrpezlivo sme čakali, kedy syna zavolajú na kontrolné testovanie. Ozvali sa a oznámili, že má prísť o 10(!!)dní.  Ostala som v šoku.

Darmo som argumentovala, že syn sa musí o 2 týždne vrátiť naspäť do Británie a že predsa  sa verejne informovalo, že cestujúcich z tzv. červených krajín otestujú na piaty deň po príchode a okrem toho prišiel s negatívnym Covid-19- pasom.

Sťažujte sa na ministerstve


Pani z RÚVZ mi odporučila, aby som sa sťažovala na Ministerstve zdravotníctva SR, pretože ministerskí úradníci určujú, koľko ľudí  môžu denne testovať. A keďže majú plno, syn musí počkať, alebo nech sa dá otestovať na vlastné náklady. Z karantény môže odísť až po negatívnom teste, inak mu hrozí pokuta do 5 tisíc eur.

Keď som zisťovala v laboratóriách (súkromných), či sú plní a nemajú kapacity, nechápavo krútili hlavou. Vraj nie, sú plne k dispozícii, len k nim posielajú obmedzený počet ľudí. Radšej sme zaplatili. Za test, ktorý mal byť zadarmo a uskutočnený na 5. deň po príchode.

Syn sa už domov nevráti


Syn krútil hlavou. Nechápal, kam to prišiel. Ešte vo februári bol mimoriadne aktívny, zaujímal sa v Británii  o naše parlamentné voľby, tešil sa na zmenu. Potom, keďže bol za hranicami, sa stal vonkajším nepriateľom. 

Ešte pred 2 mesiacmi takých ako on pri návrate domov zatvárali do štátnych zberných táborov. To odmietol. Študuje a pracuje v krajine, v ktorej žije asi 100 tisíc Slovákov.

Keď priletí naspäť do Londýna, bude musieť ísť, na rozdiel od svojich kamarátov zo susedných krajín, do dvojtýždňovej domácej karantény. Pretože máme premiéra, ktorý sa diplomaticky správa ako slon v porceláne a uštipačnými komentármi provokuje sebavedomú krajinu, ktorá mu dala stopku a zaradila Slovensko –  „mimoriadne žiadanú nevestu“ – do zoznamu nebezpečných krajín, povedal.

A tak naša diplomacia zaradila najvyššiu teplotu v diplomatickom žehlení. Briti zrazu  už nie sú pre nás „rizikoví“, slávnostne oznámil slovenský premiér spolu s hlavným hygienikom. Naše ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Británia má dva zoznamy rizikových krajín z pohľadu šírenia nového koronavírusu. Ten, ktorý vytvorilo britské ministerstvo zahraničných vecí, Slovensko zaradilo medzi zelené, bezpečné krajiny. Druhý zoznam má  britské ministerstvo dopravy a v ňom svieti Slovensko na červeno…

Nečudujem sa. Veď sme Britom uzavreli náš vzdušný priestor. Od 20. júla ho znova pre Britániu otvárame, takže možno potom z červenej zóny prejdeme do zelenej. Alebo britská diplomacia len zopakuje, že robí maximum, ale v tomto prípade ide o rozhodnutie zdravotníckych orgánov Veľkej Británie. Britskí zdravotníci asi disponujú ďalším, tretím zoznamom. Alebo?

Môj syn sa už na Slovensko po skúsenostiach z posledných týždňov nikdy nechce vrátiť žiť a pracovať … oznámil mi doma na Slovensku.

(Passengers coming from abroad are required to disclose the following information to the public health office)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *