Šport

SZĽH aj Nemeček sa ospravedlnili Kanade, polícia vyšetruje viacerých divákov 

Predseda organizačného výboru hokejových MS Igor Nemeček sa ospravedlnil vedeniu kanadskej reprezentácie za pískanie slovenských fanúšikov počas hymny po pondelňajšom zápase v košickej Steel Aréne. Zároveň informoval, že organizačný výbor rieši, prečo sa do hľadiska dostali zakázané poháre i fľaše a tiež, že niekoľko neprístojných fanúšikov predvolala polícia. Redakcia Dalito požiadala o vyjadrenie aj Slovenský zväz ľadového hokeja.

Domáci priaznivci neuniesli trpkú prehru po dramatickom zápase s Kanadou (5:6), najprv zahádzali ľadovú plochu rôznymi predmetmi, no hlavne počas trvania kanadskej hymny pískali a bučali. Nedôstojný záver tak zbytočne pokazil inak výborné stretnutie.

„Ja som na tom zápase nebol, ale je to totálne neakceptovateľné. Musíme prijať výsledok taký, aký je. Ja osobne som dnes ráno napísal ospravedlňujúci list vedeniu kanadskej reprezentácie za pískanie počas hymny, pretože to nie je akceptovateľné v žiadnej krajine. Verím, že ospravedlnenie prijmú a už sa to nebude opakovať,“ povedal v utorok Nemeček.


Peter Jánošík z oddelenia Media & PR Slovenského zväzu ľadového hokeja pre Dalito uviedol:

„Mrzí nás situácia, ktorá vznikla. Organizačný výbor MS aj SZĽH sa kanadskej delegácii ospravedlnili a tá to prijala. Musíme urobiť a urobíme opatrenia, aby sa podobná situácia už neopakovala.“

Šéf organizačného výboru oznámil, že viacerých divákov, ktorí na ľad hádzali rôzne predmety, predvolala polícia. Svoje vlastné vyšetrovanie spustil aj výbor, keďže podľa jeho slov platí zákaz vnášať na tribúny fľaše a poháre.

„Máme striktný zákaz púšťania s pohármi a fľašami do hľadísk v Bratislave i Košiciach. Práve to je teraz ten bod, kde sa vyšetruje, kto ich tam pustil a prečo boli tieto predmety v hľadisku. Verím, že sa to už nebude opakovať,“ dodal.

Polícii zatiaľ narobil najväčšie vrásky opitý Slovák 

Počas prvých štyroch dní na MS v hokeji v Košiciach nezaznamenali policajné zložky výrazné narušenie poriadku. Výnimkou bol opitý slovenský fanúšik, ktorého museli spacifikovať, no inak ide všetko plynulo. To príjemne prekvapilo viacerých príslušníkov policajného zboru, ktorí na bezpečnosť dohliadajú. Do hry sa však opäť dostali falošné vstupenky, mali ich u seba iba Slováci.


Nepravé lístky sa objavili v piatok a v sobotu. „Počas týchto dní sme zaznamenali desať falošných lístkov. Prvé štyri boli na zápas USA – Slovensko, dva na duel Slovenska s Fínskom a štyri falošné lístky sme zachytili aj pred zápasom Fínska s Kanadou. Ľudí tieto vstupenky nepustili cez turniket a privolaní pracovníci následne zistili, že ide o falzifikáty. Týchto ľudí sme nasmerovali na základe spôsobenej škody buď na obvodné oddelenie policajného zboru, alebo na oddelenie kriminálnej polície. Tam sme im odporučili ďalší postup,“ povedala pre TASR krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová. Všetky vstupenky mali u seba Slováci, ktorí si ich zakúpili prostredníctvom rôznych internetových portálov a nie cez oficiálneho predajcu.

Okrem toho sa pred štadiónom pohybujú aj ľudia, ktorí s lístkami kšeftujú, v tomto prípade s pravými. Mnohí fanúšikovia prídu do Košíc bez vstupenky s nádejou, že nejaké kúpia. „Nemáme zákonné možnosti na to, aby sme takéhoto človeka obmedzili na slobode, alebo mu zakázali takýto predaj. Je to jeho súkromná a osobná vec. Ale máme vedomosť, že je veľa takýchto ľudí pred štadiónom,“ dodala Ivanová.

Policajti riešili aj dvoch zábudlivcov, ktorí stratili osobné veci. Oba príbehy mali šťastný koniec. „Hneď po prvom zápase sme našli príručný kufrík v hale. Privolaní pyrotechnici urobili prehliadku a následne si majiteľ pre neho prišiel. Našli sa aj doklady, platobná karta a vodičský preukaz, to sa tiež podarilo odovzdať majiteľovi. Zhodou okolností boli obaja páni z Fínska.“

Jediné vážnejšie narušenie poriadku spôsobil slovenský fanúšik, ktorý mal riadne „pod čapicou“. Incident sa udial po zápase Slovenska s USA. „Nechcel opustiť Steel arénu a nerešpektoval ani usporiadateľskú službu a následne ani políciu. Kládol aktívny odpor a preto boli voči nemu použité donucovacie prostriedky. V krvi mal 2,07 promile alkoholu. Keďže neuposlúchol výzvy, umiestnili ho do cely predbežného zadržania,“ prezradila Ivanová. Polícia však niektorých divákov predvolala aj v súvislosti s výtržnosťami po nedeľňajšom zápase Slovenska s Kanadou. Na ľad totiž po záverečnej siréne dopadli fľaše a rôzne iné predmety.

Veľmi pokojná situácia je v meste, kam prúdi množstvo fanúšikov pred zápasmi a aj po nich. Na Hlavnej ulici v Košiciach je možné stretnúť priaznivcov všetkých mužstiev, prím však hrajú Fíni. „Nemáme žiadne informácie, že by robili nadmerný hluk, alebo by robili výtržnosti. Máme zatiaľ naozaj pokojnú situáciu. Fanúšikovia si podávajú ruky, oslavujú spolu v uliciach. V takomto duchu to zatiaľ prebieha. Veríme, že takto to bude v Košiciach až do konca šampionátu.“

So spotrebou vypitého alkoholu však pribúdajú aj straty, stánok s nálezmi nie je nikdy prázdny. Krádeže zatiaľ hlásené nie sú. „Skôr sme evidovali len kuriózne prípady. Neevidujeme krádeže, stalo sa akurát to, že fanúšikovia si nepamätajú, kde čo stratili.“

Polícia situáciu v meste naozaj zvláda, pomáhajú jej k tomu uniformovaní príslušníci, ale aj pracovníci v civile. V akcii sú dokonca aj špecializované útvary. Fanúšikovia rešpektujú aj potrebné dopravné obmedzenia. „Uzávierka niektorých ulíc trvá vždy len nevyhnutný čas. V tejto súvislosti sme nezaznamenali žiadny incident, vodiči sa správajú slušne. Policajtov máme takmer na každom kroku, vo výkone služby sú aj informovaní policajti aj policajti v civile. Určite aj toto robí svoje. Pomáhajú nám špecializované útvary, ktoré nie sú v uliciach bežne vidieť. Bezpečnostná situácia je pod kontrolou,“ uzavrela pre TASR Ivanová.


Fanúšikovia v Košiciach, pozbierajte po sebe odpad a vyvetrajte

 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *