Stĺpčeky

Nejdem voliť, tak mám držať hubu, ale nebudem

Európska komisia oslovuje voličov kampaňou Kto nevolí, môže držať hubu. Mám 48 rokov a po prvý raz v živote nejdem voliť z vážnych rodinných dôvodov.

Doteraz som volila vždy, v akýchkoľvek voľbách. Dnes však nemôžem, zakázali mi to politici.

Kto nevolí, môže držať hubu, odkazuje voličom Zastúpenie Európskej komisie


Zakázal mi to slovenský zákon, na ktorý sa únia len tak pozerá. Nerozumiem prečo, čo je na tom také zložité v 21. storočí, aby si obyvateľ EÚ zobral pas a mohol odvoliť v ktorejkoľvek členskej krajine 28-čky, kde sa práve nachádza, prípadne na svojom veľvyslanectve.

Rozum mi to neberie. Veď v únii je voľný pohyb osôb aj pracovných príležitostí.  Pýšime sa Schengenom, ale keď sa obyvateľ EÚ dožaduje svojho volebného práva inde, zakážu mu to.

Lebo napríklad nemáte v danej krajine EÚ trvalý pobyt, iba prechodný, prípadne ste na pracovnej ceste, či dovolenke. Nechápem, nerozumiem tomu. A to v čase, keď sa únia zmieta v obrovských problémoch, keď sa k slovu dostávajú populisti a nacionalisti, keď sa doslova otriasa v základoch.

Ak sme vraj všetci rovnocenní Európania, prečo nemôžeme všetci zobrať svoje pasy tak ako inde a odvoliť do EÚ tam, kde sa práve na jej území nachádzame? Keď to ide inde, prečo to nejde aj v Českej republike, v Írsku či na Malte? Prečo to únia dovolí?

foto: zdroj: FB Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

Je to vraj na rozhodnutí jednotlivých štátov. Je to tak správne? Keď sa únia vie dohodnúť na jednotnej legislatíve pri uhorkách a sliepkach, prečo sa nevie pri voľbách?

Únia už mesiace vyzýva: Potrebujeme každý jeden hlas obyvateľa, práve dnes, práve teraz, rozhodujeme o jej budúcnosti. Tak prečo nedokázala doteraz prijať jednotnú legislatívu, aby sme my, jej Európania, mohli voliť kdekoľvek?


A čo slovenskí politici? 15 rokov je Slovensko v EÚ, 15 rokov majú plné ústa únie, integrácie a jednoty. 15 rokov však neurobili nič, aby ich obyvatelia mohli byť hrdými Európanmi. Naopak, zakázali nám voliť do EÚ mimo domova. Pre mňa osobne v 21. storočí nemysliteľné a skazené, lebo počty hovoria jasne: Kto nevolí, volí aj tak. Takže, komu to takto vyhovuje?!

Milujem Európu a som hrdá Európanka. Miluješ Európa aj ty mňa, keďže toto našim politikom dovolíš?

Buď múdra Európa, buď múdra únia a neodháňaj od seba tých, ktorým na tebe naozaj záleží.

Idem opäť voliť, som ešte normálna?!


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *