Nechcem porovnávať. No mohli by pacientom…

dalito.sk/Pohľad z nemocničnej terasy I. - Oslo Fjord/foto: Emma Koprena
DALITO -

Slovenské zdravotníctvo patrí v Európskej únii k najhorším, i keď podľa údajov Eurostatu naň vynakladáme spomedzi krajín V4 najviac prostriedkov už roky. 

Raz som bola hospitalizovaná v jednej bratislavskej nemocnici. Lekári a sestričky fajn, nemocničný personál v rámci normy, vŕzgajúca nemocničná posteľ, toalety bez toaletného papiera a mydla, trochu hrdzavá a zle tečúca sprcha. WC papier, príbor, mydlo či šampón som si musela doniesť  z domu. Nič nezvyčajné, u nás už roky nemocničná klasika.

K dispozícii sme mali  aj terasu. S dvomi starými nestabilnými stoličkami. Keď som sa po terase prechádzala, spomenula som si na dcérin zážitok z Nórska, o ktorom mi s nadšením rozprávala.  Bola tam s kamarátkou v lete na brigáde a domáca pani ich raz zobrala na výlet. Povedala, že sa idú pozrieť na jedno nádherné  miesto do nemocnice. Nechápali.

Prišli tam, vyviezli sa nemocničným výťahom hore a vkročili na veľkú strešnú terasu. A odtiaľ sa im naskytol nádherný pohľad na celý Oslo Fjord. Domáca dievčatám vysvetlila, že presne z tej nemocničnej terasy je najkrajší výhľad na Fjord a pacienti, ktorí sa tam liečia po ťažkých úrazoch, si ho zaslúžia. Na terase boli lavičky, kreslá, pergoly, rôzne rastliny vrátane liečivých byliniek rozmiestnené do niekoľkých oddychových zón.

Vo vyhradených hodinách tam mali prístup aj bežní návštevníci. Vraj nejaký developer chcel postaviť budovu, ktorá by ten nádherný výhľad kazila, no miestna samospráva stavbu nepovolila. Jedným z argumentov bolo, že pacienti na terase aj vďaka krásnemu pohľadu na Fjord relaxujú a cítia sa potom lepšie.

Nemocničný pobyt si pacient v Nórsku, tak ako aj na Slovensku, neplatí.  Zdravotný  systém je tam dosť komplikovaný a v Škandinávii nepatrí k najlepším. Nemocničná starostlivosť je však na vysokej úrovni, vrátane nemocničných priestorov.

Nórsko má veľmi vysoký životný štandard a Nóri patria k najšťastnejším národom na svete. Najnovšie je to najdemokratickejšia krajina sveta. Nechcem porovnávať, viem, že naše nemocnice nemôžu ponúknuť to, čo nórske. No mohli by pacientom aspoň trochu uľahčiť nemocničný pobyt − napríklad tým, že na nemocničnom WC bude k dispozícii toaletný papier a mydlo. Možnosť relaxu na terase je niečo iné. Úprava takýchto exteriérov nestojí až tak veľa, lenže nežijeme v Nórsku, aby sa nad tým niekto kompetentný zamýšľal. Môžeme byť radi, že pacientov máme kde umiestniť, lebo na nemocničné lôžko sa u nás často dlho čaká. Za normálnych okolností, nieto ešte počas epidémie covidu.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Autorka Eva Koprena pracovala 17 rokov v STV/RTVS ako redaktorka, moderátorka, editorka a dramaturgička. Ako redaktorka zahraničného spravodajstva sa prioritne venovala najmä západnému Balkánu. Spolupracovala so spravodajskou stanicou CNN, pre ktorú pripravovala krátke publicistické reportáže o Slovensku. Je autorkou televízneho publicistického magazínu Slovensko v obrazoch. Venuje sa aj pedagogickej činnosti, externe prednáša audiovizuálnu tvorbu na VŠ.

Môže vás zaujať: 

Aj v deň, keď sa narodilo sväté bábätko, zomierajú deti. Odprevádza ich Mária