Na takéto choré šetrenie nakoniec doplatia pacienti

Dalito.sk/Ministrovi financií SR Igorovi Matovičovi (OĽaNO) merajú teplotu na Úrade vlády SR/foto: ÚV SR

Štát na podnet ministra financií chce znížiť platby za svojich poistencov o takmer štvrť miliardy eur. Po tom, čo sa mnohé zákroky pre covidovú situáciu odkladali. V čase, keď zúri tretia vlna pandémie a situácia sa neustále zhoršuje.

Minister Lengvarský mal po takomto šialenom nápade s Matovičom pomyselne vyraziť dvere a jeho chorej požiadavke nevenovať ani minútu svojho času. Prípadne mu mohol aj odkázať, že keď vyhadzoval peniaze na nezmyselné celoplošné testovania, tak nech teraz aspoň čuší. Lenže nekompetentný minister financií, ako sa slangovo hovorí, dal to na hulváta, a minister zdravotníctva mu v tom asistuje.

Ďalší Matovičov chorý nápad

Menej peňazí v systéme znamená, že je tu reálne riziko zníženia kvality zdravotnej starostlivosti. Napríklad v situácii, keď sa rozhoduje medzi nákladnejšou, no účinnejšou liečbou a lacnejšou. Môže sa tiež stať, že niektoré úkony budú opäť odložené. Možno aj niektoré z tých, ktoré sa už doteraz odkladali pre kritickú situáciu v preťaženom zdravotníctve. Nehovoriac o nedodiagnostikovaných onkologických pacientoch, u ktorých hrá rolu každý jeden deň.

Opýtajte sa, páni ministri, priamo pacientov, ktorí už mesiace čakajú na odložený zákrok či potrebnú liečbu, ako sa cítia. Opýtajte sa ich, či sa im žije komfortne. Potom im – podľa sloganu Obyčajných – úprimne a odvážne povedzte priamo do očí, koľko ste na nich ušetrili.

Ohrozenie zdravotnej starostlivosti

Ak prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová varuje, že „zdravotná starostlivosť je vážne ohrozená“, tak by to vláda mala brať vážne. Pretože tu nejde o marketingový výkrik nejakej opozície, ale o vecné a naliehavé upozornenie od odborníčky, ktorá vie, o čom hovorí.

Argument, že peniaze sa ušetrili na odložených zákrokoch, je natoľko hlúpy, že by nestál za zmienku, keby nebol argumentom pre rozhodnutie ohrozujúce kvalitu zdravotnej starostlivosti a následne životný pocit či komfort pacientov. Pretože nechápať, že títo pacienti sa nevyparili, ale uprostred pretrvávajúcej fyzickej i psychickej nepohody na zákroky stále čakajú, nad tým už zostáva rozum stáť.

Zdravotná starostlivosť bude poskytovaná „v nezmenenej forme aj naďalej“, povedal minister zdravotníctva. Katastrofou samou osebe je, že to v kontexte reality asi myslí vážne.

Pán minister, naozaj nechápete, že o to práve ide? Aby bola starostlivosť poskytovaná práveže v zmenenej, kvalitnejšej podobe? Fakt to nechápete?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)