Stĺpčeky

Neprišli mu lístky, voliť zo zahraničia však bude, vďaka dedkovi

Mám priateľku a tá má syna, voliča. Je študentom druhého ročníka na zahraničnej univerzite. Viete, to je ten zahraničný Slovák, ktorý vraj žije v bubline.

Andrej je zo Slovenska preč iba dva roky, o domácu politiku sa však nesmierne zaujíma, pretože o ďalšie dva roky sa vraj chce vrátiť na Slovensko. Aj jemu však doteraz nikto na univerzitu na druhej strane zemegule neposlal volebné lístky. Aj keby niekedy teraz prišli, nestihne ich poslať späť do 28. februára, kedy je posledný deň na doručenie hlasovacích volebných lístkov zahraničných Slovákov. A ako každému študentovi, aj jemu by chýbalo minimálne 40 dolárov, ktoré by musel zaplatiť, aby lístky stihli (možno) pricestovať v stanovenom termíne.

Andreja to nesmierne trápilo, veď sa na Slovensko chce po skončení štúdia vrátiť. Dobre vie, z akej krajiny odcestoval do školy a záleží mu na tom, do akej krajiny sa vráti. Mladý Slovák však tento problém, so základným právom každého občana Slovenskej republiky, vyriešil grandiózne a nonšalantne.


Zistil totiž, že na voľbách sa odmieta zúčastniť jeho dedko, ktorý má všetkého už plné zuby. Vnuka však miluje a je pre neho ochotný urobiť čokoľvek. S Andrejom sa preto dohodli, že keď už on nemôže voliť zo zahraničia, pôjde „miesto neho“ jeho dedko. Len kvôli vnukovi, ktorý mu predtým dá vedieť, akoby volil on, vnuk, keby mu to bolo umožnené, a podľa toho bude krúžkovať dedko.

Dedko tak žiadny volebný zákon neporuší, vo volebnej miestnosti si vypýta volebné lístky na svoj občiansky preukaz a do urny vhodí tie, o ktoré ho poprosil jeho vnuk, ktorý o možnosť voliť zo zahraničia prišiel vďaka divným praktikám úradov. Poznáte to, také to slovenské: Rozhádzal mi to Samo. Ja nie, to Dominik. Spravilo sa to samo…

Veď dedko by sa inak na voľbách nezúčastnil aj tak, keby nebolo Andreja. A milujúci starí rodičia predsa pre svojich vnukov a vnučky urobia maximum.  

Milí zahraniční Slováci, aj vám poslali lístky neskoro, prípadne vôbec, lebo sa to spravilo samo? Možno sa aj vo vašej rodine nájde niekto, kto pre vás urobí maximum a vkročí do volebnej miestnosti napriek tomu, že o tom ani neuvažoval… kvôli vám.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *