Neobťažujte nás teraz svojimi spormi a rozhasenými kamarátstvami

Dalito.sk/Koaličný štvorlístok ešte keď sa kamarátili 29. marca 2020/foto: ÚV SR
MARIÁN BALÁZS -

Ostentatívne odísť zo zasadnutia krízového štábu, hoci aj preto, lebo sa rozhoduje bez analýz a dát, je nevhodné a hlúpe. Navyše to svedčí o rozporoch, ktoré môžu byť hlbšie, než sa zdá.

Sulíkovi zrejme dochádza trpezlivosť s Matovičovým diletantským riadením krajiny. No v takejto vážnej situácii sa spory riešia inak. To platí aj o premiérovi, pretože žiadny rozumný premiér by spor nehrotil, ale snažil by sa situáciu upokojiť. Lenže konflikt je pre Matoviča živnou pôdou.

Liať olej do ohňa a ísť do otvoreného sporu v priamom prenose je od oboch zbytočným oslabovaní dôvery i zodpovednosti občanov.

Obviniť koaličného partnera zo sabotáže (rovnako by sme mohli nazvať sabotážou premrhanie leta na prípravu na druhú vlnu najmä zo strany premiéra a ministra zdravotníctva) a odporučiť koaličnej strane výmenu predsedu, je cez čiaru a za normálnych okolností je pre danú stranu signálom na odchod.

Iste, dnes nemáme normálnu situáciu, ale práve preto sa žiadajú dospelé a zrelé spôsoby posilňujúce atmosféru spoločnej zodpovednosti a presvedčenie o nutnej disciplíne.

Mimochodom na tlačovke ministra školstva verejnosť jasne počula, že napr. v rezorte školstva rozhodovali o opatreniach bez akýchkoľvek dát. Ako je to vôbec možné? Výsledkom je nelogickosť rozhodnutia aj v školstve: stredné školy zatvorené, lebo mobilita, ale vysoké školy nie, hoci mobilita je tam mnohonásobne vyššia. Čo je to za logiku? Ešteže na viacerých vysokých školách majú toľko rozumu, že nariadili dištančné štúdium aj bez rozhodnutia zvonku.

Základom kompetentného rozhodovania by mali byť štúdie, analýzy a dáta a k tomu aj vypracované scenáre. Ak tie nie sú, výsledkom je chaos a nelogickosť v rozhodnutiach a spory v priamom prenose.

To, samozrejme, neznamená, že keby boli k dispozícii relevantné štúdie a dáta, rozhodnutia by nutne museli byť iné. Ale v takom prípade by bolo zrejmé, že rozhodnutia sú kompetentné a podložené, že tí, čo rozhodujú o spoločnosti a živote nás všetkých vedia, čo a prečo robia, a všetkým by bolo zrejmé, odkiaľ kráčame a kam. Bol by to základ pre vyššiu mieru dôvery, nádeje, disciplíny a zodpovednosti občanov.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)