Nóri obnovia Kúriu Zuzana na Spiši za milión eur

Dalito.sk/Kaštieľ a letohrádok Dardanely v Markušovciach/foto: FB
DALITO -

Kaštieľ v Markušovciach na Spiši prinesie nové zážitky pre návštevníkov vďaka rekonštrukcii Kúrie Zuzana. Z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), ktoré spravuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a tiež zo štátneho rozpočtu pôjde na obnovu historickej kúrie 1 milión eur.

„Bohatstvom regiónu Spiša nie je len nádherná príroda, ale tiež desiatky historických pamiatok. Žiaľ, nie všetky sú v dobrom stave. Medzi najnavštevovanejšie pamiatky v regióne patrí renesančný kaštieľ v Markušovciach. Z grantov EHP sa teraz v areáli kaštieľa rozbehne obnova historickej Kúrie Zuzana, ktorá určite zvýši turistický potenciál tohto miesta,“ povedala ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí), ktorej rezort granty prerozdeľuje.

Milión eur na projekt „Kúria Zuzana – zážitok v múzeu“ zaistí nielen komplexnú rekonštrukciu, ale tiež premenu pamiatky na miesto, ktoré návštevníkom poskytne  pestrú kultúrnu ponuku a služby. Súčasťou kúrie budú viaceré nové expozície o živote niekdajších majiteľov kaštieľa – rodine Máriássyovcov, o histórii spracovania dreva a nábytkárskeho priemyslu či o tradičnej spišskej kultúre. Súčasťou projektu bude tiež príprava rôznorodých akcií, workshopov a tvorivých dielní.

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi na premene kúrie spolupracuje s islandským partnerom Gagarín ehf. a tiež so Strednou odbornou školou drevárskou v Spišskej Novej Vsi a s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Slovenský Raj & Spiš. Projekt bližšie už tento utorok 8. júna o 13:00 verejnosti predstaví otváracia videokonferencia.

Na úvodnú konferenciu sa dá zaregistrovať TU. Viac informácií o projekte prináša Múzeum Spiša vo videu

Kaštieľ v obci Markušovce je vysunutou expozíciou Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi a jeho história je spojená s významným šľachtickým rodom regiónu – Máriássy. V polovici 17. storočia ho dal vybudovať František Mariássy v renesančnom slohu a pôvodne mal charakter pevnosti. Svoju podobu zmenil v druhej polovici 18. storočia, kedy ho prestavali na reprezentatívne rokokové šľachtické sídlo. Obkolesuje ho francúzsky park s tromi stupňovitými terasami a na najvyššej z nich stojí letohrádok Dardanely.

Ten dal v závere 18. storočia postaviť gróf Wolfgang Máriássy pri príležitosti očakávaného príchodu cisára Jozefa II. Ohlásená návšteva cisárskeho dvora sa síce napokon nekonala, no krásna stavba na jej počesť teší všetkých milovníkov historickej architektúry a umenia až dodnes. 

Na záchranu a obnovu pamiatok na Slovensku smerujú každoročne milióny eur z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP, ktoré prerozdeľuje MIRRI SR.

Projekt „Kúria Zuzana – zážitok v múzeu“ je jedným z 19-tich, ktoré získali podporu z výzvy na podporu obnovy a revitalizácie kultúrneho dedičstva. Podrobnosti o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP a Nórska na Slovensku sú dostupné TU alebo http://www.norwaygrants.sk/.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)