Nórska princezná Ingrid Alexandra prepísala históriu monarchie

Dalito.sk/Nórsky kráľ Haakon VII. v 1905 s princeznou Maud po korunovácii/foto: Dalito.sk/zdroj: múzeum: archív nórskej kráľovskej rodiny

Následníčka nórskeho kráľovského trónu, korunná princezná Ingrid Alexandra, oslávila 18. narodeniny. Deň pred dovŕšením dospelosti navštívila tri najvyššie štátne inštitúcie. Parlament, Úrad vlády a Najvyšší súd. V paláci jej ku dňu dospelosti zriadili pracovňu, aby sa popri štúdiu na strednej škole mohla venovať aj štátnickým povinnostiam. Je totiž prvou ženskou následníčkou nórskeho trónu v histórii.

Sympatická mladá žena sa na vládnutie pripravuje od narodenia, aj keď jej rodičia a starý otec, kráľ Harald V., patria medzi mimoriadne pokrokových európskych panovníkov. Nielen do nórskej histórie vstúpil najmä pamätný prejav kráľa v roku 2016.

Okrem štúdia na strednej škole sa princezná celoživotne súkromne vzdeláva aj v oblasti sociálnej spoločnosti. Deň pred dovŕšením dospelosti si ako členka kráľovskej rodiny mohla po prvý raz vyskúšať aj kreslo, v ktorom v pracovni predsedníčky Najvyššieho súdu môže sedieť len člen kráľovskej rodiny.

Prvá žena

V deň jej osemnástich narodenín prepísala kráľovská rodina históriu hneď dvakrát. Na zasadnutí Najvyššej štátnej rady (zasadnutí vlády v Kráľovskom paláci) sa po prvý raz zúčastnili rovno tri generácie kráľovského rodu a k tomu žena. Kráľ Harald V., jeho syn, korunný princ Haakon a vnučka kráľa, korunná princezná Ingrid Alexandra. V roku 1990 totiž v krajine zmenili zákon, aby následníkom trónu nemusel byť iba syn, ale prvorodené dieťa. A práve princezná Ingrid Alexandra, prvorodené dieťa korunného princa Haakona, sa ako prvá žena v histórii Nórska stala následníčkou trónu. V deň jej plnoletosti tak na Štátnej rade po prvý raz vystúpila ako členka kráľovskej rodiny „Žena-ministerka“. Stalo sa tak po piatich generáciách monarchie.

Úloha princeznej sa tak dovŕšením dospelosti výrazne mení, aj keď naďalej pokračuje v štúdiu na strednej škole. Jej rodičia prízvukujú, že je v prvom rade študentka a nechcú ju obrať o jej mladežnícky život. Korunná princezná totiž miluje napríklad spev (s rodičmi a bratom nakrútila aj videoklip), surfovanie a cestovanie.

Sloboda a cestovanie

V deň dospelosti po prvý raz odpovedala aj na otázky v rozhovore pre verejnoprávnu stanicu NRK. Poskytla ho vo svojej novej pracovni tesne potom, ako v paláci prijala množstvo oficiálnych darov od najvyšších štátnych činiteľov, napríklad dosku na surfovanie. A na čo sa Jej Kráľovská výsosť princezná Ingrid Alexandra po dovŕšení dospelosti teší najviac? „Na slobodu a cestovanie,“ povedala vo svojom prvom oficiálnom rozhovore pre NRK TV.

V deň jej narodenín sa po celej krajine rozozvučali vojenské salvy. Slávnostnú oficiálnu večeru k dovŕšeniu dospelosti však Kráľovský palác pre pandémiu koronavírusu odložil na leto. Korunná princezná tak významný životný míľnik oslávila len v úzkom rodinnom kruhu.

Otec princeznej, korunný princ Haakon (49) si v roku 2001 vzal neurodzenú slobodnú matku Mette-Marit (49). Okrem dcéry Ingrid Alexandry (18), majú aj syna Sverreho (16). Nevlastný syn korunného princa Haakona (Harius) má dnes 25 rokov.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)