Zdravie

Nie je to dobré, reumatologických ochorení pribúda

Výskyt a prevalencia reumatologických ochorení v regióne strednej Európy za posledné roky stúpli. Zhodnotili to lekári zo stredoeurópskych krajín v spolupráci s výrobcami biosimilárnych liekov a Chorvátskou ligou proti reumatizmu na konferencii v Záhrebe.

Podľa posledných štatistík vzrástla incidencia reumatologických ochorení o 19 percent a prevalencia sa zvýšila o 12 percent. Reumatológovia sa zhodli, že autoimunitné ochorenia predstavujú čím ďalej, tým väčšiu výzvu pre zdravotný systém.

„Kritickou alternatívou v možnosti liečby sú biologické lieky. Problém však predstavuje privysoká cena. Tá neraz limituje prístup pacientov k liečbe a možnosti zdravotného systému poskytnúť kvalitnú liečbu čo najširšiemu počtu ľudí,“ zhodli sa v diskusii reumatológovia.


Zdôraznili, že najnovšie štúdie poukazujú na benefity biologickej liečby v regióne strednej Európy prostredníctvom biosimilárnych liekov.

„Znakom autoimunitných ochorení je to, že sa nedajú vyliečiť. Lieky dokážu potlačiť príznaky choroby a spomaľovať celkový priebeh ochorenia. Väčšinou za nimi stojí genetika v kombinácií so životným štýlom,“ vysvetlila poľská lekárka Wieslawa Poravská.

Vedúci Chorvátskej ligy proti reumatizmu a lekár Frane Grubišic priblížil, že biologická liečba znamenala podľa reumatológov „prelom pri liečbe autoimunitných zápalových ochorení, ale vyžadovala si vysoké náklady“.

Lekári poukázali tiež na to, že napriek snahe vyrovnať sa s neustále rastúcimi požiadavkami systému zdravotnej starostlivosti hľadajú spôsoby, ako poskytnúť pacientom „vysokokvalitné a cenovo dostupné lieky“.

Zhodli sa na tom, že biosimilárne liečivá s účinnou látkou adalimumab v posledných rokoch „začali hrať dôležitú úlohu“ pri liečení chorôb ako reumatická artritída, psoriatická artritída, Crohnova choroba, chronická psoriáza, ulcerózna kolitída či ankylozujúca spondylitída.

Podľa ich názoru predstavujú totiž prijateľnejšiu „cenovú dostupnosť“, zatiaľ čo „ich účinnosť a bezpečnosť je porovnateľná s originálnym liekom“.


„Očakávame, že biosimilárne lieky, okrem iného, prispejú k ďalšej dostupnosti biologickej liečby pre pacientov. Svoju úlohu si však musia uvedomiť aj vlády a vedúci liekovej politiky v krajinách strednej Európy,“ priblížil viceprezident Reumatologickej spoločnosti lekárskej asociácie Chorvátska Srdjan Novak.

Biosimilárne lieky podľa prezentovaných výsledkov lekárov môžu pomôcť pri „významnom šetrení prostriedkov vynaložených na systém zdravotnej starostlivosti“, ktoré by mohli byť investované napríklad do skríningových programov, a tým do včasnej diagnostiky, alebo tiež do edukácie pacientov.

Podmienky vstupu biosimilárnych liekov do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia by sa na Slovensku od budúceho roka mali zjemniť. V súčasnosti musia ich výrobcovia znížiť cenu minimálne o 30 percent v porovnaní s originálom. Po novom to má byť o 25 percent. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) od takejto zmeny očakáva väčší prienik „biosimilárov“ na slovenský trh.

Biosimilárne lieky môžu byť zaregistrované až vtedy, keď sa originál používa desať rokov. Všetky liekové agentúry vrátane slovenského Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv garantujú, že bezpečnosť, účinnosť aj kvalita či originálu, alebo biologicky podobného lieku sú rovnaké.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *