Naučiť sa hovoriť NIE. 8 rád ako byť produktívnejší

Dalito.sk/ilustračné foto: Dalito.sk
DALITO -

Najviac energie máme len vo vybraných častiach dňa. Niekedy však ani to. Čo robiť, ak máte veľa práce, ale nechuť ju vykonať? Týchto pár rád by vám mohlo pomôcť.

STANOVTE SI CIELE

Ide o bežnú radu, s ktorou sa stretnete kdekoľvek. Má však niečo do seba. Ak chcete k niečomu smerovať a mať motiváciu, musíte si vymedziť ciele.

Vezmite si pokojne poznámkový blok, kúsok papiera alebo smartfón. Nezáleží na spôsobe, ale na prvom kroku, ktorý zhmotní vašu predstavu. Vyzdvihnúť môžete akúkoľvek súkromnú i pracovnú víziu. Podvedome nad uvedeným prevezmete zodpovednosť a začnete túžiť po úspechu.

Zvoliť môžete aj spôsob trhacieho kalendára. Po každom splnenom cieli si ho odškrtnete. Mikromanažovanie svojich dní sa postupom času stane bežnou rutinou a pocítite výsledky v osobnom ohodnotení.

Ak chcete uplatniť o niečo organizovanejšiu metódu, nápomocná by pre vás mohla byť „SMART“ škála. Ide o stanovovanie cieľov v určitom časovom rámci. Úlohy delíte podľa ich dôležitosti do piatich kategórií.

Odporúčame začať s malými reálnymi cieľmi. Vidieť v svojom kalendári množstvo dôležitých projektov môže pôsobiť desivo. Znížením náročnosti a stresových momentov sa vyhnete tlaku a budete motivovanejší sa do úloh pustiť.

Zjednodušiť si môžete jednoduché aj významné projekty. Začnete ich vnímať ako čiastkové, ľahko uchopiteľné celky, ktoré nie sú zložité na splnenie. Uľahčí vám to každodenné povinnosti a budete fungovať bez toho, aby ste sa cítili vyčerpaný.

VYHNITE SA MULTITASKINGU

Mnohí si myslia, že produktivitu zvýšia súmerne s výkonom. Takýto spôsob však nemôže fungovať donekonečna. Pri dlhšom uplatňovaní naviac môže viesť k vyhoreniu.

Nemôžete svoje ja rozdeliť na viacero častí a jednotlivým prideliť kvantum úloh. Presne tak to vníma váš mozog, ak to s multitaskingom priženenie. Výsledkom je skôr, či neskôr stagnácia.

Snažte sa postupovať rozvážne a postupne. Venujte svoju plnú len pozornosť jednej úlohe a až potom prejdite na ďalšiu. Nerobte inak, ani ak sa vám zdajú niektoré úkony príliš jednoduché. Ak sa sústredíte vždy na jediný cieľ, splníte toho dôslednejšie, ako keby ste mali premýšľať o ďalších desať krokov dopredu.

Sústredením sa na jednu úlohu v istom momente vám pomôže ju ukončiť skôr. Tým pádom sa môžete v krátkom časovom rozpätí presunúť na ďalšiu.

NAUČTE SA HOVORIŤ NIE

Niekedy si vsugerujeme, že ak si vezmeme na plecia čo najviac práce, a na každú ponuku povieme áno, budeme sa cítiť produktívnejšími. Zlatým pravidlo pritom je, že pracovať treba inteligentnejšie, nie tvrdšie.

Máte možnosť voľby. Vyberte si príležitosti, ktoré vám budú vyhovovať. Počúvajte svoj vnútorný hlas. Nenúťte sa do vecí, ktoré sú pre vás neprirodzené. I keď sa na nechcenú činnosť necháte nahovoriť, výsledky nebudú podľa vašich predstáv. Budete len plytvať energiou, ktorú ste mohli vynaložiť na niečo príjemnejšie.

Ďalšie rady ako sa stať výkonnejším nájdete na Pracuj.sk.