Nezvyčajné príbehy zo slovenských a svetových dejín

Vedci z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied už napísali dve knihy s názvom História zadnými dverami. Ponúkli nezvyčajné, úsmevné, aj tragikomické príbehy zo svetových i slovenských dejín. Naše dejiny sú totiž plné rôznych čudných okamihov, bizarných postavičiek, trapasov aj kuriozít. Spomínaný vedci tak ponúkli pútavé rozprávanie z histórie, ktoré má však punc odbornosti a uveriteľnosti. Teraz prišli s pokračovaním História zadnými dverami 3.

V pokračovaní si okrem príbehov zaujímavých postáv z minulosti môžete prečítať aj o tom, ako vyzeral život československých vojakov v exile počas druhej svetovej vojny.
Ako vznikal prvý film o Štefánikovi?
Dočítate sa aj o pomerne neznámych kapitolách studenej vojny a tiež o tom, aké boli prvé dámy, ktoré stáli po boku významných amerických a sovietskych štátnikov.

Áno, dejiny sú plné paradoxov, prekvapivých zvratov a, našťastie, aj kuriozít a zaujímavostí. Zišlo by vám niekedy na um, že bobra kedysi radili medzi ryby – dávno pred tým, ako sa začali za prvej republiky v Bratislave činiť prví tunajší developeri? A že Grétka, pestúnka, ktorá sa starala o Stefana Zweiga, keď bol dieťa, bola len jednou z mnohých slovenských dievčat, ktoré žili a pracovali vo Viedni na prelome 19. a 20. storočia? A, ruku na srdce, aj o Borgiovcoch vie väčšina len to, čo im sprostredkoval populárny televízny seriál.

Autormi tretieho zväzku úspešnej série sú aj tentokrát historici z Historického ústavu SAV.
„Obe knihy mali úspech. Tak sme tu opäť a s novými príbehmi,“ odkazujú autori. „V osvedčenej štruktúre i rozsahu nahliadneme spoločne do najstarších dejín a cez „temný“ stredovek a modernú dobu sa prepracujeme až k prvým dámam studenej vojny.
Do tretieho dielu knihy História zadnými dverami sme opäť vybrali príhody veselé, smutno-trpké, pikantné, kuriózne, končiace i nekončiace happyendom. A prinášame dokonca aj trochu šteklivej erotiky. Pozreli sme sa do našich najstarších dejín a nevynechali sme ani nedávnu minulosť. Samozrejme, selektívne a naozaj len torzovito, vedomí si toho, že nikdy sa nikomu nepodarí zostaviť knihu, v ktorej bude všetko. A tak cieľ a ambícia nášho tímu boli jednoduché – pozrieť sa na niektoré udalosti a skutočnosti vo veselšom zrkadle a v odľahčenej tónine.“

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

https://www.dalito.sk/dnes-potrebujeme-viac-hrdinov-mudrosti-a-lasky/