Správy

Nový Zéland zastavil ceny bytov zákazom predaja

Novozélandský parlament prijal v stredu zákon, ktorý zakazuje mnohým cudzincom bez trvalého pobytu kupovať v krajine existujúce domy. Vláda pod vedením labouristov tak zavŕšila svoj predvolebný sľub, informovala agentúra Reuters.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová pred vlaňajšími septembrovými voľbami viedla kampaň za zastavenie rastu cien nehnuteľností a zníženie vysokého počtu bezdomovcov čiastočným zákazom cudzích kupujúcich.

Vlastníctvo nehnuteľností si na Novom Zélande v uplynulých rokoch vyžiadalo kritiku vzhľadom na to, že krajina zápasí s bytovými problémami. Najväčšie novozélandské mesto Auckland zaznamenalo za uplynulé desaťročie takmer zdvojnásobenie priemernej ceny domov a celoštátny nárast o vyše 60 percent.


Nový Zéland/foto: pixabay.com

Vláda v júni zmiernila navrhovaný zákaz, aby ľudia bez trvalého pobytu mohli vlastniť maximálne 60 percent jednotiek vo veľkých, novo postavených obytných blokoch. Už existujúce byty si však tieto osoby odteraz nebudú môcť kúpiť.

Väčšina zahraničných kupujúcich pochádza z Číny a zo susednej Austrálie.

Vláda tiež oznámila, že predmetný zákaz sa nebude vzťahovať na Austrálčanov. Wellington rokuje o udelení výnimky aj so Singapurom; jeho dohoda s Novým Zélandom o voľnom obchode totiž umožňuje vlastnenie bytov cudzincami.

Može vás záujem:

Slováci hazardujú. Nekontrolovateľne sa zadlžujúKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *