Stĺpčeky

O hokeji, politike a jednom veľkom smetisku

Ženy sú vraj hádavejšie, hašterivejšie a urážlivejšie. Napriek tomu si z dvora u starých rodičov pamätám, že viac sliepok pokope síce prináša viac hluku, ale vedia sa ako tak zniesť. Viac kohútov na jednom smetisku, to je už iná káva a takmer nemožná predstava. Je to vždy pohroma. V živote, v politike, ale aj v hokeji.

Minulý týždeň bola v hokeji tzv. reprezentačná pauza. Stretli sa takmer všetky repre kategórie a turnajovali. Najviac ma zaujímala kategória 20-ročných, z viacerých dôvodov.

Už koncom decembra budú v tejto kategórii Majstrovstvá sveta… A aj z tohto dôvodu, nechcem tento raz písať o príprave našich reprezentantov. Ukazuje sa totiž čoraz zreteľnejšie, že nekoncepčnosť vo výchove našich hokejistov začína prinášať svoje ovocie.


Sme odsunutí do kategórie outsiderov a prehrávame aj tam. A keďže som už veľká baba, nedám sa uchlácholiť konštatovaním, že sme zanechali dobrý dojem. Viem, že hokej sa hrá na góly a  umelecký dojem sa hodnotí na krasokorčuľovaní. Ale o tom som vôbec nechcela.

Chcela som o inom hokeji. Na neďalekom štadióne za riekou Moravou, v Hodoníne, sa na MS pripravovali mladíci z Česka, Ruska, Fínska a Švédska. A to bol zážitok. Za tri dni 6 skvelých zápasov.

Medzinárodný turnaj U20 2018 – Turnaj čtyř zemí ČR, Fínsko, Rusko, Švédsko v Hodoníne, západ CZE-RUS/foto: Dalito.sk

Ale zároveň som si potvrdila, že ani v hokeji nie je dobré, ak sa v jednom tíme stretne viac lídrov.

Tento raz na to doplatili mladí Švédi. Skončili na turnaji poslední. Nič by sa nedialo, keby z 20 hráčov v kádri nebolo 16 mien z posledného draftu NHL. Skrátka, v tíme sa stretlo veľa skvelých hokejistov, ale zároveň  veľa hviezd. Chýbali pracovití  pešiaci, ktorí by na hviezdičky robili. Po dlhej dobe som videla švédsku hokejovú bezmocnosť. Nefungovali nahrávky, neexistovala strela na bránu, veď sa k nej takmer nedostali. Ťahali puky. Samozrejme každý sám. Veď každý bol v tíme hviezda…  Švédov máme na MS v skupine. Viem, že o mesiac to bude úplne iný tím, že bude hrať podľa inej taktiky a že to bude ťažký súper, ale aspoň počas tohto víkendu som si povedala, že máme nádej.

Cena pre najproduktívnejšie hráča zápasu CZE-RUS na Turnaji čtyř zemí ČR U20 v Hodoníne/foto: Dalito.sk

Ak sa z tohto turnaja nepoučia, určite nádej máme. Ak bude správne zvolená taktika. Ak naši chalani budú dobrý kolektív, ak …  Aj v tomto prípade je tých AK veľmi veľa. A navyše stále treba rátať s možnosťou, že sa Švédi poučia.

Ale, pamätáte si na sympatický výkon našej 18-tky na MS v Poprade? Bolo to už pred viac ako rokom, ale vtedy opäť pobláznili republiku. A na chvíľu sme boli opäť hokejovou republikou.


Tak a presne títo mladíci sa o mesiac môžu v repre stretnúť opäť. A áno, práve v tej 20-ročnej. Pred rokom a pol ukázali, že napriek veku vedia hrať svetový hokej. Mnohí z nich prešli hodný kus cesty, prešli do mužského hokeja a my veríme, že ho vo Fínsku, Švédsku, ani v Kanade a Amerike hrať nezabudli.

Čaká nás radostný hokejový prelom rokov. Pri obrazovkách budeme opäť fandiť a tešiť sa, že napriek všetkému, nám aspoň v zahraničí vyrástla generácia hokejistov.

Víkend bol pestrý. Nielen na hokejový.

Pošmákli sme si aj v politike. A opäť sa potvrdilo, že príliš veľa kohútov na jednom politickom smetisku, nie je výhra.  Ale aj tu svitla pre Slovensko malá nádej.

Po jarných mítingoch za  slušný život v slušnej spoločnosti totiž Slovač ukázala, že sa nebojí experimentovať, a že na radnice volí radšej netradičných šéfov, ako klasických politikov. A je jedno, z ktorej partaje sú.

Smeru zostal vidiek, opozícia sa presadila skôr vo väčších mestách, ale komunálne voľby u nás vyhrali nezávislí kandidáti. Oni, až na malé výnimky, určite napokon na niekom závislí budú. Ale jasne a čoraz častejšie dávame najavo, že čakáme od politiky oveľa viac, ako len večné ťahanice sa o moc a samozrejme peniaze. Veď o tie ide skoro vždy.

Víkend sa skončil, ale nuda u nás nie je. Tu za humnami, v Trenčianskom kraji páli bývalá a tento raz už neúspešná starostka jednej obce dokumenty.


Čítame, že naše biatlonové nádeje, sestry Fialkové, majú problém so zmluvou s biatlonovým zväzom,  a teda s peniazmi.

A ešte ani nedočítame, o čo presne ide,  a už z rádia počujeme, že NAKA vyšetruje organizátorov protestov Za slušné Slovensko.

Skrátka, na našom smetisku sa nenudíme: sliepky síce hlučne kotkodákajú, ale kohúti si svoju dominanciu riešia naduto, spupne a zákerne. Ale to by už asi bolo o tom skapínajúcom koňovi, čo tak silno kope…

Môže vás zaujať:

Hokejový zázrak sa nekonal, no a čo! Bokroš ženie mládežnícky hokej do záhubyKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *