Na Slovensku zomiera viac ľudí s Covid-19 ako v ČR. Český minister za tým vidí správnu stratégiu očkovania najzraniteľnejších

Dalito.sk/Očkovanie učiteľov proti Covid-19 v Banskej Bystrici/foto: FNsP BB

Zaočkovanie znižuje počet obetí COVID-19. Upozorňuje už celý svet. Očkuje aj Slovensko, nevidieť to však na počtoch úmrtí za posledné týždne.  

Pán Ján žije neďaleko Prievidze. Je psychiatrický pacient, ktorého často prenasledujú démoni. Žije sám a svojprávnosti zbavený nie je a pravidelne dochádza na kontrolu do psychiatrickej ambulancie. Jeho vzdialená rodina je od neho ďaleko. Napriek tomu urobila všetko preto, aby už bol vo veku viac ako 60 rokov zaočkovaný. Online mu vybavila už tri termíny, ani na jeden sa však nedostavil napriek tomu, že pravidelne chodí medzi ľudí. Všetko totiž závisí od toho, v akej pohode sa ráno zobudí. Ak s „démonmi“, rodina aj štát môže na jeho zaočkovanie proti Covid-19 zabudnúť.

„Volala som už všade a prosila o pomoc. Samej mi to je nepríjemné termíny očkovania rušiť. Dokonca, jeden sa mi ani nepodaril, lebo povedal, že sa ide dať zaočkovať, reálne však do centra neprišiel. Stále uvažujem nad tým, komu tá vakcína mohla zachrániť život, alebo či skončila u nejakého mladého a zdravého človeka, lebo najzraniteľnejší takí flexibilní predsa prirodzene nie sú. Preto sú najzraniteľnejší. Absolútne nevieme, ako to máme riešiť. Ministerstvo zdravotníctva, či vláda na túto skupinu totálne zabudla už dávno, akoby neexistovala. Absolútne na nich nemyslí a ešte sa chváli, že už očkuje 40+,“ napísala Dalito.sk pani Klára, ktorá sa už celé týždne snaží dostať strýka na očkovanie aj na diaľku. Sadnúť do auta nemôže, pretože sa sama stará o zdravotne postihnutého a ešte všetko organizuje aj cez hranice.

„Je to šialené. V Rakúsku minulý týždeň zaočkovali prezidenta, ktorý má tuším 77 rokov a až dnes ministra školstva a vzdelávania Heinza Faßmana, ktorý má 65. Ako prvého zaočkovaného ministra rakúskej vlády.  Kancelár Kurz na svoju vakcínu stále čaká, však je mladý a zdravý. A na Slovensku? Sme z toho cez hranice zhrození,“ prejavila názor Slovenka, ktorá nevie pomôcť chorému strýkovi na Slovensku.

Česko úplne opačne ako Slovensko

Česká republika včera zaočkovala najviac dávok za jeden deň. Vo štvrtok zaočkovali viac ako 70 tisíc dávok, Slovensko 20 806.  ČR sa oproti Slovensku zameriava na druhú dávku, ktorú v krajine má 822 083 obyvateľov (10.693939 obyv.), na Slovensku (5 461730 obyv. ) 331 871 osôb. Českí odborníci v poklese čísla obetí Covid vidia už aj princíp druhého zaočkovania jedine podľa veku a zdravotného stavu.  Do konca júna, ak všetko dobre pôjde otvoria v ČR pre očkovanie hranicu 40+.  Český minister zdravotníctva dnes vo vysielaní ČT zopakoval, že podmienkou ale je, aby boli zaočkovaní všetky prioritné aj najrizikovejšie skupiny. Inak 40+ nepustia. Táto veková hranica sa pritom na Slovensku do čakárne môže prihlásiť už dnes a aj sa očkuje nielen ako „náhradníci“.  

Dátum 2021úmrtia SRúmrtia ČR
1.10/410498
2.11/47985
3.12/411378
4.13/49982
5.14/410980
6.15/4114priebežne 38
zdroj ČR a SRobyvateľov10693939 5461730

Do počtu úmrtí v súvislosti s ochorením COVID‑19 po jednotlivých dňoch české NCZI započítava všetky úmrtia osôb, ktoré pozitívne testovali na COVID‑19 (PCR) bez ohľadu na to, aké boli pravé príčiny úmrtí v nemocnici alebo mimo. Preto sme ČR dáta porovnali s rovnakou kategóriou v SR.

Slovenská generácia bez starých rodičov

Podľa najnovších dát Štatistického úradu SR DEMOGRAFIA SR, počet úmrtí prevýšil novorodencov až v piatich z ôsmich regiónov SR. Najvyšší celkový úbytok populácie v roku 2020 zaznamenal Nitriansky kraj, najviac obyvateľov pribudlo Bratislavskému kraju. Po zohľadnení sťahovania vlani zaznamenali celkový úbytok obyvateľstva v polovici slovenských krajov.Hoci sa počet obyvateľov Slovenska v roku 2020 celkovo mierne zvýšil o takmer 2-tisíc ľudí na 5,46 milióna osôb, krajina po 17 rokoch zaznamenala prirodzený úbytok obyvateľstva. Znamená to, že počet zomretých prevýšil počet živonarodených o takmer 2,5 tisíca osôb. Celkový prírastok zachraňovala len vonkajšia migrácia. Ak sa tento trend aj vďaka očkovacej stratégii vlády nezmení, v budúcnosti bude na Slovensku vyrastať generácia bez starých rodičov.

Denne po celej krajine Vyššie územné celky, mestá aj obce otvárajú očkovacie centrá, v ktorých však neočkujú iba najzraniteľnejšie skupiny, lebo do čakárne na očkovanie sa už môžu prihlásiť aj obyvatelia 40+, ktorí zďaleka nepatria medzi rizikovú aj najúmrtnejšiu skupinu ľudí na Covid-19.

Kým napríklad Česká republika očkuje podľa veľmi prísnych kritérií podľa veku a zdravotného stavu (s malými výnimkami), Slovensko stihlo od decembra byť krajinou EÚ, ktorá má  zaočkované najvyššie percento mladej a zdravej populácie bez dôrazu na druhú dávku.

Napríklad Košický samosprávny kraj včera oznámil, že vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Košiciach dostalo vakcínu už 41 713 ľudí, čo je naďalej najviac spomedzi všetkých očkovacích centier, ktoré prevádzkujú župy. Na otázku Dalito.sk, aká je veková štruktúra ich zaočkovaných, odpovedala hovorkyňa košického VÚC Anna Terezková.

„Aktuálnu štatistiku nemáme spracovanú, ide o veľmi podrobnú analýzu. Štatistiku sme vypracovávali koncom marca, kedy bol mesiac od otvorenia očkovacieho centra v réžii Košického samosprávneho kraja,“ uviedla hovorkyňa.  

Veková kategória KE VÚC v %
18 – 55 39 %
56-70    61 %

O vekovú štruktúru zaočkovaných sme požiadali aj Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý ako prvý na Slovensku prišiel s projektom  mobilných očkovacích jednotiek – očkovacích autobusov.

Akurát finalizujeme prehľadnú zostavu na web s možnosťou filtrovania, ktorá zobrazí aj vekovú štruktúru zaočkovaných, vyhľadávať sa bude dať aj medzi jednotlivými krajmi. Malo by to byť nasadené v priebehu dneška, s odkazom z hlavnej stránky a s buttonom na tejto podstránke. Zostavu budeme pravidelne aktualizovať, z momentálnych štatistík vyplýva, že najväčší podiel zaočkovaných mužov v očkovacích centrách BBSK je vo veku 55 -59 rokov, u žien je to skupina vo veku 65 – 69 rokov,“ uviedla hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja Štepáneková Lenka.

V Prahe imobilných zvážajú, v Bratislave môžu iba zavolať

Napríklad v hlavnom meste ČR v Prahe od apríla pomáhajú seniorom s obmedzenou pohyblivosťou pri očkovaní mikrobusy na zavolanie, ktoré ich odvezú na očkovanie tam aj späť.

Pomoc spustila aj Bratislava. Hovorkyňa mesta však pre Dalito uviedla, že výjazdové očkovacie tímy sú v kompetencii zdravotníckych zariadení a na ich organizácii sa dohodli MZ SR a kraje v súvislosti s príchodom Johnson and Johnson vakcíny. Bratislava tak momentálne službu pomoci s dopravou na očkovanie neponúka. Magistrát zriadil pre seniorov bezplatnú Linku očkovacej podpory ako súčasť kampane na podporu očkovania „Je čas sa znova objať“. Linka funguje v pracovných dňoch od 8:00 do 16:00 h. „Sme presvedčení, že bude rovnako užitočná, ako bola Senior linka pre tých, ktorí to najviac potrebujú,“ uviedla hovorkyňa primátora Katarína Rajčanová.

Na Slovensku sa do pomoci najrizikovejším skupinám, aby sa dostali na očkovanie, pustil aj jeden z operátorov. Nielen kvôli dostupnosti vakcín ale i preto, aby sme zaregistrovali našich rodičov v seniornom veku na očkovanie. Nie každý senior má však možnosť sa zaregistrovať online priamo alebo cez svojich blízkych. Preto sme pre Slovenskú katolícku charitu zriadili zdarma linku 0800 222 250, kde sa môžu seniori bezplatne dovolať a operátor ich zaregistruje na očkovanie. V prípade, ak sa na očkovanie nevie alebo nemôže dostaviť, pomôžu mu aj s dopravou alebo vybavením mobilnej očkovacej jednotky,“ uviedol pre Dalito.sk Pavel Ďurík, hovorca pre korporátne záležitosti Slovak Telekom, a.s.

Volanie o pomoc zraniteľných

Na redakciu Dalito.sk sa obracajú aj chronicky chorí pacienti, na ktorých štát pozabudol. Skupina pacientov, ktorá sa môže dať zaočkovať len určitou vakcínou. Kým totiž v ČR majú vlastnú kolónku na prihlasovanie pod presným kódom od špecialistu, Slovensko nič podobné pre chonicky chorých nezaviedlo. Podľa operátorov na linke MZ SR si musia konkrétnu vakcínu „zohnať“ sami“. Dalito.sk už oslovilo MZ SR cez hovorkyňu Zuzanu Eliášovú. Na odpoveď, čo takí pacienti, ktorí nemôžu byť očkovaní akoukoľvek vakcínou, majú robiť, aby sa, vzhľadom na ich zdravotný stav, dostali ku konkrétnej vakcíne prednostne.

Budúcnosť očkovania 22/23

Vláda ČR už oznámila, že začala pripravovať ďalšiu stratégiu očkovania proti Covid-19 na roky 2022/2023. Už vytvárajú skupinu odborníkov, ktorá za celoštátne očkovanie bude zodpovedať aj ďalšie roky. ČR začne už plánovať aj nákup vakcín na budúci rok. Zatiaľ čakáme na odpoveď slovenského ministerstva zdravotníctva, či o niečom podobnom už uvažuje aj Slovensko.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)