Poradňa

Na tieto pravidlá v Rakúsku nezabudnite, inak vás otočia domov

Pandémia síce ešte dlho nebude zažehnaná, ale blíži sa leto a s ním aj čas cestovania a dovoleniek. Rakúsko láka turistov nádhernou prírodou i mestami s významnými svetovými múzeami nádhernou architektúrou a známou kaviarenskou kultúrou. Toto leto však bude všetko  inak.

Spontánna návšteva iného štátu nebude len tak ľahko možná. Pred každou cestou sa treba informovať nielen o tom čo potrebujete na prechod hraníc, ale i o tom čo vás čaká v konkrétnej krajine a v neposlednom rade, čo vás čaká pri návrate domov.

Pred vstupom do Rakúska je potrebná registrácia cez formulár Pre-traveler-Clearence. Situáciu vám uľahčí, keď si formulár vytlačíte, aby ste ho v prípade kontroly na hraniciach mohli predložiť.


Zelený pas

Rakúsko medzi prvými začína so zavádzaním tzv. Zelených pasov. Získajú ich všetci zaočkovaní (Rakúsko na obmedzený čas uznáva už aj zaočkovanie prvou dávkou) ľudia, ktorý Covid prekonali (pas im platí 180 dní) a ľudia s negatívnym testom (dĺžka platnosti testu sa líši. Antigénový samotest 12 až 24 hodín, profesionálny Ag test 48 hodín a PCR test 72 hodín). S týmto Zeleným pasom sa dostanete nielen cez hranice, ale  budete ho potrebovať aj v krajine. Nikto vás samozrejme nebude kontrolovať na ulici či v prírode. Všade sa môžete pohybovať voľne. Avšak pozor! Ak nemáte zelený pas, kávu si v kaviarni nevypijete. Môžete si ju odniesť len  zo sebou.

V gastroprevádzkach sa musíte preukázať „Zeleným pasom“ alebo jeho ekvivalentom, minimálne dôkazom o negatívnom teste na SARS – CoV-2 v nemeckom či anglickom jazyku. Rovnaké pravidlá platia aj v ubytovacích zariadeniach. V kaviarňach, reštauráciách a baroch je nutné sa registrovať. V prípade vyskytnutia pozitívneho prípadu v čase a okolí kedy ste podnik navštívili, vás o tom budú informovať.  Väčšie reštaurácie a takmer všetky hotely ponúkajú možnosť samotestovania priamo na mieste. Výsledok testu ale neplatí nikde inde len v danom podniku. 


Ak prídete do Rakúska na dlhšie a nie ste zaočkovaní a ani ste COVID neprekonali a plánujete sa stravovať inde ako v hoteli, v ktorom ste ubytovaný, musíte sa pravidelne testovať. Možnosti na to sú vo veľkých mestách na každom kroku. Občania Rakúska majú testovanie zadarmo, turisti si to musia zaplatiť. Toto sa samozrejme môže do začiatku letných prázdnin zmeniť a testy budú zadarmo pre každého.

Očkovanie a kultúra

Do múzeí a galérii nepotrebujete žiadne potvrdenie. Do divadla a na koncert áno. Všetky lístky sú personalizované – na meno. Pri vchode sa to prísne kontroluje, treba sa preukázať dokladom totožnosti.


Rakúsko berie očkovanie proti COVIDu veľmi vážne a očkuje v rýchlom tempe. Spolu s niekoľkými ďalšími krajinami ako napríklad s Českom bude mať do leta zaočkovaných všetkých obyvateľov, ktorý o očkovanie prejavia záujem. Počíta sa so 60 možno až 70 percentnou zaočkovanosťou. Rakúsko tak bude patriť k bezpečnejším krajinám Európy a cestovanie sem bude spojené s menším rizikom, ale prísnymi pravidlami, aby sa im situácia opäť nezhoršila.

Napriek tomu pretrvajú pandemické opatrenia aj počas dovolenkových mesiacov. Vo vnútorných priestoroch je povinný respirátor FFP2. Platí to i v dopravných prostriedkoch, v celom priestore metra a na zastávkach autobusov a električiek. Vonku ochranu úst a nosa mať nemusíte, jedine ak stojíte v rade, alebo vo veľkej skupine osôb, napríklad pred vstupom do divadla či na štadión.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *