Stĺpčeky

Obchodníci, už stačilo, ako sa to nedá

Včera som si večer pozrela príspevok o tom, čo na opatrenia vlády pre zabránenie šírenia koronavírusu hovoria predajcovia v kamenných obchodoch. Na konečne jasné pravidlá, ktoré konečne niekto na Slovensku zjednotil a prijal a prebral za to aj plnú zodpovednosť. S jediným cieľom, ochrániť najzraniteľnejšie skupiny, seniorov a aj predavačov/ky a tak obchodníkov a celkovo nás všetkých.

Celý príspevok som sa pozerala na nariekajúceho šéfa Zväzu obchodu SR, či pekára, všetci nariekali a tvrdili ako sa to všetko splniť nedá. Ako deň voľna v nedeľu nič nerieši, že im to len komplikuje život (v Rakúsku bežné), ako musia dezinfikovať a koľko ich to stojí, ako sú hodiny pre seniorov nezmysel, ako nemajú teplomery, ako nevydrží kvások v nedeľu, dookola všetko, ako sa to nedá. Jediný náznak ohľaduplnosti a snahy, ako sa to dá. Ako vyriešiť pokladne, ktoré doteraz boli pri sebe menej ako dva metre, kde zohnať teplomer a odmerať teplotu bez dotyku čela a ako skontrolovať ľudí v predajni nad 60 rokov. Všetci už pochopili, že čas je určený pre seniorov, iba Zväz obchodu ešte nechápe, či je prednostný, alebo iba seniorov. Stále dokola, ako sa to nedá…

Ostalo mi smutno. Už ani neviem, na zopár výnimiek reťazcov, kedy som zástupcov obchodov a sietí niekedy počula, ako sa niečo dá, nielen počas zdravotnej núdze, ale aj v časoch hojnosti. Ľuďom jednoducho nevyhovieš, asi nikdy, ani v dobrom, ani v zlom.


Je to smutné zistenie, že koronavírus mnohých zatiaľ nič nenaučil. Mnohých. Našťastie máme aj takých, ktorí ukázali opak a šijú napríklad rúška zadarmo, rozposielajú ich za vlastné peniaze po celom Slovensku a dokazujú, ako sa niečo dá, ak sa naozaj chce. Možno práve od nich by si aj Zväz obchodu SR mohol zobrať príklad a nielen vyplakávať.

Koronavírus tu nie je náhodou. Naučiť má najmä zodpovednosti, ohľaduplnosti a nutnosti ubrať z vlastných komfortov. Veď aj obchodníci musia predsa vedieť, že vírus sa na Slovensku iba rozbieha. Ten istý vírus, ktorý už vo svete zabil viac ako 16 300 prevažne starších ľudí a ďalších viac ako 12 500 je v kritickom stave. Presne tých, na ktorých sa tak radi obracajú a spoliehajú pri ich akciových ponukách.

Niektorí obchodníci, ešte stále nič? Tak inak, keď sa už Slovensko tvári, že nikto. Iba v Taliansku za jeden deň zomrelo ďalších 743 ľudí (vymrela im tam už vraj jedna celá generácia), vo Francúzsku 240,  v Nórsku zatiaľ spolu 12, v Česku 3 a v USA zatiaľ 600… A počas dňa budú čísla opäť iba stúpať.

Nech vláda urobí čokoľvek, všetko je zlé. Je to normálne v núdzových časoch?

Je mi z toho nekonečného nariekania, v dobrých aj zlých časoch, smutno. Či prší, alebo svieti slnko, dookola, všetko je zlé aj pre tých, ktorí majú aj v týchto ťažkých časoch obchodný a podnikateľský raj. Nie je už naozaj načase začať inak? Napríklad: „Vážení zákazníci, budeme sa snažiť splniť všetko pre bezpečnosť nás a aj vás!“

Veľká vďaka všetkým obchodníkom, ktorí už pochopili. Našťastie máme aj množstvo rozumných a ohľaduplných podnikateľov, ktorí aj dnes nemyslia len na seba a zisky, ale aj na ochranu nás všetkých. A práve u nich treba nakupovať. Tu a práve teraz, a hlavne vtedy, keď to najhoršie pominie. Spoločne to DÁME!Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *