Niet nad prítomnosť. Buďte šťastní a slobodní teraz

Nemusíte čakať na to, aby ste boli slobodní. Nemusíte odkladať šťastie na neskôr.
Keď Nelson Mandela opúšťal po dvadsiatich siedmich rokoch väzenie Robben Island, robil to s takou dôstojnosťou, veľkorysosťou a odpustením, že jeho duch transformoval Južnú Afriku a inšpiroval svet. Rovnako ako Mandela aj vy môžete byť slobodní a dôstojní všade, kde sa nachádzate. Bez ohľadu na to, aká je vaša situácia, aké neisté sú časy, pamätajte, že sloboda nie je vyhradená len pre výnimočných ľudí. Nikto nemôže uväzniť vášho ducha.

Presne o tom je kniha Niet nad prítomnosť. Jack Kornfield v tomto priekopníckom diele prináša nadčasové posolstvo:

Môžeme byť šťastní a slobodní v každom okamihu a bez ohľadu na našu životnú situáciu, dokonca aj v období veľkých zmien.

Dnes, v časoch neistoty a strachu, sú Kornfieldove poučenia dôležitejšie než kedykoľvek predtým. Jeho príbehy, cvičenia a meditácie nám ukazujú, ako vniesť do svojho vnútra pokoj, a inšpirujú nás k zmene. Učia nás, ako bojovať proti nenávisti súcitom a vďaka nemu sa postaviť na stranu zraniteľných.

Každá kapitola predstavuje cestu k inému cieľu – k oslobodeniu sa od strachu, k sile začať odznova, milovať, byť sám sebou, postaviť sa na vlastné nohy a byť šťastný – a každá z nich nás vedie k aktívnemu procesu, ktorý zamestná našu myseľ a srdce, prebudí nášho ducha a prinesie nám radosť.

Odvaha a sloboda

Keď vám zavolá šéf a vy pocítite strach či úzkosť, keď je niekto z rodiny v konfliktnej situácii alebo pod tlakom, keď na vás doľahnú narastajúce problémy sveta, máte na výber. Môžete sa cítiť viazaní a obmedzení alebo môžete tento problém využiť a otvoriť sa; objaviť spôsob, ako múdro reagovať a pokračovať v ceste.

Niekedy nám život dáva ľahkosť, niekedy je to náročné a inokedy veľmi bolestné. Niekedy celú spoločnosť okolo vás zachváti chaos. Bez ohľadu na okolnosti sa môžete nadýchnuť, zmäkčiť svoj pohľad a nezabúdať na to, že odvaha a sloboda sú vo vašom vnútri a čakajú na to, aby ste ich prebudili a venovali druhým. Sloboda ducha je k dispozícii ešte aj v tej najhoršej situácii. Je tajomná, vznešená a jednoduchá. Sme slobodní a dokážeme počas tohto života milovať za každých okolností.

Niet nad prítomnosť

„Hlboko vnútri si uvedomujeme, že je to pravda. Vieme to zakaždým, keď sa cítime súčasťou niečoho väčšieho – pri počúvaní hudby, milovaní, chodení po horách či plávaní v mori; prítomní mystériu umierajúceho milovaného človeka vo chvíli, keď duša opúšťa telo ticho sťa umierajúca hviezda alebo keď sme svedkami zázračného zrodu dieťaťa. V takýchto chvíľach sa celým naším telom šíri radostná otvorenosť a naše srdcia obklopuje pokoj,“ píše Jack Kornfield vo svojej knihe Niet nad prítomnosť.

Jack Kornfield  je jedným z najznámejších a najváženejších učiteľov meditácie na svete. Ako psychológ a zakladateľ dvoch najväčších budhistických centier a spoločenstiev v Amerike je jedným z najpovolanejších učiteľov. Prednášal na najväčších univerzitách a v centrách po celom svete vrátane Harvardovej a Stanfordovej univerzity, aj v rámci univerzitného systému UCLA – napríklad na Kalifornskej univerzite v Berkeley.

Plynúť vo vďačnosti

Ben Franklin rád každý deň uvažoval o šťastí, aké prežíval pri cvičení trpezlivosti, ticha, poriadku a iných hodnôt, ktoré si cenil.

Naikan, japonské cvičenie sebareflexie zdôrazňuje pozorovanie a hodnotenie vlastného života a plynutie vo vďačnosti. Keď Aun Schan Su Ťij po sedemnástich rokoch z domáceho väzenia prepustili, cítil som pre ňu pochopenie a bol som za ňu šťastný, ako keď ma prepustili z nemocnice v St. Louis. Vyšla zo svojho domu ako slobodná bytosť a jej dôstojnosť, láskavosť a krása boli priam hmatateľné. Prejavovala neuveriteľnú vľúdnosť, dobrosrdečnosť a jasnú myseľ. Su Ťij pôsobila radostne a pozoruhodne prítomne, akoby sa vrátila z dlhého pobytu v ústraní, čo, samozrejme, tak aj bolo.

Predstavte si, že vám zavolá váš lekár: „Výsledky vašich testov nevyzerajú dobre, musíte sem prísť a musíme sa o tom porozprávať.“ Vaša myseľ bláznivo pracuje, máte zlú diagnózu. Ale neskôr sa ukáže, že to nie je pravda, že ste v poriadku. A vy odchádzate s myšlienkou: „Ó Bože, ďakujem ti, mám späť svoj život, aké je nádherné byť nažive.“ To je vďačnosť. To je šťastie. To je všímavé uvedomenie – byť schopní kráčať, dýchať, byť nažive, vďační za celý ten krásny, tvrdošijný tanec vášho života. Vďačnosť nezávisí od toho, čo máte. Závisí od vášho srdca. Môžete v sebe nájsť dokonca vďačnosť za vlastnú mieru starostí, za ruku, ktorá sa o vás postarala. Existuje mystérium, ktoré obklopuje dokonca aj vaše ťažkosti a utrpenie. Občas vaše srdce získa najdôležitejšie poučenia práve prostredníctvom najťažších vecí. Sloboda a radosť nie sú žiadne ponuré povinnosti ani odchod zo života. Sú to vrodené zázraky ducha, dobrodenia vďačnosti, modlitby uznania, živosť bytia. Sú slobodným srdcom tešiacim sa z ranného slnečného svetla, nezlomných tráv a dychu, ktorá unáša vietor ponad vrchy .

Svet je chrám, svätyňa, ktorá sa aj v noci kúpe v zázračnom svetle oceánu hviezd, čo na nás nikdy neprestanú svietiť. Každý kontakt očí; každý dub, pokrytý lístím; každá chuť malín a čerstvo upečeného bochníka je dobrodením. Toto sú posvätné noty symfónie života, pozvanie objavovať slobodu, radostnú veľkoleposť slobodného a milujúceho srdca. Sú vaše a každého, aby ste ich spolu zdieľali.