Nové vyšetrenie odhalí, či telo tvorí protilátky po očkovaní proti COVID-19

Dalito.sk/Mobilné očkovanie/foto: UNLP Košice
DALITO -

Najväčšia sieť laboratórií na Slovensku začala poskytovať nové vyšetrenie, ktoré určí prítomnosť protilátok v krvi po očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Ľudia, ktorí sa už dali zaočkovať si tak môžu preveriť, či ich telo tvorí protilátky.  

Na vyšetrenie postačuje vzorka krvi. Z nej v laboratóriách skúmajú protilátky triedy IgG. Vyšetrenie je zamerané na potvrdenie prítomnosti tzv. neutralizačných protilátok.

„Tieto neutralizačné protilátky vznikajú po očkovaní ako aj po prekonaní ochorenia. Ich prítomnosť predpokladá imunitu voči ochoreniu COVID-19,“ spresnila Elena Tibenská, medicínska riaditeľka laboratórií. 

Po vakcinácii sa neutralizačné protilátky začínajú tvoriť v priebehu 10 – 14 od podania prvej dávky. V plnej miere sa však vytvoria až 2 týždne po podaní druhej dávky očkovacej látky, preto je ideálne podstúpiť test po uplynutí uvedenej doby.

Záujemcovia sa môžu na vyšetrenie objednať aj online. Vyberú si presný termín aj miesto, ktoré preferujú na odber vzorky. Výsledok vyšetrenia je k dispozícii do 3 – 4 dní a človek ho získa e-mailom v zaheslovanom súbore.

„Naším cieľom je komplexná laboratórna diagnostika a takto pristupujeme aj k diagnostike ochorenia COVID-19. Preto sme k existujúcim vyšetreniam zaviedli tiež test stanovujúci protilátky po očkovaní proti COVID-19. Takto si človek môže jednoducho a rýchlo overiť, ako jeho organizmus zareagoval na vakcináciu,“ vysvetlil Jozef Gavlas, riaditeľ laboratórnej divízie.       

Naďalej pretrváva veľký záujem verejnosti o testy tvorby protilátok v krvi s cieľom zistiť, či sa človek nachádza v akútnej fáze ochorenia COVID-19, na jej konci alebo či už ochorenie prekonal.

„Po prekonaní ochorenia odporúčame vyšetrenie zvoliť vtedy, ak ľudia ochorenie prekonali dávnejšie (min. pred 3 – 4 týždňami). Respektíve, ak sa nedávno nestretli s pozitívnym pacientom,“ doplnila E. Tibenská.

V prípade, že sa protilátky proti COVID-19 v organizme potvrdia, stále platí, že je potrebné dodržiavať odporúčané preventívne opatrenia – pravidelne si umývať ruky, nosiť rúško alebo respirátor a dodržiavať bezpečný odstup. Existencia protilátok totiž automaticky neznamená, že človek nie je šíriteľom infekcie.