Stĺpčeky

Nevedomí Covid masochisti

Raz sa jedna čitateľka na FB Dalito rozčuľovala, vraj zverejňuje len a len informácie o Covid. Nedala si vysvetliť, že Dalito.sk nie je facebooková skupina, ale portál, ktorý denne uverejňuje nové príspevky aj bez Covid iba na portáli a že sociálna sieť je iba jeho sekundárnym produktom. Že na FB sa tak opakujú aj články, ktoré už zbytočne písať nebude, lebo nejaká téma práve „vyletela“ a my sme ju na www.dalito.sk spracovali už mesiace predtým, či dokonca roky.

Útočila plnou silou, ako to dnes dokážu mnohí, ktorí o pozadí fungovania portálov nemajú ani elementárnu predstavu a úplne zabudli, že pred 32 rokmi (13. marca 1989) po prvý raz uzrel svetlo sveta nový koncept webových stránok WWW (World Wide Web) ako ho poznáme dnes.

Koncept, bez ktorého by neboli ani siete, ale to si dnes už uvedomuje málokto. Iba tí, ktorí ich nepoužívajú. Ruku na srdce, koľkí z vás zoberú do ruky mobil a miesto kliku na FB si vyťukajú www. …. ?


Pani na Dalito.sk neprávom útočila napriek tomu, že v teň deň tak, ako mnohé iné, uverejnilo množstvo správ či o úspechoch slovenských aj českých vedcov, ktoré s koronavírusom nemali nič spoločného, cestopisy, recenzie kníh, či úspechoch univerzít a rozhovory s ľuďmi, ktorých životný príbeh môže byť pre mnohých ponaučením aj inšpiráciou. Ani nemohla, FB jej ich totiž nepodhodil pod oči. Prečo?

Samozrejme, nemôžme sa ani my tváriť, že Covid neexistuje a jednoducho ho ignorovať, ak tak šialene ovplyvňuje naše každodenné životy. Záleží však iba na nás, koľko deprimujúcich informácií o ňom sa k nám dostane.

Pani totiž vôbec netušila o tom, že ak „svet“ sleduje iba cez sociálne siete a nie www, tie používajú vlastný algoritmus s umelou inteligenciou a ukazujú vám len to, na čo najviac klikáte. Ani ona netušila, že (a)sociálne siete reálne zverejňujú maximálne 10% z pridaného obsahu a predhadzujú vám len to, o čo sa aj reálne zaujímate najviac. Na čo klikáte. Čo vám umelá inteligencia podhodí na základe sledovania vašej osoby mesiace aj roky. Takže, ak od rána do noci čítala iba informácie o Covid, sieť jej ukazovala iba články o Covid. A presne to je príklad toho, prečo Mark môže svoj celý majetok rozdávať aj každý deň. Ak totiž pôjde do postele ako žobrák, ráno sa aj tak vďaka jeho správne vyvinutým umelým algoritmom zobudí ako miliardár.


Stálo ma to veľa času, ale nebolo to zbytočné. Pod ťarchou argumentov a dôkazov sa nakoniec pani priznala, že je zdravotníčka a Covid informácie tak musela čítať. Ani netušila, že ju Mark so sieťou prečítal tak, až z nej jedného dňa urobil arogantnú používateľku siete, ktorá z vlastnej frustrácie z informácií o Covid nadávala druhým len pre vlastnú nevedomosť. Ani vlastne netušila, čo je to www. ….

Tak len toľko na margo toho, ak sa zasa začne niekto rozčuľovať, prečo „uverejňujeme len a len“ samé Covid. Na www.dalito.sk nájdete denne aj niečo iné. Overené aj z iných oblastí. A záleží len na každom z vás, ako si sociálnymi sieťami necháte ovplyvniť vašu duševnú rovnováhu a psychiku, tým aj zdravie. A hlavne, ako veľmi si necháte pokaziť deň už od rána. Veď koľkí z vás ráno chytia mobil do ruky a vyťukajú www. …. alebo ťuknú rovno na FB? A už sa to valí… Vidíte, všetko je iba a iba v našich rukách. Aj na internete platí, aký dáš, taký dostaneš.

Inak, hádajte, čo na internete hľadávate dnes najviac. Možno nebudete ani prekvapení. Do vyhľadávačov vpisujete najčastejšie témy: úmrtnosť, Covid, testovanie, ošetrovné, smrť, depresia, samovražda, recept, krach …


(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *