Stĺpčeky

Niektorí Smeráci, konečne

Je mi úplne jedno prečo až teraz, pre mňa osobne je dôležité, že vôbec. Už totiž dlho rozmýšľam nad tým, čo sú to za ľudia, ktorí sú členovia strany, s takými mafiánskymi škandálmi. Veď sú tam určite aj čestní ľudia, ktorí sociálnu demokraciu cítia úprimne. Čo sú to za ľudia, ktorým roky  neprekážali „reči“, dnes dokázané vyšetrovateľmi, prokuratúrou…

Čo si budeme klamať, napriek tomu, že Rumuni sú už dávno v EÚ, stále sa na Slovensku nájdu takí, čo na nich pozerajú cez prsty. Lebo ten socializmus, toho si teda „užili“ neskutočne. Možno práve preto nás už roky predbiehajú v tom, že vždy, keď je to treba, vyjdú v státisícoch do ulíc a hlasno prejavia názor na korumpovaných politikov a kam patria.

Tento týždeň tam do väzenia nastúpil najvplyvnejší politik krajiny. Predseda  rumunskej  vládnucej Sociálnodemokratickej strany (PSD) Liviu Dragnea. Za zneužitie právomocí úradu verejného činiteľa v roku 2012 pri referende. Nie je náhoda ani to, že práve bývalá lovkyňa skorumpovaných rumunských politikov a bývalá hlavná protikorupčná prokurátorka v Rumunsku Laura Kövesiová sa stala šéfkou Európskej prokuratúry (EPPO).


Dáva mi to veľkú nádej aj pre Slovensko, pretože väčšina Slovákov sa na praktiky Smeru len prizerala, bez ohľadu na to, čo všetko závažné vyplávalo na povrch.  Zopár tisíc ich aj vyšlo do ulíc, ale potom sme sa opäť uspokojili s „kostičkou“ a žije sa ďalej… aj keď denne vďaka investigatívnym portálom vychádzajú na povrch tie šialené zistenia, kam až všade vládna chobotnica siaha, či siahala.

Presne 10. 2. 2017 som okrem iného napísala:

„Vážený pán premiér!

Na sociálnych sieťach vás oslovujú rôzne. Najčastejšie Hranol, čo bez ohľadu na vašu politiku považujem za  nedôstojné. Po fotografiách z Rumunska, kde pol milióna ľudí vyšlo do ulíc iba pre nesúhlas s novelou o „nekorupčníkoch do 45 tisíc eur“, som si uvedomila, že Vy nie ste len taký premiér, ale vlastne ťažký FRAJER! Je totiž až neuveriteľné, čo Vám všetko v našom štáte prešlo ten tak a ľudia nič. Kým v Rumunsku je všetko hore nohami pre jediný zákon, u nás sú v teple domova pri podozreniach za milióny. Možno je to teda fakt tým, ako povedal minister vnútra Kaliňák, že korupcia na najvyšších miestach nie je, takže nie je ani čo stíhať a tak vlastne ľudia nemajú dôvod do ulíc . Taká jedna malá spokojná krajina. Ako to robíte pán premiér?! To chce naozaj kus umenia toto zvládnuť aj pri kauze Bašternák. A ľudia nič. Ako fakt, klobúk dole! Čo vy ustojite na Slovensku s prehľadom, by neustal jediný predseda vlády rozvinutej krajiny. Čo zvládnete! Vy ešte aj získavate hlasy! V čom je to tajomstvo vášho úspechu, že vás ešte verejne obdivujú aj  kolegovia v EÚ aj za to, že nemáte ľudí v uliciach pre mizerné dôchodky? Ako dobre. Je možné, že Rumuni mali svojho  Nicolaea Ceaușescu, ktorý ich straší dodnes, ale čo takí Francúzi, Španieli, Gréci … ? A na Slovensku? Čím väčšie kauzy a sporné zákony, tým sú naše ulice prázdnejšie. Pán premiér, Vy nie ste Hranol, Vy ste ťažký Frajer! Veď vám stačí, keď si oblečiete polokošeľu, sadnete si pred  Skype a vysvetlíte, prečo za nič nemôžte, že to oni a prečo za nič nezodpovedáte a voliči vám ležia pri nohách.  Ako toto robíte???“

Som rada, že tento text je už aspoň z časti minulosťou, aj keď za to dvaja mladí ľudia zaplatili životom. Škoda, že niektorí členovia strany dostali rozum až po vražde Jána a Martiny. Členovia štandardnej európskej sociálno-demokratickej strany, nie však na Slovensku. Že už sa vraj nechcú hanbiť ani v okrskových volebných komisiách. Je mi úplne jedno prečo až teraz. Hlavne, že už nechcú byť ticho. A ako som presne v deň sľubu vtedy ešte vystrašeného nového premiéra Pellegriniho napísala, toto je asi posledný človek, ktorý ich ešte môže zachrániť. Fico a spol však musia odísť tam, kde patria….

Raz sa ma istý Rumun pýtal, ako je možné, že naši skorumpovaní politici nesedia v base a neprekáža to ani členom strany. Nevedela som odpovedať. Dnes by som aspoň povedala, že aj v sociálnej demokracii sú ľudia, ktorí volajú po zmene.


Stále však nepoznám odpoveď na otázku, ako to doma svojim deťom vysvetľujú „papaláši tiež politici“.

TITULNÁ FOTOGRAFIA: Na snímke Ľudia nesú figuríny znázorňujúce členov rumunskej vlád počas demonštrácie pred budovou rumunskej vlády v Bukurešti v nedeľu 5. februára 2017. Rumunský premiér Sorin Grindeanu odmietol výzvy na odstúpenie z funkcie aj po tom, ako sa v nedeľu rekordné počty ľudí pridali k protestom proti vláde a proti – medzičasom už zrušenému – kontroverznému nariadeniu oslabujúcemu boj proti korupcii. FOTO TASR/AP

Ady Hajdu: „Neviem si predstaviť čo vládni predstavitelia rozprávajú doma deťom.“Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *