Naozaj sa ten MLM nedá robiť inak?

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Bru-nO

Stretli sme sa po dlhšom čase. Vždy som ju považovala za mimoriadne múdru a na úrovni. Také dievča, ktoré to raz v živote dotiahne ďaleko. Ešte ako stredoškoláčka som hltala všetky jej informácie z celého sveta, ktorý pochodila vďaka rodičom. Jej rozhľadenosť a úroveň. 

Život však vie všetko poriadne skomplikovať. Dnes hovorím, že vlastne nie život, ale sami si ho vieme skomplikovať tak, že niekto sa z toho nespamätá celý život. Rovnako ako kamarátka, ktorá sa už roky nevie spamätať z toho, že už nie je riaditeľka a aj ten manžel ju opustil čo najskôr.

Za stolom nás sedelo asi šesť. Poznáme sa ešte zo školy, takže  naozaj je vždy o čom. Naposledy nás „dokonalá“ ohúrila reakciou, že no bóóóže, tak jej zomrel manžel na rakovinu a dlho sa o neho musela starať! Čo má povedať ona! Veď tá naša kamoška si aspoň užila pár rokov šťastného manželstva! Ona ani rok s tým debilom! Mŕtvolne ticho som prerušila hapkajúc vetami, či je normálna! Že jej asi z jej frustrovaného života načisto preskočilo. Doteraz mi je z jej reakcie ťažko.

Aj z tej, keď na mňa až detinsky začala robiť nátlak, že sa musíme stretnúť, aby mi odprezentovala nejakú kozmetiku (názov nechcela prezradiť).  Tajne som dúfala, že moje negatívne signály pochopí, multi level marketing totiž zo srdca neznášam.

Z bývalej riaditeľky  sa za pár minút stala agresívna levica, ktorá pre pár eur urobí čokoľvek. Začalo mi jej byť ľúto. Mylne cítila príležitosť a tak ešte pritvrdila s tým, že mi musí urobiť prezentáciu „zázraku pre zrelé ženy od 30 rokov.“

No vzhľadom na to, že som už 19 rokov „po funuse“ som to označila za zbytočne, že veď babkám to už môže byť jedno. Zasmiala sa a tlačila ďalej. Nespoznávala som kedysi úspešnú manažérku, ktorá predtým mala vždy úroveň. V istom momente som si ju úplne prestala vážiť.  „ Viem o akú kozmetiku ide,  je drahá a za to také peniaze nedám. Kozmetiku vlastne ani nepoužívam. Nepresvedčíš ma!“ Zvýšila som hlas, aby mi konečne dala pokoj.

Sklamaná mi tak v „v dobrom“ dohovorila.

„Vieš, ale nemalo by ti to byť jedno v tvojom veku. Keď som ťa videla, naozaj nevyzeráš dobre, tá tvoja pleť, vidieť, že to podceňuješ, tá tvoja pokožka stráda… atď atď.“

Kamarátka ma urazila, či ponížila? To je jedno, v prvom rade ponížila hlavne samú seba. To naozaj na školeniach dokážu MLM firmy úplne už vypatlať predajcom mozgy? Toto totiž vôbec nebol prvý prípad človeka, ktorý tak agresívne tlačil na možného zákazníka.

Všetko chápem, aj finančné problémy a aj to, že obrat robí zisk, ale naozaj za každú cenu?

Koľko takých zástupkýň/cov MLM (Multi level marketing sieťový marketing) poznáte vy? Koľko takých priateľstiev na svete už skončilo a koľko ešte skončí len pre hlúpu kozmetiku? Pre nekompromisné, dravé a až neslušné  MLM školenia?  Kam ich až MLM firmy vyškolia?

Toho posledného bývalého kolegu, ktorý mi nasilu chcel predať „NASA“ prístroj na liečbu rakoviny dúfam už neuvidím do konca života (aj keď sa našťastie z toho dostal a dnes už opäť normálne pracuje), ale moja kamarátka bola predsa kedysi múdra a mimoriadne inteligentná. Keď som bola v puberte, „žrala“ som jej každé slovo a názor. Dnes mi jej je ľúto. Rovnako všetkých, ktorí takýto nátlak na klientov používajú. To fakt takýmto spôsobom ešte niekto dnes niečo predá a kúpi? Naozaj sa ten MLM nedá robiť inak?

Právo vypnúť a neospravedlňovať sa