Obklopený neúspechmi. Zmeňte nezdary na úspech!

MILAN BUNO - KNIŽNÝ PUBLICISTA -

Málokto si rád prizná chybu. Radšej ju hodí na vonkajšie okolnosti, ktoré aj tak nemá v rukách. Často sa preto usiluje racionálne vysvetliť iracionálne správanie. Projekcia znamená podvedomé presúvanie pocitov a vlastností na iných. Nechcete prevziať vinu za to, čo sa stalo, tak si nájdete obetného baránka za svoj nezdar…

Keď prídu prekážky či neúspechy, treba vedieť, ako ich zvládať. Tak ako v záhrade trháme burinu, aby mali miesto krásne kvety, musíme si poradiť aj s nepriazňami osudu. A zmeniť ich na úspech.
V knihe Obklopený neúspechmi sa dozviete, ako na to. Autor medzinárodných bestsellerov Thomas Erikson sa venuje tentoraz všeobecnému problému – čo robiť, keď niečo nevyjde. Veľmi často mávame pocit, že sny a ambície nám maria prekážky.

Ako sa teda dá naučiť, ako zvládať neúspechy? Nedať sa nimi zraziť na kolená a aj napriek nim dosiahnuť svoje méty?
Erikson zodpovedá presne túto otázku. Pomocou jednoduchých a zvládnuteľných krokov pomôže identifikovať ciele, vytvoriť si konkrétny plán, a predovšetkým vyhnúť sa nástrahám, ktoré na nás zvyčajne číhajú, keď sa pustíme do niečoho nového.

Prevratný model správania z knihy Obklopený idiotmi pomáha ľuďom po celom svete spoznať seba a pochopiť, ako reagujú na nevyhnutné prekážky v živote, aby ich zdolávali čo najlepšie.

Všetci niekedy vieme, že niečo treba spraviť, no skrývame sa za rôzne racionálne dôvody, prečo tak neurobiť. Občas sú za tým bežné obranné mechanizmy. Ak sa naučíme rozoznávať tie najbežnejšie, dokonca aj náročné úlohy budú odrazu oveľa ľahšie. Identifikovanie varovných signálov sa dá natrénovať. Jednou z najjednoduchších metód je sledovať správanie druhých. Nemusí to automaticky znamenať koniec sveta, no ak niekto zmení svoje bežné správanie, nezaškodí pozrieť sa naňho bližšie.

Pokiaľ vysvitne, že je to iba falošný poplach, o to lepšie. Aspoň si ušetríte kopu bezsenných nocí. Pri riešení problémov treba veľmi často spraviť niečo, na čo nie sme zvyknutí, teda vyjsť zo svojej zóny komfortu.

Kniha Obklopený neúspechmi ukazuje, ako zmeniť prekážky na úspech. Ako sa zachovať, keď sa niečo pokazí a využiť to vo svoj prospech. Autor vytvoril dokonca dve mestá, v ktorých môžete bývať.

POTOMKOVO je gigantická metropola, v ktorej máloktorý obyvateľ uspeje v niečom výnimočnom. Majú plné zásuvky nápadov, grandióznych plánov, ktorým sa určite budú venovať. Potom. Oveľa neskôr.

VÍŤAZOVO je iné. Obyvateľov je tu oveľa menej než v Potomove. Žijú tu úspešní ľudia, ktorí si plnia svoje sny, neúnavne na nich pracujú. Vo Víťazove nájdete všetkých, ktorí odmietli uznať, že sa to nedá, a dnes sú silnejší, než vôbec kedysi dúfali.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)