Poradňa

Neuveríte, aké chyby robíme pri umývaní kúpeľne

Kúpeľňa je jednou z mála miestností, ktorá je dennodenne vystavovaná vyššej vlhkosti. Rodiny žijúce v bytoch bez prirodzeného vetrania musia vetranie kúpeľne riešiť iným spôsobom ako rodiny, ktoré majú v kúpeľni okno.

Pri upratovaní kúpeľne sa ale častokrát dopúšťame chýb, aj keď si to vôbec neuvedomujeme. Na čo by sme si teda mali dávať pozor?

Neperieme kúpeľňové predložky

Ak máte pred vaňou, či sprchovým kútom kúpeľňové predložky z mikrovlákna, nesmiete zabúdať na ich pravidelné pranie. V kúpeľňovej predložke sa zachytávajú zvyšky kože z chodidiel, vlasy, ale aj voda, ktorá vsakuje do vlákien a pri nedostatočnom vysušení môže potuchnúť.

Odporúčame vám protišmykové kúpeľňové predložky či už spred WC, alebo spred vane, či sprchového kúta každý týždeň prať. Najskôr ich ale dôkladne vyprášte.

Mokré kúpeľňové predložky začnú zapáchať a začnú sa vám pod nimi tvoriť plesne, hlavne v škárovacej hmote medzi dlaždičkami. Plesne sú veľkými nepriateľmi kúpeľní a práve preto musíme na to myslieť už pri kúpe škárovacej hmoty. K najkvalitnejším škárovacím hmotám patria odolné cementové škárovačky. Sú extra vodeodolné a používajú sa dokonca aj na dno bazénov.

Nečistíme dostatočne škáry pri umývadlách a vodovodných batériách

Vodovodné batérie, ale aj umývadlá čistíme väčšinou so švédskymi utierkami, pričom zabúdame, že nedostatočne poutierané okolie batérií a umývadiel poskytuje ideálne prostredie na rozmnoženie baktérií.

Vždy pri sobotnom upratovaní sa preto zamerajte na dôkladné čistenie škár v okolí bielych umývadiel a chrómových vodovodných batérií.

Použiť môžete starú vyradenú zubnú kefku, s ktorou dôkladnejšie vyčistíte škáry a zabránite tak hrdzaveniu batérií a rozmnožení plesní v škárach.

Nevenujeme pozornosť údržbe práčky

Pranie je činnosť, bez ktorej si to nevieme predstaviť. Kedysi mnohé ženy právali ručne, dnes sa predávajú kvalitné práčky, ktoré operú aj to najjemnejšie prádlo.

Práčka sa však časom znehodnocuje. Po čase vám môže odísť čerpadlo do práčky a budete ho musieť nahradiť novým, lepším čerpadlom do práčky.

Venujte pozornosť údržbe práčky a vždy po otvorení bubna dôkladne povytierajte vonkajšiu, ale aj vnútornú časť bubna. Nezabúdajte vypláchnuť a vyutierať zásobník na pracie prostriedky.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *