Stĺpčeky

Nezahoďme šancu na tiché povstanie

Keď môj tatušo bojoval s rakovinou pankreasu, veľa sme sa rozprávali o tom, v akom stave je naše zdravotníctvo. O všetkých jeho sklamaniach a veciach, ktoré v ňom nefungujú. Tie myšlienky boli rovnaké ako vaše, ktoré sú témou rozhovorov na rodinných stretnutiach už celé roky. Naše zdravotníctvo, nosný pilier zdravej a sebavedomej krajiny, sa zmieta v obrovskej kríze.

Tieto riadky venujem práve môjmu ocinovi a všetkým, ktorí sú sklamaní a rozhorčení.

Pretože naša tichá sila a možnosť voľby môžu tento marazmus zvrátiť.  Nemáme zázračný prútik na nových politikov, ktorí všetko zmenia zo dňa na deň. Ale 29. februára máme v rukách kľúče od dverí, za ktorými sme nechali človečinu, odvahu a bodrosť našej krajiny. Tak sa nebojme ich odomknúť.


Zdravotníci celé roky fungujú v podmienkach, ktoré sú neúnosné. Ale aj napriek všetkým úskaliam a chaosu, ktorému poddimenzovaný rezort čelí, sa snažia fungovať ako ľudia. Aj keď mnohí nadávame na prístup lekárov, sestier a ostatného personálu, je často len príčinou neúnosnej situácie. Za všetky tie roky a vlády sa stal rezort zdravotníctva len hračkou v rukách mocných. Zabudlo sa na pacienta, zdravotníkov a taktiež aj medikov, ktorí sú jeho budúcnosťou.

Medicína a prvok človečiny v nej sa dostali do úzadia. Lekári a pacienti navzájom akosi strácajú schopnosť slušne komunikovať. Za posledné roky sa práve vďaka vládnym koalíciám nahromadili obrovské tlaky na lekárov,  vznikol nedostatok odborníkov a kvalitného zdravotníckeho materiálu. Katastrofálny technický stav mnohých oddelení a predovšetkým takmer žiadne reformy, ktoré by zdravotníctvo posunuli vpred, nám vštepili veľkú nedôveru v lekárov a zdravotníctvo. Za tento stav sú priamo zodpovedné vládne strany posledných rokov.

Zvolili sme si ich my a sú nám zaviazané na dobu určitú. Každé štyri roky máme možnosť vládnej koalícii vystaviť účet. 29. február 2020 je preto mimoriadne dôležitý. Máme obrovskú šancu tichou voľbou vyjadriť našu nespokojnosť, každodenné hromženie a potrebu zmeny. Pre naše zdravotníctvo bude rozhodujúce, akú vládu sa podarí vytvoriť. Nové reformy a pohľad na tento kľúčový rezort sú potrebné ako soľ.

Nevieme odhadnúť, či nová vláda dodrží svoje sľuby. Ale vďaka slobodným voľbám dokážeme vytvoriť potrebnú atmosféru a posolstvo zdravej zmeny, ktorú tak veľmi všetci chceme. Nezahoďme našu šancu na tiché povstanie. Šancu pre zdravšie, sebavedomejšie a človečie Slovensko. Ide o nás všetkých.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *