Stĺpčeky

Nezáviďte, inšpirujte sa, je to len na vás

Od roku 1989 máme všetci rovnakú šancu zobrať svoj osud do vlastných rúk. Urobiť maximum preto, aby sme nemuseli tak slovensky závidieť, či sa sťažovať. (nepíšem o privatizéroch a vyvolených „ tiež podnikateľoch “ ) . Všetci máme rovnakú šancu sa  priblížili inšpiratívnym príbehom úspešných ľudí. Urobiť maximum, aby sme nepatrili do skupiny frustrovaných hejterov, ktorí pod statusy úspešných vypisujú reči o zbohatlíkoch. ( slovník.sk zbohatlík, -a, mn. č.- ci muž. r. kto rýchlo, obyč. nestatočným spôsobom zbohatol)

Napríklad len preto, že niekto má na dovolenku a je úplne jedno za koľko.  Aj v našej krajine žije množstvo ľudí, ktorí nám môžu byť príkladom. Buď na sebe tvrdo pracujú celý život, alebo sa vzdelávajú, či často oboje.

Nie,  „nepochádzajú z dobrých pomerov“. Všetko čo majú si zarobili vlastnými rukami a nikto im nič nedaroval, ani rodičia. Za mnohými ich dovolenkami sú neuveriteľné životné príbehy, ktoré sa často začali pri vreci so zemiakmi na mesiac, či bez strechy nad hlavou s malým dieťaťom v náručí.


Vďaka dlhých týždňov bez víkendov a rokmi prežitých v práci, či v rodinných firmách si dnes môžu dovoliť napríklad cestovať. Mali by nám byť inšpiráciou.

Inšpiráciou vzdelania , tvrdej práce na sebe samých a pracovitosti. Poznám úspešných ľudí, ktorí začínali pri minimálnej mzde. Áno, nestačila im. Nesadli si však za sociálnu sieť, do ktorej vložili vlastnú frustráciu , ale nastúpili do školy a tvrdou prácou na sebe a vzdelávaním dokázali to, čo im nejeden Slováčisko závidí.

Niekto, kto ešte aj tridsať rokov od Nežnej revolúcie, že toto nie je bežný život rodiny na Slovensku, ktorá žije z minimálnej mzdy. Neznámy oveľa mladší človek, ktorý v ich veku má už dnes ďaleko viac, ako mali inšpiratívni ľudia v časoch, keď začínali bez strechy nad hlavou a s jedným pomarančom pre dieťa na týždeň. Všetci sme si kedysi rovní pred rokom 89, keď vzdelaných systém trestal za múdrosť a snahu na sebe tvrdo pracovať a vzdelávať sa.

Nemôžme sa hnevať na tých, čo mali aj šťastie v živote, ktorému však vlastným prístupom k životu išli oproti. K tomu pridali pracovitosť .  Kým oni však mali v nedeľu na stole zemiaky, takí čo jedli rezne im boli inšpiráciou. Mnohí z úspešných žili pred dlhými rokmi ďaleko ťažšie ako ich dnešní hejteri.

Čestných , pracovitých ľudí aj so šťastím je v krajine veľa. Len sa treba poobzerať a nechať sa inšpirovať. Frustrovaným hejtovaním na sociálnych sieťach ešte na dovolenku nikto nezarobil.

S manželom máme pred 50. Vždy dcére pripomíname, že život je aj o šťastí a ak bude čestná, pracovitá, múdra a vzdelaná, šťastie jej pôjde oproti a ona ho už musí iba chytiť pevne a pracovať na sebe celý život.


A potom musí pomáhať ďalším, ktorí na tej ceste oproti sú.  A toto naozaj pred rokom 1989 nebolo možné, pokiaľ sme netrčali niekomu z KSČ zo zadku. V Kremnici mám  priateľku. Mladá rodina, ktorej nikdy nikto nič nedaroval. Obdivujem ju už takmer 15 rokov, čo v takom neľahkom kúte krajiny dokázali a ako bojujú. Aj tam im ľudia závidia. Nikdy som ju však nevidela hejtovať úspešných ľudí po internete Naopak, inšpirujú ju.

Úspech je v našej hlave


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *