Obec dokázala to, o čom mnohí len rozprávajú a snívajú

Dalito.sk/Nové termálne kúpalisko pribudlo v obci Nesvady (okres Komárno)/foto: FB Thermál Nesvady
TASR -

Nové termálne kúpalisko pribudlo v obci Nesvady (okres Komárno). Návštevníkom slúži od posledného júlového týždňa, keď bolo po štvorročnej výstavbe odovzdané do užívania.

K dispozícii je päť bazénov s termálnou vodou a plochou takmer 700 metrov štvorcových. Náklady na výstavbu dosiahli viac ako štyri milióny eur. Obec financovala projekt z vlastných zdrojov, uviedol starosta Zoltán Molnár.

Dlho snívali

O výstavbe termálneho kúpaliska snívali Nesvadčania takmer polstoročie.

„Odkedy tu podnik Nafta Gbely urobil skúšobný vrt a namiesto nafty narazil na termálnu vodu, podobnú svojím zložením termálnej vode v Podhájskej,“ spresnil bývalý starosta Nesvád Jozef Haris.

Po roku 1989 a prijatí zákona o obecnom zriadení mohla obec začať s realizáciou svojho zámeru. Kúpalisko má rozlohu 49 hektárov.

„Museli sme sa vysporiadať s vyše 180 pôvodnými vlastníkmi,“ povedal Haris. Záujem o výstavbu kúpaliska mali investori zo Slovenska i zo zahraničia. Žiadny z nich však nedokázal obci garantovať, že výstavbu kúpeľov aj zrealizuje, preto sa obec rozhodla postaviť kúpalisko vlastnými silami.

Pôvodný vrt zo 60. rokov minulého storočia hlboký 2000 metrov napokon obec nevyužila. Zaplatila nový geotermálny vrt priamo na území plánovaného kúpaliska.

„Pôvodný vrt je pomerne ďaleko od obce a potreboval by rekonštrukciu,“ povedal Molnár.

Mnohé lieči

Nový, desaťročný vrt vyviera z hĺbky viac ako 1500 metrov a dosahuje teplotu 62 stupňov Celzia. Svojimi fyzikálnymi vlastnosťami a chemickým zložením priaznivo pôsobí na pohybový aparát, nervový systém, kožné ochorenia a posilnenie imunitného systému. Zanedbateľné nie je ani jej pôsobenie na relaxáciu svalstva po zvýšenej športovej záťaži a intenzívnej fyzickej námahe.

Kúpalisko v Nesvadoch bude otvorené celoročne. V letnej sezóne má kapacitu 1300 návštevníkov denne, v zime ho môže navštíviť 300 ľudí.

Slovenská hanba: Liečebný dom Machnáč chátra 30 rokov