Nezaradené

Nielen Praha už lieta, život v oblakoch sa vracia do normálu

Pražské letisko Václava Havla sa už dostáva do normálu, letisko už nepatrí medzi „parkovacie letecké destinácie“.

Iba dnes na medzinárodnom letisku v Prahe pristanú lietadlá z Frankfurtu, Varšavy, Paríža, Tirany, ostrova Samos, z Paríža…

Iba dnes do týchto destinácií odletí osem lietadiel, medzi nimi aj do Hamburgu. Dva odlety sú zatiaľ nahlásené na zajtra. Do Paríža a Amsterdamu. Lety spustila aj česká letecká spoločnosť Czech Airlines.


Prvé letecké spoje vypravili České aerolínie (ČSA) po viac ako dvoch mesiacoch už v pondelok. Na celkovo šesť spiatočných letov z Prahy do Amsterdamu, Paríža a Frankfurtu nad Mohanom a späť si letenky iba cez túto leteckú spoločnosť rezervovalo okolo 640 cestujúcich, ktorí sa musia riadiť aj bezpečnostnými opatreniami proti koronavírusu, uviedol spravodajský portál ČT24.

Aj pre rozdelené rodiny naprieč Európu

Ďalšie letecké spoje bude nahlasovať postupne v ďalších dňoch až týždňoch.

Zaujímavosťou je, letecká skupina Smartwings, do ktorej patrí i ČSA, uviedla, že nemá záujem o majetkový vstup štátu do spoločnosti.

Letisko Václava Havla uviedlo, že bude lety obnovovať postupne krok za krokom. Letisko prijalo bezpečnostné opatrenia, na základe ktorých iba dnes pristane  deväť prepravných liniek, na zajtra je zatiaľ nahlásený prílet leteckej spoločnosti KLM z Amsterdamu.

Od 18. mája už lieta aj obnovená linka do Nemecka. letisko oznámilo, že letecká spoločnosť Lufthansa bude od 1. júna 2020 znova pravidelne lietať do Frankfurtu nad Mohanom. Letisko spúšťa aj pravidelné lety do Paríža.


„3. júna Od 3. června 2020 letecká společnost @airfrance obnoví svou linku do Paříže V prvním měsíci půjde o jeden až dva lety týdně. Dopravce bude na této trase využívat letadla #Airbus #A320 s kapacitou 164 cestujících.“

Aktuálne informácie z pražského letiska TU.

Aj turistom sa Európa otvára

Milovníci cestovania už z Prahy  dostali aj možnosť spoznávať svet, napríklad nádhernú severskú prírodu vo Fínsku.

„Na služební cestu i na výlet za památkami a krásnou severskou přírodou! Letecká společnost @Finnair od července obnovuje přímou linku z Prahy do Helsinek #aktualitaLP #letimedal #flyfromPRG #pragueairport,“ oznámilo letisko.

Medzinárodné letisko v Prahe, ktoré patrí medzi tie najlepšie na svete, pretože tam dokážu pristáť aj najväčšie lietadlá sveta sa pochválilo aj jedným výnimočným strojom, ktoré na  letisku pristálo 15. mája.

„AKTUÁLNĚ KE #KORONAVIRUS Dnes odpoledne v Praze přistál repatriační let z libyjské Misuráty. Letadlo #Airbus #A320 společnosti #LibyanAirlines se tak mimořádně ukázalo na našem letišti #aktualitaLP #pragueairport #CoV19,“ oznámilo letisko.


Letadlo #Airbus #A320 společnosti #LibyanAirlines/foto: letisko Praha

Pražské letisko sa tak od 28. apríla dopracovalo až dnes na číslo, o ktorom ešte pred mesiacom zavádzal člen špičkového elitného tímu odborníkov predsedu vlády SR .

Aj českým turistom sa už prihovoril španielsky premiér a ubezpečil ich, že Španielsko urobí všetko pre to, aby letnú turistickú sezónu otvorili čoskoro. Zahraničných turistov ubezpečil, že španielska vláda robí všetko pre to, aby sa turisti v ich krajine cítili bezpečne. už od júna.

A ako je na tom slovenské letisko v Bratislave?

Dopravca Ryanair plánuje začať prevádzkovať pravidelné lety na bratislavské Letisko M. R. Štefánika, a z neho, od júla 2020. Vyplýva to z oznámení dopravcu zverejneného na jeho webovej stránke a zo zmien v rezervačnom poriadku na Ryanair.com. Lety počas júna dopravca prevádzkovať neplánuje.

Ako dopravca Ryanair avizuje, od júla však plánuje obnoviť len približne 40 % svojich letov v rámci celej európskej siete, aj lety z Bratislavy preto budú redukované. Cez webovú stránku www.ryanair.com si však už možno zakúpiť letenky s júlovým odletom z Bratislavy do bulharského Burgasu, na Pafos na Cypre, na Korfu, do Solúna (Thessaloniki), Dublinu, Alghera na Sardínii, do španielskej Malagy, na Malorku, do Birminghamu, Edinburghu, Londýna-Stanstedu a Manchesteru, a lety z týchto destinácií do Bratislavy.

Civilné lety musí povoliť Ústredný krízový štáb:

Avšak o tom, kedy budú civilné lety na Slovensko povolené, rozhoduje Ústredný krízový štáb. Rezort dopravy a Dopravný úrad aktualizujú zákaz civilných letov každých 14 dní. Aktuálne platí zákaz civilných letov do 28. mája 2020, pôvodný zákaz letov platný do 14. mája bol predĺžený. O tom, či bude zákaz osobných letov opäť predĺžený po tomto termíne na ďalších 14 dní, rozhodujú uvedené štátne inštitúcie.


Plány dopravcov Wizz Air, flydubai, Pobeda, Cyprus Airways, Air Cairo, Smartwings:

Dopravca Wizz Air má svoje lety z Bratislavy naplánované od 29. mája. Egyptský dopravca Air Cairo plánuje spustiť dva lety týždenne do Hurghady od 2. júna. Dopravca flydubai, ktorý lieta z Bratislavy do Dubaja, plánuje lietať do Dubaja od 5. júna. Aj cyperský dopravca Cyprus Airways má stále naplánované svoje lety z Bratislavy na ostrov Korfu od 6. júna a lety do Larnaky na Cypre a na Rodos od 9. júna.

Realizácia letov však bude závisieť od povolenia civilných letov štátom, od otvorenia hraníc daných štátov aj od otvorenia slovenských hraníc. Letecká spoločnosť Pobeda, ktorá spája Bratislavu s Moskvou, plánuje svoje lety obnoviť od 2. augusta. Česká letecká spoločnosť Smartwings, ktorá zabezpečuje počas letnej sezóny pravidelné lety do dovolenkových destinácií, upravila svoj letový poriadok s plánom letov od 16. júna do destinácií Antalya, Burgas, Heraklion či Rodos a rovnako v druhej polovici júna k nim plánuje pridať aj lety do destinácií Larnaka, Zakynthos, Katania, Korfu, Lamezia Terme a Palma de Mallorka.

Preventívne opatrenia na letisku po spustení civilných letov:

Očakáva sa, že jednotné preventívne opatrenia pred koronavírusom, ktoré by mali dodržiavať všetky európske letiská, stanoví Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) či európske inštitúcie.

Preventívne opatrenia pred spustením civilných letov môže zároveň nariadiť na slovenských letiskách hlavný hygienik či Útvar vedúceho hygienika rezortu Ministerstva dopravy a výstavby SR.

„Hoci konkrétne opatrenia, ktoré budú musieť byť na slovenských letiskách dodržiavané po spustení civilných letov, ešte nie sú známe, Letisko M. R. Štefánika sa pripravuje na dodržiavanie všetkých bezpečnostných nariadení, keďže bezpečnosť cestujúcich aj zamestnancov letiska je našou prioritou. Predpokladáme, že vstup do budovy letiska pre cestujúcich bude i naďalej možný len s vhodnou ochranou tváre (nosenie rúšok), požadované bude dodržiavanie sociálnych odstupov a aj zamestnanci letiska budú naďalej chránení osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami. Letisková spoločnosť i naďalej dôkladne dezinfikuje priestory budovy letiska, dezinfikuje autobusy prepravujúce cestujúcich, kľučky, madlá a ostatné dotykové plochy, keďže bezpečnosť cestujúcich aj zamestnancov letiska je našou prioritou,“ uviedla hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.

Prevádzkové výsledky letiska od zákazu civilných letov:

MAREC

Zákaz civilných letov, ktorý začal rozhodnutím Ústredného krízového štábu SR platiť od 13. marca 2020, priniesol v marci pokles vybavených cestujúcich na Letisku M. R. Štefánika o 72 percent. Počas marca 2020 vybavilo letisko v Bratislave len 39 353 cestujúcich, pričom vlani v marci to bolo 140 405 cestujúcich. Výrazne však vzrástol objem prepraveného tovaru, a to až o 44 percent v porovnaní s marcom 2019, na 2 580 ton odbaveného nákladu. V marci sa na letisku uskutočnilo 1 031 letov, o polovicu menej ako počas marca 2019. 

APRÍL

V apríli klesol počet cestujúcich na letisku až o 99 %. V apríli vybavilo letisko len 1 492 cestujúcich (repatriačné lety, súkromné lety), pričom v apríli minulého roka vybavilo 156 234 cestujúcich. Objem prepraveného nákladu stúpol približne o polovicu na 2 655 ton odbaveného nákladu. V apríli sa uskutočnilo len 549 letov (nákladné lety, technické lety a iné), pričom v rovnakom období vlani to bolo 2 121 odletov a príletov.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *