“O mravnosti národa a jahodovom lekvári”

Dalito.sk/Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO)/foto: archív Dalito
DALITO -

Polícia žiada občanov o identifikáciu troch detí a dvoch dospelých mužov. Muži sú podľa nej podozriví “z ohrozovania mravnej výchovy mládeže”.

Na víkendovom zhromaždení pred Úradom vlády kričali do megafónu: “Matovič je ko.ot!” Rozumiem rozhorčeniu polície, novinárov a časti verejnosti. Už menej rozumiem ich hlasnému mlčaniu, keď sa identicky pred rokom na verejnom zhromaždení “slušných ľudí” proti vtedajšej vláde vyjadroval iný pán.

Verejne burcoval námestie ku kričaniu a opakovaniu vulgárnych slov na adresu predsedu parlamentu Andreja Danka. Identifikácia dotyčného pána a možné objasnenie jeho skutku je kľúčom k tomu víkendovému.

V opačnom prípade platia o nás slová Friedricha Dürrenmatta, ktoré napísal pred pol storočím k svojej divadelnej hre “Návšteva starej dámy”: “Tragédia predpokladá vinu, biedu, mieru vecí, prehľad, zodpovednosť. V tom šlendriánstve nášho storočia už nie sú vinníci, ani tí, ktorí sú zodpovední. Nikto za nič nemôže a nikto to nechcel. Všetko sa to rúti a niekde to viazne. K nám sa hodí už len komédia.”

Dürrenmattove slová podtrháva hlavná predstaviteľka Klára, ktorá v jednom z výstupov hovorí: “Svet zo mňa urobil štetku a ja z neho urobím bordel!”

Mužovi z videa sa to darí znamenite. O podozrení “z ohrozovania mravnej výchovy mládeže” nemôže byť v tomto prípade ani reč. Veď to predsa nekričali akýsi chuligáni, ale “naši”. “Slušní ľudia”. A za takých sa my, vždy postavíme.

Mravnosť národa je už u nás dávno “niečo, čo si v špajzi sadne na poličku a tvári sa ako jahodový lekvár.”

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Autor: Karol Lovaš, slovenský kňaz, novinár a básnik