Neregistrovaný Sputnik V ako smrteľná “voľba”

Dalito.sk/Medzinárodný očkovací preukaz pre ľudí/foto: Dalito.sk

Mám v sebe toľko vakcín, koľko ponúka veda už viac ako 50 rokov. Má ich aj dcéra, ktorá by bez nich nezískala ani vzdelanie na prestížnej  univerzite. A mám aj medzinárodný očkovací preukaz, v ktorom už chýba iba vakcína proti Covid-19.

Čakám na ňu aj ja a už sa neviem dočkať. Keď sa konečne stanem aj ja tou vyvolenou. Potom všetko čo od februára 2020 prežívam, po vakcinácii zmením svoj život radikálne. Aj to bude moja slobodná voľba. Presne podľa slobodnej voľby môjho okolia. Lebo každý máme voľbu. Aj ja. Lebo vakcína ma neuchráni pred covid, rovnako ako pri chrípke, ale chráni mať pred smrťou na covid. Rovnako ako pri chrípke.

Každý nemá voľbu

Každý má právo na voľbu. Rovnako, ako ju má podľa premiéra Matoviča (OĽaNO) mať každý aj pri neregistrovanej ruskej vakcíne Sputnik V. V tomto jedinom s ním súhlasím. Ak niekto odmieta všetky vakcíny okrem Sputniku, tak by mal mať voľbu. Nech sa nezaregistrovanou vakcínou Európskou liekovou agentúrou v pokoji nechá zaočkovať. Je to jeho voľba.

Za smrteľne nebezpečný však považujem systém Maďarska, ktoré nám premiér Matovič predostrel ako príklad „dokonalosti“. Denník SME upozornil, že maďarskí obyvatelia majú totiž jedinú voľbu. Očkovať sa alebo neočkovať a je úplne jedno či riadne registrovanou vakcínou EMA alebo nie. Napísal, že „v Maďarsku si dnes nie je možné vybrať vakcínu. Ľudia môžu odmietnuť ponúknutú vakcínu, ale potom ich nezaočkujú a musia čakať až kým na nich príde najbližšie rad. A to môže byť pokojne aj o niekoľko mesiacov.“

Ruská ruleta

A presne toto považujem za smrteľne nebezpečnú ruskú ruletu na slovensko-maďarský spôsob pri neschválenej vakcíne Sputnik V Európskou liekovou agentúrou. Nie pre to, že by som jej stopercentne neverila, ale pre to, že ak príde aj na Slovensko, podľa premiéra „vraj nech si môžu ľudia vybrať“ naopak stratím voľbu ja.

Dať sa zaočkovať len riadne registrovanou vakcínou podľa európskej agentúry. A keď náhodou príde na mňa termín očkovania a Sputnik registráciu stále nebude mať, a v ruke ho sestrička bude držať ako „moju“ jedinú voľbu, posuniem sa v registračnom systéme objednávania opäť po dlhých mesiacoch o ďalšie ešte dlhšie?  Budem tam mať napísané červeným písmom „ODMIETLA OČKOVANIE“? Budem čakať ďalší rok? A možno sa nakoniec toho očkovania ani nedožijem… Lebo som odmietla neregistrovaný Sputnik? So všetkou úctou, Štátny ústav pre kontrolu liečiv SR nie je pre mňa v týchto časoch najmúdrejších hláv sveta špičkový úrad svetovej úrovne.  

Vraj predčasné

Obrátila som sa na Ministerstvo zdravotníctva SR s otázkou: „V prípade dobrovoľného spustenia očkovania Sputnikom V na Slovensku, ako štát zabezpečí, že sa nestane to čo v Maďarsku, že ak túto vakcínu niekto odmietne, nedostane sa na koniec očkovacieho zoznamu?“

V tejto chvíli je predčasné uvedené komentovať, nakoľko ide o hypotetickú otázku,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. 

Takže, ja to chápem takto. Kto odmieta všetky vakcíny okrem Sputnik V, má dostať možnosť voľby. Kto však Sputnik V odmieta, nikto dnes nevylúčil, že mnohí sa opäť vrátia na koniec zoznamu budúcich očkovaných. Kedy sa opäť dostanem na radu zatiaľ nikto nevie…

A to je pre mňa veľmi nebezpečné. Obzvlášť, ak si slovenský premiér zobral za vzor Maďarsko, kde to presne takto funguje. A preto je pre mňa neregistrovaná ruská vakcína Sputnik V smrteľne nebezpečná. Kým totiž niekomu má umožniť voľbu, mňa môže o ňu pripraviť.  

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)