Nórsko zriadilo karanténne hotely. Nestrážia ich vojaci, môžete chodiť von

Dalito.sk/Oslo/foto: Dalito.sk

Nórske kráľovstvo patrilo medzi najuzatvorenejšie krajiny počas celej pandémie nového koronavírusu. Hranice od jari otvorilo až 15. júla, ale rodiny nerozdeľovali. Zatvorilo ich aj na jeseň a od 5. novembra 2020 sa do Nórska dostanete podľa nových pravidiel. Daňoví poplatníci, občania, rezidenti, pracovníci a rodičia majú však vlastné pravidlá a do karanténnych hotelov nemusia. Nórska vláda hotely zriadila pre ochranu obyvateľstva, je si vedomá toho, že rodiny chcú byť na Vianoce spolu. Do hotelov aj tak musíte mať pri vstupe do krajiny negatívny PCR alebo antigénový test nie starší ako 72 hodín.

Covid v Nórsku aktuálne

15. 11. 2020  k 18,33 hod Nórsko nahlásilo 348 nových prípadov a celkovo 294 mŕtvych od začiatku epidémie. Až do jesene neboli v tejto škandinávskej krajine povinné rúška, v MHD začali za istých podmienok platiť od septembra, v obchodoch teraz.

Na počet pozitívnych prípadov na milión obyvateľov podľa worldometers.info patrí kráľovstvu z 219 krajín sveta (od najhoršieho po najlepšieho) 108. miesto s celkovo 5294 prípadmi, Slovensku 53. miesto s 15890 prípadmi. V počte testov na milión obyvateľov (od najvyššieho počtu) je Nórsko na 32. mieste (360 445 testov na milión) a Slovensko 69. (177 011 testov na milión obyvateľov).

Nórsko nechce prísť o dobrú pozíciu v ochrane verejného zdravia a tak po prvý raz od pandémie pristúpilo ku karanténnym hotelom, aby obmedzilo import infekcie do krajiny pred Vianocami. Chápe však to, že na Vianoce chcú byť rodiny spolu a tak nórska vláda prijala nové karanténne opatrenia.

Podmienky karantény na hraniciach s výnimkami

Karanténa v hoteli trvá desať dní a platí aj pre nórskych občanov. Všetci majú však päť dôležitých výnimiek.

 • Tí, ktorí žijú alebo vlastnia dom v Nórsku alebo majú inú vhodnú možnosť karantény v domácnosti.  
 • Tí, ktorí prišli do Nórska za prácou alebo ich do krajiny vyslal zamestnávateľ, či tu majú firemné (obchodné) povinnosti a k dispozícii majú iný vhodný priestor karantény.
 • Žiadatelia o azyl, vysťahovanie či utečenci, pre ktorých platia iné pravidlá.
 • Tí, ktorí sú registrovaní rezidenti alebo sa do Nórska presťahovali a ešte sa nestihli nahlásiť.
 • Študenti študujúci v Nórsku, aj takí, ktorí v Nórsku nie sú prihlásení.

Obyvateľ

Obyvateľom v Nórsku sa rozumejú osoby, ktoré sú registrované ako rezidenti alebo sú nahlásení v národnom registri prisťahovalcov. Pri vstupe im stačí preukázať, že majú bydlisko v Nórsku. Stačí im na to doklad o správe daní.

Vlastník nehnuteľnosti

Do karanténneho hotela nemusia ani vlastníci nehnuteľností, ktoré to ale musia vedieť zdokladovať. Okrem domov do kategórie spadajú aj rekreačné objekty, nie však karavany, člny, jachty, teda majetok, ktorý dokážu premiestňovať. Prenajatá nehnuteľnosť nestačí.  Pre rodinu alebo ľudí žijúcich v jednej domácnosti, ktorí na hranice pricestujú spoločne stačí, ak jeden z nich je vlastník nehnuteľnosti.

Práca

Dokument sa vyžaduje pri výkone práce alebo pri iných pracovných úlohách a tiež od zamestnávateľa alebo klienta, že im poskytol vhodné miesto na karanténu v súkromnej miestnosti. Môže to byť napríklad dohoda o zamestnaní aj vyhlásenie o ubytovaní.

Maloleté dieťa

Maloleté deti, ktoré cestujú samy a na ktoré sa nevzťahujú tieto výnimky alebo výnimka uvedená nižšie pre deti, ktoré cestujú za svojimi rodičmi, majú možnosť mať v karanténnom hoteli opatrovateľov.

Život nielen v karanténnom hoteli

Ľudia ubytovaní v hoteli musia za svoj pobyt so stravou zaplatiť 10×500 NOK (470 eur – min. mesačná mzda 2200 eur/priemerná 4500 eur) a 1500 NOK denne pre zamestnávateľov. Zvyšok preplatí hotelu štát. V rámci ceny majú aj možnosť bezplatného PCR testu. Ak bude negatívny, karanténa sa neskracuje.

Z hraníc do karantény vás v kolóne nebudú prevážať policajti ani armáda.

Polícia vás pri príchode do Nórska iba informuje o povinnosti pobytu v karanténnych hoteloch a v spolupráci s obcou vás oboznámi, do ktorého hotela sa máte premiestniť. To, či vás prepravia závisí od miesta, kde vám vybrali hotel podľa budúceho miesta vášho pobytu.

Niektoré obce organizujú vlastnú dopravu, iné nie. Cestujúci, ktorý pricestoval do Nórska môže použiť aj verejnú dopravu z letiska, prístavu alebo iného hraničného priechodu do hotela. Musí len dodržiavať pravidlá ochrany pred infekciou, odstupy a rúško. V prípade zistenia porušenia karanténnej povinnosti bude kontaktovaná polícia, ktorá zváži prípadné trestné stíhanie.

Skupiny úplne vylúčené zo vstupnej karantény

 • Osoby, ktoré môžu dokumentovať, že sa vyliečili z Covid-19 za posledných šesť mesiacov.
 • Osoby, ktoré prichádzajú do Nórska na základe dohodnutej alebo súdom nariadenej návštevy medzi rodičmi a deťmi. To isté platí pre tých, ktorí sa po spoločnom pobyte v zahraničí vrátia do Nórska.
 • Osoby, ktoré nórske štátne orgány pozvali z dôvodov dôležitých úloh pre zahraničnú politiku.

Ako vyzerá nórska karanténa

Ak teda prídete do Nórska za priateľmi alebo rodinou, musíte karanténu absolvovať v karanténnom hoteli. Maloleté deti, ktoré nespadajú do žiadnej výnimky majú nárok na opatrovateľa v karanténe.

 • Zostaňte vo svojom dome, v karanténnom hoteli alebo na vhodnom mieste so súkromnou izbou poskytnutou zamestnávateľom.
 • Nechoďte do práce, školy alebo škôlky.
 • Necestujte.
 • Nevyhľadávajte miesta, kde je ťažké dodržať potrebný odstup od ostatných ľudí.
 • Necestujte verejnou dopravou (s výnimkou príchodu zo zahraničia cestou do karantény alebo opačným smerom pri odchode z Nórska). Tí, ktorí majú viac ako 12 rokov musia nosiť rúško.
 • Nevyhľadávajte verejné miesta, ako sú obchody, lekárne a kaviarne. Ak to inak nejde, najnutnejšie je povolené pri bezpečnom odstupe od ostatných.
 • Vyhýbajte sa návštevám. Deti by nemali mať kamarátov okrem tých z domácnosti.
 • Môžete chodiť von, ale buďte v dostatočnej vzdialenosti od ostatných. Ide o to, že by ste nemali infikovať ostatných.
 • Odporúčané je aj očkovanie proti sezónnej chrípke.

Podrobné informácie o nórskej karanténe, ktorú vláda pravidelne aktualizuje TU.