Stĺpčeky

Nech Bože dá!

Mám rada hokej. Už celé desaťročia. Vlastne od detstva. A som Slovanistka. Tiež od detstva. Na hokejový Slovan chodím často. Fandím stále Slovanu, aj keď to už nie je „náš“ Slovan. A ak chcem vidieť bratislavských odchovancov, chodím sa pozrieť na HC Bratislava. Hrajú síce nižšiu súťaž, ale sú to bratislavskí chalani s neuveriteľnými ambíciami. O niekoľko hodín sa začnú aj hokejové Vianoce. Začínajú MS v hokeji. Fandiť budem našej 20-ke. Napriek všetkému. Lebo mám rada hokej a som Slovenka. A my sme hokejový národ.

V roku 2005 som začala budovať malú hokejovú školičku Svišť. Poplietla som hlavu niekoľkým rodinám a spolu sme dokázali vychovať chalanov pre slovenský i svetový hokej. Už 3 roky sa ich mená skloňujú v súvislosti s draftom do NHL, KHL a čochvíľa sa budú aj v súvislosti s univerzitnými americkými ligami. Keď konečne aj naši novinári, ktorí kreujú verejnú mienku, pochopia, že je to liaheň pre najsledovanejšiu ligu sveta, pre NHL. A ak to má s naším hokejom naozaj dopadnúť dobre, o Svišťoch sa ešte hovoriť bude. Najmladší sú ročník 2002.

Cesta Svišťov naprieč českými štadiónmi nebola vôbec ľahká, ale nič dobré nie je jednoduché. A my sme to DALI!  Naše Svište (s českými hráčskymi kartami) ako ročník 99 zažiarili už na minuloročných MS 20, hrali s ročníkom 97 a nestratili sa. Vonkoncom nie! A určite budú ťahúňmi aj tohtoročnej 20-tky a Martin Fehérváry bude jej kapitánom. Tak ako bol kapitánom 18-ročných hokejistov na MS v Poprade, na ktorých naši mladíci ukázali, čo znamená tešiť sa z hokeja a milovať ho. Zasa sme chvíľu mohli byť pyšný hokejový národ.


Neviem, koľkí z „mojich“ Svišťov sa napokon na MS 20 predstavia. Pri písaní tohto stĺpčeka boli v hre ešte Adam Ružička a Filip Krivošík a tak trochu náš Tomáš Hedera, ktorý odohral 2 roky v českých ligách a potom sa „vrátil“ na Slovensko. Do Slovana.

Isté je, že na tohtoročných MS 20-ročných  sa nepredstaví Jakub Lacka. A mal by sa. Určite áno. Mali ho tam posunúť už výsledky za třineckú juniorku v predchádzajúcich sezónach. A tento rok je neprehliadnuteľný  v najvyššej americkej juniorskej lige, o kvalite ktorej niet pochýb. Keby páni zo Slovenského hokejového zväzu nevedeli, súťaž sa volá USHL. Ak by potrebovali, mohla by som pre nich vytvoriť prehľad súťaží a pôsobenie našich chlapcov v týchto súťažiach. A tak by sa možno tréner Ernest Bokroš a aj majster sveta z roku 2002 z Göteborgu Miro Šatan  dozvedeli, že Jakub Lacka je vo svetových ratingoch v ročníku narodenia 1998 TRETÍM (!) hráčom na svete.

Veľa som si sľubovala, keď prezident SZĽH prizval do slovenského hokeja bývalých aktívnych hokejistov. Mesiace plynú a po Vianociach sa pomaly bude končiť sezóna, v ktorej mala možnosť naša ZLATÁ GENERÁCIA zažiariť opäť. Tento raz na postoch manažérskych. Tešila som sa zbytočne. Slovenský hokej je asi zakliaty. Pôsobia v ňom štruktúry, ktoré nie a nie rozmotať, zmeniť a ani vymeniť. Tí, ktorí by mu mohli pomôcť, dávno rezignovali. A robia dobrú prácu pre svoje kluby. Ale len pre svoje kluby a vo svojich kategóriách, nemajú chuť a ambície vstúpiť do veľkej hokejovej politiky.

Napriek všetkému mám rada hokej. A budem fandiť slovenskej 20-ke na MS. A možno sa kabína dohodne a zahrá si svoju hru. Napriek trénerovi Bokrošovi.  Chlapci vo veku 19 − 20 rokov už majú svoj rozum, mnohí z nich pričuchli k svetovému hokeju a vedia, že moderný hokej je rýchly, priamočiary a útočný. A vedia, že hokej sa hrá na góly a nie na obranný val a fackovacích panákov… Nech Bože dá!

Môže vás zaujať:

Vážený pán expremiér! Viete… ?
Komentáre (5)
 1. otec píše:

  Je az neuveritelne s akou lahkostou a presnostou pomenuvate to co sa deje okolo chlapcov , Vasich aj nasich ktorí neboli produktom Vasho projektu. Som Vas velky citatelsky fanusik, tiez som v minulosti bol pri podobnom projekte ako Vy , ale produkt boli dievcata basketbalistky.
  Je paradox ze to co citam vo Vasich clankoch som presne prezíval v inom case v inom sporte . Kladiem si otázky. Cím to je? Je ten nás slovensky sport ozaj tak chorý a to vo vsetkých jeho zlozkáh? Alebo my ako spolocnost sme to morálne “ demokraticky“ pokazili a je to len dosledok násho konania ci nekonania? No snad sa to niekedy s presnostou dozviem. Tesím sa na Vase dalsie postrehy a clanky.
  S uctou Vás citatel.

  1. Adriana píše:

   Dakujem, urobim vsetko preto, aby som nesklamala. Citatelov, ani sportujuce deti – malych hokejistov. Krasny sviatocny vecer. Adriana

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *