Stĺpčeky

Nebola som na spomienke, kde prišiel prezident z lyžovačky

Sú situácie , ktoré sú absolútne apolitické. Sú situácie, ktoré sú jednoducho iba ľudské. Obyčajne ľudské.  Priam praobyčajne ľudské.

Chcela som ísť včera na spomienkový pochod. Na ten občiansky. V Bratislave. Na ten tichý  večerný pochod, kde si ľudia uctili pamiatku zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Aj sme sa s priateľmi dohodli,  že pôjdeme spoločne.  Chceli sme byť apolitickí, aj keď to v dnešných dňoch je veľmi veľmi ťažké, ale snažíme sa, robíme čo môžeme.  Lebo práve od občanov, aj v prvých radoch, čoraz hlasnejšie počuť, že máme začať od seba, lebo v spoločnosti sa naozaj niečo vážne deje. Že začíname na slovo morálka byť akýsi otupení.

Že si napríklad s kýmkoľvek dnes sadneme na kávu, či s kýmkoľvek grilujeme, veď je to náš sused. Čo tam potom, že aj vrabce na streche čvirikajú, kto v skutočnosti tento človek je.

Ako máme začať od seba a trvať na morálke. Ja si však morálku spájam aj s ľudskosťou.

Práve od občanov v prvých radoch čoraz hlasnejšie počuť, že musíme začať od seba, s čím absolútne súhlasím. Na Slovensku asi sotva nájdeme človeka, ktorý nemá kostlivca v skrini. Dôležité je si to však uvedomiť a začať s tým niečo konečne robiť. Veď nikdy nemôže byť neskoro a vražda mladých ľudí môže byť, musí byť, tým naozajstným podnetom.

Práve od občanov v prvých radoch čoraz hlasnejšie počuť, aby sme začali od seba. Že nastal ten čas. Že už väčšie memento ani nemôže byť, ako vražda novinára a jeho priateľky. Absolútne s tým súhlasím. Aj z okolia prvého občana túto správnu myšlienku šíria do sveta a je to správe.

Tak som teda začala. Na môj osobný protest som na občiansky tichý pochod nešla. Prišla som neskôr a zapálila sviečku. Lebo sa k občianskemu pochodu pridal prvý občan, ktorý doteraz lyžoval. Prezident lyžoval, lebo deti majú od pondelka prázdniny. Prezident v týchto ťažkých časoch pre spoločnosť, pre občanov, bol na prázdninách.  A toto je pre mňa ľudsky neakceptovateľné.

Nakoniec nešli na tichý pochod pre tento dôvod ani priatelia. Tak, a teraz ma, nás, môžete ukameňovať. Ale my sme práve začali od seba. Vyhlásili sme totiž NULOVÚ TOLERANCIU.

Môže vás zaujať:

Ľuďom už úplne … a politikom zvlášť

Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *