Nezamestnanosť klesá, ale aj mzdy

ilustračné foto: MPRV SR
DALITO -

Skromnejší životný štandard alebo pracovať ešte viac? Nezamestnanosť na Slovensku zdanlivo klesá a priemerná minimálna mzda rastie. Zdanlivo. Lenže v tejto rovnici chýba ešte jeden člen. Inflácia. Tá pokrivila obraz o naozajstnom obraze zamestnanosti.

Ilúzia, ktorá vzniká pri pohľade na súčasné dáta, vyvoláva dojem, že všetko funguje správne. Počet pracovných miest sa zvyšuje, tie sa následne obsadzujú, z úradov práce ubúda percento uchádzačov. Či sa však znovu vrátia, už dáta neprezrádzajú. Inflácia sa nezastavuje a vytvára tlak na obidve strany, ako na štandard zamestnancov, tak na povinnosti a náklady zamestnávateľov.

Podľa prieskumu personálnej agentúry Grafton, o výsledkoch ktorých informovala Tlačová agentúra Slovenskej republiky, nie je veľká šanca, že by mohla úroveň zvyšovania miezd dorovnať súčasnú úroveň inflácie. Martin Malo – riaditeľ personálnej agentúry Grafton – však poznamenal, že prieskum poukazuje aj na smerovanie priemyslu a jeho náchylnosť voči takýmto zásadným zmenám: „Na rozdiel od priemyselných odvetví, odvetvie informačných technológií z pohľadu miezd rastie,“ uviedol vo vyhlásení.

Uplatnenie v inom sektore

Tento stav pracovného trhu pritom podmieňuje aj koncentráciu uchádzačov o častejší záujem o zamestnanie v konkrétnych odboroch. Napríklad z nedávneho podujatia Ženy v IT okrem iného vyplynulo, že o uplatnenie sa v sektore snaží aktuálne 24% Sloveniek zo vzorky tvorenej 2014 respondentkami. Je to však stále menej, než záujem o prácu v administratíve, obchode či výrobnom priemysle. 

Pokračovanie článku Nezamestnanosť klesá, ale aj mzdy [pracuj.sk]