Nanovo milovať  

Dalito.sk/ilustračné foto: Tomáš Kuša

Za posledné takmer tri roky sa vzťahy medzi ľuďmi zhoršili tak, že na to už ani nepotrebujeme prieskumy verejnej mienky, lebo skazu vzťahov priamo žijeme. Pandémia, vojna na Ukrajine aj postupne zdražovanie všetkého odhalili charaktery viac, ako by sme si priali. A možno aj priali, veď nám to nastavilo jasné zrkadlo spoločnosti v ktorej žijeme a budú vyrastať aj ďalšie generácie.  

Je to zlé, viac ako zlé, ale stále je dosť ľudí, ktorí ostávajú ľuďmi aj v časoch, keď sa báli a dodnes boja o život a zdravie, možno aj sami nemali a nemajú dostatok, prípadne mali viac ako iní a tak pomáhali a pomáhajú dodnes. Mám to šťastie, že takých ľudí je okolo mňa stále dostatok, aj keď sa ich počet významne znížil.

Neplytvajme časom

Aj dobrí a na prvý pohľad šťastní ľudia prežívajú svoje krízy a trápenia. Keby sa našiel niekto, kto im v ich najťažších chvíľach načúva, určite by im bolo ľahšie, znelo mi z obrazovky ČT (Zavolajte pôrodné sestričky X). Tak mi napadlo, neplytvajme už energiou tam, kde sa udomácnilo zlo, slaboduchosť a závisť. Pomáhajme slovami a záujmom aj tam, kde si náš čas a porozumenie zaslúžia.

Svet nie je taký pochmúrny a rozľahlý ako si myslíme a obávame sa. Sme silnejší ako si myslíme a nie sme ani tak sami, ako sa mnohí cítime. Stále sa nájde dosť ľudí, ktorí sú našim brnením a našimi barikádami. To oni sú našim bezpečným hniezdom.

Byť človekom

Príliš často hovoríme, že sme „len“ ľudia. Akoby ľudstvo bolo bezvýznamné, krehké, slabé, chabé a stiesnené. Pritom byť človekom znamená mať nesmiernu silu. Nie je to vždy jednoduché, ale môže to byť veľmi krásne. A tak rastieme, vychovávame, chránime, a prijímame. Načúvame, sledujeme, učíme sa a milujeme.

Učme sa aj nanovo milovať. Nielen seba, ako to určujú moderné koučingové trendy. Učme sa nanovo milovať aj druhých.

(Ak vás tento názor zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)