Stĺpčeky

Niektorí slovenskí politici, Notre-Dame nie je národná tragédia, je svetová

Bola som v pôrodnici s dcérou, keď sme si náhodou neskoro v noci všimli amerického prezidenta Donalda Trumpa, ako sklamane hovorí o požiari v Notre-Dame.

„Je tak strašné sledovať masívny požiar katedrály Notre-Dame v Paříži. Možno by sa dali  použiť lietajúce tankery s vodou. Musí sa konať rýchlo!“ Napísal na Twitteri.

Francúzskemu prezidentovi Macronovi telefonovali najväčší politici sveta, americký prezident Donald Trump, nemecká kancelárka Angela Merkelová či generálny tajomník OSN António Guterres…


Volal a písal celý svet a ponúkal pomoc, nielen technickú, finančnú, ale aj odbornú.

Čakala som na reakcie najvyšších slovenských politikov. Niečo podobné som však nevidela ešte ani dnes pred osemnástou hodinou.

Kým prezident Andrej Kiska písal o národnej tragédii, premiér Pellegrini o francúzskej. „Rád sa pridám k národnej zbierke, ktorú vyhlásil prezident Emmanuel Macron,“ napísal na FB Kiska. Až na to, že to nie je národná, ale medzinárodná a presne o tom to je, cítiť tú tragédiu v Paríži  medzinárodne, svetovo a nie „národne francúzsky“.

Prišlo mi to strašne málo, ale vlastne také, slovenské, ako aj celkovo pristupujeme k slovenským kultúrnym pamiatkam. Teda len také bla, bla, bla.

Čo očakávam od politikov, ktorí za 30 rokov od Nežnej revolúcie nedokázali urobiť ani register o množstve sprístupnených kultúrnych pamiatok vo vlastnej krajine?  A to sa nebudem rozpisovať o financiách, ktoré Česká republika ročne vynakladá na opravu kultúrneho bohatstva.

Česi do  Paríža pripravujú vyslať odborníkov aj z Technickej univerzity Brno, pamiatkarov, reštaurátorov a samozrejme aj peniaze. Francúzskemu prezidentovi to ponúkol český prezident Miloš Zeman.


Keď sa konečne v tlačovej agentúre pri mene Pellegrini objavilo v titulku slovo rekonštrukcia, pocítila som náznak hrdosti… a následne sklamanie. Bolo to totiž o úplne inom: Pellegrini: SR by sa mohla zapojiť do rekonštrukcie ukrajinského plynovodu.

Je to šialene smutné, ako pristupujeme k histórii ako takej. Potom ani naši mnohí politici nedokážu vlastne viac, ako len prejaviť sklamanie z „národnej francúzskej tragédie“.

Vedia naši „najvyšší predstavitelia“ vôbec o tom, že do tohto svetového pokladu, o ktorom sa povinne cez dielo Victora Huga: Chrám Matky Božej v Paríži učia aj slovenské deti,  mali všetci návštevníci, turisti, veriaci aj neveriaci vstup vždy zadarmo?

Takže nie, ani národná a ani francúzska, ale celosvetová tragédia, ktorú budú opravovať desaťročia, aj pre Slovákov.

Niektorí naši slovenskí politici ….

Solidárnejší prejav smútku dokázal zreteľnejšie prejaviť ešte aj čínsky prezident Si Ťin-pching. Ten poslal Macronovi posolstvo, v ktorom uviedol, že jeho vlasť táto udalosť „hlboko zarmútila“ a katedrálu Notre-Dame nazval Si Ťin-pching „výnimočným pokladom ľudskej civilizácie“.

Presne ako to povedal francúzsky minister vnútra Christophe Castaner, že katedrála je všetkých ľudí na svete a patrí aj všetkým veriacim z celého sveta.


Keď sme už tá silno „veriaca“ krajina, tak teda aj nám, Slovákom. A preto by som bola ďaleko hrdšia, keby to za nás neveriacich aj veriacich prejavili viac aj „naše“ politické špičky.

A inak, hľadala som aj na FB pani Čaputovej. Žiadny prejav sústrasti som u nej ešte o osemnástej hodine nenašla.

Ešte jeden postreh, štátna nórska televízia mala neskoro do noci, až kým som nezaspala, mimoriadne vysielanie o požiari. ČT 24 ešte aj na dnes večer pripravila mimoriadne dve hodiny o požiari s tým, aby sa niečomu podobnému zamedzilo aj u nich. V krajine, kde si históriu vážia. A určite to nie je len tým, že majú samostatný spravodajský kanál. Čo si budeme nahovárať, vieme, aký priepastný rozdiel je medzi Slovenskom a Českom vo vzťahu ku kultúrnym pamiatkam.

A veď čo si budeme…, zažili sme to aj na slovenskom hrade Krásna Hôrka…  a čo si teda naozaj budeme… Však my na zničenie mimoriadne vzácnych keltských pamiatok na Bratislavskom hrade nepotrebujeme ani oheň, nám stačia osobné záujmy a politika.

P.S. Len tak, zadajte si na www.dalito.sk do vyhľadávača slovné spojenie Slovenská hanba, a rolujte nižšie, len tak…

Pozn. redakcie: Ak ste našli v texte chybu alebo preklep, upozornite nás na to prosím na redakcia@dalito.sk. Ďakujeme.

Česko v turizme napreduje míľami, Slovensko mu nestíha
Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *