Šport

Najlepší športovci a tréneri NŠC 2019

Spolu 20 športovcov a 17 trénerov ocenilo dnes v Bratislave Národné športové centrum, príspevková organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, pri príležitosti ukončenia športového roka 2019.

Na slávnostnom podujatí sa osobne zúčastnila ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (nom. SNS) a  štátny tajomník pre šport Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Jozef Gönci. Uvádza ministerstvo v tlačovej správe.

Medzi laureátmi ocenenia z jedenástich olympijských a jedného neolympijského športového odvetvia mala početnejšie zastúpenie rýchlostná kanoistika aj preto, že štyri športovkyne priviezli zaujímavé výsledky z K2.


Z rúk ministerky školstva Martiny Lubyovej a riaditeľa NŠC Borisa Čavajdu si prevzali ocenenia snoubordista Samuel Jaroš za striebornú medailu z MS juniorov v disciplíne slopestyle, karatista Adi Gyurík za striebornú medailu z ME starších juniorov U21 v kumite a boxer Andrej Csemez za bronzovú medailu z EH Minsk a zároveň ME.

Snoubordista Samuel Jaroš/foto: FB Samuel Jaro3

Za skvelú reprezentáciu Slovenska na vrcholných svetových či európskych športových fórach si ocenenie prevzali napríklad karatistka Michaela Čukanová za striebornú medailu v kata z ME kadetiek alebo Gabriela Gajanová za 4. miesto v behu na 800 m z ME U23.

Karatistka Michaela Čukanová/foto: FB Miška Čukanová

Pozoruhodné výsledky dosiahli v roku 2019 atlétka Daniela Ledecká a za dosiahnutie účasti na OH 2020 v Tokiu športová gymnastka Barbora Mokošová.

Barbora Mokošová v Baku 2019/foto: Barbora Mokošová

Nemenej úspešní boli športoví lezci Vanda Michalková a Peter Kuric, ale aj vzpieračka Nikola Seničová ocenená za 2. miesto v dvojboji na ME U20 či plavkyňa Nikoleta Trníková. 

Ocenenia si prevzali aj tréneri ocenených športovcov, pretože ich podiel na úspechoch svojich zverencov je rozhodujúci.

Z neolympijských športov zažiarila Tamara Miklušová, ktorá na Slovensko priviezla bronzovú medailu zo školských MS.


Celá tabuľka ocenených:

športovecšportpodujatiemiestodátumumiesteniedisciplínatréner
Csemez AndrejboxEH Minsk, zároveň MEMinsk, BEL29.6.3.miestodo 75 kgTomi KID Kovács
Čukanová MichaelakarateME kadetov, juniorov, U21Aalborg, Dánsko10.2.2. miestokata kadetkyKatarína Longová
Čulenová Dagmar*rýchlostná kanoistikaMSJPitesti, ROM4.8.5. miestoK2 500mTomáš Zigo
Gajanová GabrielaatletikaME U23Gävle, Švédsko15.7.4. miesto800 mPavel Slouka
Gyurík AdikarateME kadetov, juniorov, U21Aalborg, Dánsko10.2.2. miestokumite st. juniori U21 -84kgJán Longa
Fernéza LukášboxME juniorovSofia (BUL)5. miestodo 75 kg
Chomanič DanielzápasenieME U 23Novi Sad, Srbsko9.3.5. miestovoľný štýl do 70 kgMgr. Erik Cap
Jakubisová Romana*rýchlostná kanoistikaMSJPitesti, ROM4.8.5. miestoK2 500mĽubomír Hagara
Jaroš SamuelsnoubordingMSJKlaeppen, SWE9.4.2. miestoSlopestyleMatej Matys
Kuric Peteršportové lezenieME mládeže junioriBrixen, ITA + Voronež, RUS20.9.,20.10.3. miestoolympijská kombináciaIgor Kollár
Ledecká DanielaatletikaSUITA, Neapol10.7.5. miestobeh na 400 m prekážkyKatarína Adlerová
Michalková Vandašportové lezenieMS mládeže Youth AArco, ITA25.8.5. miestoolympijská kombinácia Youth AAnna Michalková
ME žienEdinburgh, GB6.10.2. miestoolympijská kombinácia ženy
ME mládeže Youth ABrixen, ITA + Voronež, RUS20.10.3. miestoolympijská kombinácia Youth A
Mokošová Barborašportová gymnastikaMSStuttgart5.10.19. miestokvalifikácia na OH 2020 TokioMartin Zvalo
Pecsuková Katarína **rýchlostná kanoistikaME v maratóneDecize, FRA27.7.3. miesto so SeregiovouK2 19 kmPeter Pecsuk
Ripková Zora***plávanieMSJBudapešť, HUN27.8.8. miestoštafeta s Trníkovou, Marušákovou, Potockou
Seničová NikolavzpieranieME juniorov U20 a U23Bukurešť, RO23.10.2. miesto2.m do 76 kg, dvojboj výkon:206 kg, trh výkon:94 kg; nadhod výkon: 112 kgŠtefan Korpa
Seregiová Karolína **rýchlostná kanoistikaME v maratóneDecize, FRA27.7.3 miesto s PecsukovouK2 19 kmGejza Vass
Sivoková Kristínabežecké lyžovanieMSJ kolieskové lyžeMadona, LAT11.8.3. miestotímový šprint voľnou technikouJán Valuška
Trníková Nikoleta***plávanieMSJBudapešť, HUN27.8.7. miesto200 m prsia + štafeta s RipkovouKarel Procházka
neolympijské športy
Miklušová Tamaraorientačný behŠkolské MS ISF v orientačnom behuOtepää, Estónsko1.5.3. miestoorientačný beh-krátka trať

 Ministerka Martina Lubyová ocenila výkony našich športovcov a vo svojom príhovore uviedla: „Národné športové centrum sa dlhodobo venuje podpore mladých talentovaných športovcov a teší ma, že aj vďaka zázemiu, ktoré tu našli, si opäť môžeme pripomenúť a oceniť pekné športové úspechy, ktoré títo naši reprezentanti dosiahli“.

Uplynulý športový rok zhodnotil aj riaditeľ NŠC Boris Čavajda: „Tradícia oceňovaní úspešných športovcov NŠC býva každoročne aj potvrdením skutočnosti, že práca s mladými športovcami na zvyšovaní ich výkonnosti má svoje pravidlá, svoj zmysel a význam. Naša inštitúcia sa výrazným spôsobom podieľa na formovaní športovcov mladej generácie a môžeme byť hrdí na výborné výsledky mnohých z nich aj v uplynulom roku 2019. Viacerí prispeli k skvelej reprezentácii Slovenskej republiky na vrcholných medzinárodných fórach. Medzi ocenenými mladými športovcami je veľa talentov vo svojich športových odvetviach, z úspechov ktorých sa úprimne tešíme a do ďalšej športovej kariéry im želáme ďalšie napredovanie a veľa radosti v ich pôsobení.“



Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *